Energooszczędny sprzęt w domu

1
Energooszczędny sprzęt w domu

energooszczędny sprzęt w domuKupując energooszczędny sprzęt RTV
i AGD, można obniżyć zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym
o ponad 40%. Urządzenia produkowane 10 lat temu do pracy potrzebowały bowiem średnio o połowę więcej energii, niż projektowane współcześnie.

Jak bardzo przez ostatnią dekadę zmieniły się standardy energooszczędności rozmaitych urządzeń wyposażenia mieszkań, najbardziej widać na przykładzie elektroniki użytkowej - telewizorów, urządzeń reprodukujących dźwięk (radioodbiorniki, odtwarzacze muzyczne itp.), czy komputerów osobistych. Kineskopowy telewizor starego typu pobierał moc kilku 100-watowych żarówek. Współczesny, płaski model LCD w trybie pracy zużywa ok. 40 W, zaś w trybie czuwania niecałe 0,5 W. Podobna rewolucja, spowodowana coraz większą integracją i miniaturyzacją podzespołów elektronicznych, dokonała się w sprzęcie AGD. Obecnie produkowane pralki, czy lodówki pobierają o jedną trzecią mocy mniej, niż modele sprzed dekady.

Energooszczędność z klasą

Wybierając się na zakupy, warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną nabywanych urządzeń. Sprawdzenie, czy nowy nabytek nie spowoduje dziury w rodzinnym budżecie z powodu nadmiernego apetytu na prąd jest bardzo łatwe - wystarczy spojrzeć na literowe oznaczenie energetyczne na obudowie lub opakowaniu urządzenia. Im litera bardziej zbliżona do A, tym bardziej energooszczędny sprzęt. Dla przykładu, zwykła żarówka mieści się w klasie energetycznej D lub E. Te same klasy mają w większości urządzenia RTV i AGD produkowane przed 2001 rokiem. Obecnie blisko 100% sprzętu posiada klasę A. Swoisty "wyścig" producentów w kierunku oszczędzania energii nie zatrzymał się jednak wraz z osiągnięciem najwyższej dotychczas klasy energooszczędności. Dlatego wprowadzono rozszerzenia klasy A - dodawane są do niej znaki +. Im więcej plusów po literze A, tym mniej energii urządzenie potrzebuje do pracy. Dlatego najlepiej obecnie szukać sprzętu oznaczonego znakiem A++.

energooszczędna pralkaJaki sprzęt warto wymienić

Wymiana urządzeń będących na wyposażeniu domu na nowe, energooszczędne wersje, może wydawać się droga i nieuzasadniona ekonomicznie, zwłaszcza jeśli sprzęt pracuje bez zarzutu. Warto ją jednak potraktować jako inwestycję - ceny energii elektrycznej rosną z roku na rok, a np. wymiana telewizora kineskopowego na nowoczesny model LCD jest równoznaczna z wykręceniem kilku żarówek o dużej mocy. Różnicę odczujemy już w najbliższej fakturze za prąd (nie mówiąc o komforcie odbioru TV i uldze dla oczu, które przestaną być narażone na szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne). Jaki jeszcze sprzęt warto wymienić?

Kuchenka elektryczna - to jedno z najbardziej "prądożernych" urządzeń na wyposażeniu przeciętnego mieszkania. Warto wymienić płytę na indukcyjną, która zużywa blisko 15% energii mniej od płyt ceramicznych i o 25% mniej od żeliwnych.
Pralka
- nowe modele zużywają połowę wody, a pralki w klasie A++ nawet 40% energii mniej, niż pralki sprzed lat. Większość oferuje dodatkowo programy oszczędnościowe i większą ilość programów ogólnych, pozwalających na np. krótkie pranie mało zabrudzonych ubrań, dzięki czemu zużywane jest jeszcze mniej energii elektrycznej.
Zmywarka
- wiele osób uważa ją za zbędną, tymczasem urządzenie to pozwala oszczędzać wodę
i energię. Zmywając ręcznie, na komplet naczyń zużywamy ok. 40 l wody i 5 kWh prądu do jej podgrzania. Współczesne zmywarki w klasach energetycznych A++ umyją kilka kompletów naczyń zużywając 15 l wody i 1,05 kWh prądu. Dalszą redukcję poziomu pobieranej energii zapewniają programy oszczędnościowe, zmywające naczynia w niższych temperaturach. Wybierając zmywarkę, warto dodatkowo zwrócić uwagę, czy jest wyposażona w funkcję automatycznej kontroli czystości wody, co pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii.
Lodówki i zamrażarki
- współczesne urządzenia chłodnicze w klasie A++ zużywają o 60% energii mniej, niż lodówki produkowane dziesięć lat temu i aż o 200 do nawet 300% mniej od urządzeń dwudziestoletnich. W przypadku urządzeń chłodniczych wymiana zdecydowanie opłaca się najbardziej i jest odczuwalna w rachunkach za prąd, gdyż lodówka i zamrażarka pracują nieprzerwanie.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Paulina Małecka

Zdjęcia: Bosch

Polecamy Ci również

Zobacz także