Folkowe inspiracje

dywan folkowyJeszcze nie tak dawno sztukę ludową traktowaliśmy z przymrużeniem oka. Dzisiaj folklor triumfalnie wraca do łask.

Wydaje się, że na rynku znajdujemy wiele przedmiotów dekorujących wnętrza, a jednak często chodzimy i bezradnie przyglądamy się witrynom wystawowym nie mogąc znaleźć niczego interesującego. Mamy poczucie, że pomysły się powtarzają lub są tak nowoczesne w formie, że nie pasują do naszego mieszkania. Czy zatem współczesny design z najwyższej półki, to jedyna propozycja dla osób szukających oryginalności? Na szczęście nie.

Nowoczesna wycinanka
Sztukę ludową najpierw docenili projektanci, designerzy i architekci. Świetnym przykładem przekraczania granic kulturowych jest sukces polskiej firmy Moho, którą doceniono na świecie za projekt wełnianego dywanu przypominającego ludową wycinankę. Nasi projektanci jako pierwsi w Polsce otrzymali prestiżową nagrodę Red Dot: Design Award 2008, uznawaną za Oskara w dziedzinie designu.
Zasługi w propagowaniu folkloru wykazali także Natalia Paszkowska, Marcin Mostafa oraz Wojciech Kakowski – autorzy projektu polskiego pawilonu na Expo 2010 w Szanghaju. Jeszcze przed realizacją niezwykle efektowna konstrukcja przypominająca wycinankę cieszyła się popularnością, inspirując  artystów do przeniesienia folkowych wzorów do innych dziedzin sztuki.

meble projektu Anny Stępkowskiej projekt polskiego pawilonu na Expo 2010 w Szanghaju

Ludowe wzornictwo
Teraz coraz częściej motywy folklorystyczne – kogutki, leluje, rozety – pojawiają się na przedmiotach codziennego użytku. Producenci dywanów, obrusów, tapet czy poduszek chętnie sięgają po oryginalne wzory. Pojawiają się one także na porcelanie, lampach czy jako aplikacje na meblach. Młodzi projektanci wykorzystują folklor, by znaleźć oryginalność i łączność pomiędzy tym, co stare i nowe, tradycyjne i nowoczesne. Wielu z nich nawiązuje do zanikających już zawodów czy wyrobów tradycyjnego rzemiosła. Pasiaste wzory tapet przypominają łowickie stroje ludowe, zaś abażury ze słomy – tradycję wyplatania koszy. Oni już odkryli, że połączenie oryginalnego kształtu z naturalnym materiałem stanowi o wyjątkowości przedmiotu.

Kierunek: tradycja
Jeśli nie decydujemy się na zakup markowego przedmiotu, warto poszukać drobnych przedmiotów. Zamiast tapetować pokój lub kupować nowy dywan, zmieńmy zasłony, zafundujmy sobie nową kapę na łóżko, udekorujmy ściany efektownymi naklejkami lub posłużymy się szablonami do dekoracji. Ornament umieszczony w dowolnym miejscu na ścianie czy meblu zmieni wystrój pomieszczenia. W sklepach znajdziemy także porcelanowe kubki, drewniane i gliniane naczynia. Okazuje się, że folk znów jest modny.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Brodowska

Zdjęcia: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, Expo PARP 2010, Meble Vox

Polecamy Ci również

Zobacz także