Ewolucja oświetlenia

Na początku był ogień. Kiedy ludzie go okiełznali, zmieniło się ich życie. Do tej pory mrok wzbudza w nas niepokój, a światło daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego zaczęto szukać nowych sposobów, by jak najtaniej rozświetlić nasze otoczenie. Pojawiła się świeczka, później żarówka, potem świetlówka energooszczędna.

O energooszczędności zaczęto głośno rozmawiać, gdy okazało się, że planeta Ziemia jest zagrożona globalnym ociepleniem. Na rynku pojawiło się wiele energooszczędnych produktów, w tym lodówki, pralki, a nawet telewizory. Powstała klasyfikacja zużycia energii od klasy A do G, przy czym klasą A oznacza się produkty najefektywniejsze, a G najmniej ekonomiczne. Wszystko po to, aby konsument wybierał do domu najbardziej oszczędne produkty.

oświetlenie lustraoświetlenie łazienkowe

Na półkach sklepowych zaczęły się pokazywać produkty oświetleniowe o różnych nazwach: światło LED, świetlówki, świetlówki kompaktowe i halogeny. Na wielu z nich możemy przeczytać, że są energooszczędne, a producenci informują nas nawet, ile procent energii zaoszczędzimy wybierając ich produkty. Ale co kryje się za tymi wszystkimi nazwami i liczbami? Co wybrać, by żyć zdrowo, oszczędnie i nie szkodząc środowisku?

Aby móc mądrze wybierać pośród dużej ilości rodzajów oświetleń, warto wiedzieć, czym różni się zwykła żarówka od jej energooszczędnego odpowiednika. W przypadku wynalazku Edisona, jedynie 5% energii jest zmienionych na światło, pozostałe 95% to promieniowanie cieplne i straty przewodzenia. Wraz z postępem technologicznym powstała świetlówka kompaktowa, w której zamiast rozżarzonego edisonowskiego drucika, światło powstaje dzięki technologii fluorescencyjnej.

oświetlenie w sypialnioświetlenie w pokoju

Dzięki niej cała pobrana moc zużywana jest na wytworzenie światła, a nie ciepła. To właśnie dlatego świetlówki zużywają dużo mniej prądu, dając tyle samo światła. Świetlówki kompaktowe najnowszej generacji zużywają pięciokrotnie mniej energii elektrycznej (aż do 80%), a ich trwałość sięga nawet do 12 lat. Nowoczesne żarówki kompaktowe emitują przyjemne, rozproszone, miękkie światło i idealnie nadają się do oświetlenia w sypialni, salonie, w żyrandolach, kinkietach czy lampach stojących.

Kolejnym krokiem naprzód okazały się halogeny energooszczędne, które łączą w sobie doskonałą jakość światła halogenowego i jednocześnie są przyjazne środowisku. Seria żarówek Eco Classic 30 charakteryzuje się 30% oszczędnością energii, 2 letnią żywotnością i, jak na żarówki tak wysokiej klasy, atrakcyjną ceną. Są one dostępne w standardowym kształcie bańki i świeczki, a także w wersji przezroczystej i matowej.

energooszczędne oświetlenielampki dekoracyjne

Halogeny można spotkać praktycznie wszędzie. Stosowane są zarówno do oświetlenia ogólnego, jak również do tworzenia akcentów świetlnych. Doskonale sprawdzają się w biurach, sklepach i domach – wszędzie tam, gdzie potrzebujemy naturalnego światła: w łazience nad lustrem, w gabinecie czy w lampce biurkowej. Eco Classic 30 zastosowane w tych miejscach sprzyjają skupieniu w nauce i pracy.

Żarówki halogenowe Philips emitują światło o wyższej niż zwykłe żarówki temperaturze barwowej (do 3200K) - oznacza to, że oświetlenie jest bielsze, jaśniejsze i bardziej skrzące, a kolory stają się żywsze i bardziej intensywne. Niewielkie rozmiary żarówek Eco Classic 30 oraz możliwość ich przyciemniania jest dodatkową zaletą nowej technologii i ostatecznie stawiają je na szczycie ewolucji żarówkowej.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Philips

Polecamy Ci również

Zobacz także