Ergonomia domowego biura

ajprodukty.pl

Praca w zaciszach domowych gabinetów ma wiele zalet. Oszczędzamy czas i środki przeznaczane na dojazdy do biura, a przede wszystkim pracujemy w dobrze nam znanym środowisku oraz w najbardziej pasujących nam porach. Praca w domu wymaga doskonałej organizacji miejsca pracy.

Jak wynika z badania firmy Microsoft Praca w domu, czy dom w pracy?, w odpowiedzi na pytanie „Gdzie przyszedł ci do głowy najlepszy pomysł związany z pracą?”, największa grupa ankietowanych – ok. 26% – wskazała na dom. Mimo to osoby pracujące w domach spotykają się z wieloma ograniczeniami. Z międzynarodowej ankiety przeprowadzonej przez firmę Regus wynika, że jedną z barier jest źle zaaranżowane stanowisko pracy, w którym nie możemy usiąść wygodnie. Zamiast prowizorycznych rozwiązań, zdecydowanie bardziej opłaca się zatem przyłożyć wagę do aranżacji gabinetu.

Biurowe zacisze

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę w planowaniu miejsca do pracy, jest konieczność odseparowania miejsca pracy od życia domowego. Zagrożeniem dla komfortu wykonywania obowiązków zawodowych są bowiem najczęściej inni domownicy. Dotyczy to zwłaszcza dzieci oraz zwierząt domowych, które przeszkadzają w skupieniu się na pracy czy też na rozmowach telefonicznych. Jednocześnie miejsce wydzielone do pracy nie może ingerować w życie domowe.

Jeśli pracujemy w niewielkim mieszkaniu, kącik do pracy można wygospodarować w jego rogu, najlepiej w okolicy okna. Istotną kwestią jest bowiem dostęp do światła dziennego, zatem najbardziej optymalne będzie usytuowanie stanowiska przodem lub bokiem do okna. Stanowisko powinno znajdować się z dala od głównego ciągu komunikacyjnego. Jeśli chodzi o poszczególne elementy wyposażenia, to priorytetem jest oczywiście biurko. Aby nie przytłaczało ono całości pomieszczenia, warto kosztem wielkości blatu postawić na niewielki regał, sofę czy stolik, a całość utrzymać w jasnych tonacjach kolorystycznych.

Wygodne biurka

Ważną rzeczą przy aranżacji miejsca do pracy jest oczywiście wybór wygodnego biurka lub blatu. W przypadku biurka, przy jego wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim wielkością oraz kształtem blatu. Jeżeli pozwala nam na to dostępna przestrzeń, dobrym wyborem będzie biurko długie i szerokie. Ciekawym rozwiązaniem, nie tylko z punktu widzenia stylu, ale i komfortu, jest biurko z elektroniczną regulacją wysokości blatu, które umożliwi również pracę w pozycji stojącej. Blaty w biurkach tego typu podnoszone są przy użyciu przycisku, praktycznie bez konieczności przerywania pracy.

Zmiana pozycji pracy na stojącą ma niebagatelny wpływ na odciążenie kręgosłupa oraz na poprawę działania układów krwionośnego i nerwowego. Dlatego stanowiska pracy stojąco-siedzącej polecają takie autorytety medyczne jak dr James A. Levine z Uniwersytetu Arizony, Charles E. Matthews z Narodowego Instytutu Nowotworowego USA czy dr Jay Dicharry, kierujący Laboratorium Biomechanicznym REP. Uczeni radzą też nie zapominać o ćwiczeniach fizycznych. Przykładami znanych firm, w których zatrudnieni specjaliści pracują przy stanowiskach sit-stand, są Facebook, Microsoft, Evernote oraz Google.

Oparcie domowego biznesu

Niezależnie od czasu spędzonego w pozycji siedzącej, ergonomiczne miejsce pracy wymaga komfortowego siedziska. Jak przekonują eksperci z firmy AJ Produkty, która od ponad 40 lat projektuje ergonomiczne meble, bardzo istotna jest tutaj elastyczność w zakresie dostosowania krzesła do potrzeb użytkownika. Konieczna jest możliwość regulacji wysokości oparcia, siedziska, a także kąta i wysokości zagłówka.

Nowoczesne krzesła posiadają również tak istotne dla zdrowia i komfortu pracy funkcje, jak regulowane podparcia lędźwiowe czy podłokietniki zapewniające możliwość zmiany rozstawu i wysokości. Bardziej wymagających, którzy w pozycji siedzącej spędzają ponad 6 godzin dziennie, zainteresować powinny krzesła, które wyposażone są w synchroniczne mechanizmy. Dzięki nim siedzisko będzie dostosowywać się do ruchów ciała, dopasowując się do zmian pozycji.

Jak dowodzą badania, coraz większa liczba Polaków pracuje w domach. Według danych Eurostatu, w 2015 roku odsetek Polaków pracujących w domach osiągnął poziom 5,6% ogółu pracujących. Oznacza to, że w zaciszu domowych gabinetów pracowało ponad 900 tys. osób. Dla tej grupy zaaranżowanie przestrzeni umożliwiającej komfortową pracę jest absolutnie niezbędne. Dobrze zaprojektowane domowe biuro to gwarancja komfortu i jednocześnie wydajności. Dzięki temu będziemy w stanie szybciej i efektywniej realizować nasze zadania, co z kolei umożliwi wygospodarowanie większej ilości czasu dla rodziny.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także