Folkowe inspiracje

Wraz z nadejściem wiosny z przyjemnością otaczamy się kolorami, barwnymi wzorami. A przecież nie ma chyba bardziej energetyzujących motywów niż pełne wesołości i wiejskiej przaśności motywy ludowe.

Pewnie dlatego, co pewien czas folkowe motywy biorą we władanie wyobraźnie designerów, którzy od nowa dostrzegają ich potencjał i niezwykły urok. Ozdabiamy nimi nie tylko tkaniny, ale tez dodatki do wnętrz, porcelanę, przedmioty codziennego użytku, jak i meble.
Trend zapewne nie przemawia do wszystkich, porównujących folkowe dekoracje do „łowickich, tandetnych wycinanek”, mimo wszystko trzyma się mocno, a wszelkie sklepy internetowe handlujące uroczymi kogucikami cieszą się olbrzymią popularnością
i niesłabnącym zainteresowaniem. Fani ludowości stają się coraz bardziej wybredni i wyszukują coraz to oryginalniejsze przedmioty lub sami je tworzą, przez co folk – rynek stale się poszerza.
Poza tym wykorzystywanie naszych ludowych motywów to pewnego rodzaju hołd dla naszej regionalności i wielkiemu ukochaniu wiejskich, sielankowych klimatów. Nasz bogaty folklor to jedna
z rzeczy, którymi chwalimy się chętnie i bez kompleksów.

Wracając do samych wnętrz. Warto, żeby przedmioty przez nas wybrane prócz folkowego klimatu, posiadały bardziej nowoczesny akcent. Jeśli łowicka wycinanka na ścianie to w mocnym kolorze albo na mocnym tle. Jeżeli folkowa pufa to w otoczeniu bardziej stonowanych mebli. Jeśli podkładki pod naczynia to wycięte z filcu, w neonowych barwach. Jeśli makatki z ludowymi porzekadłami typu: Czysta woda, zdrowia doda!, to powieszona w nietypowym i zaskakującym miejscu.
Co za dużo, to nie zdrowo. Dlatego przy tak wyraźnych motywach warto zachować umiar.
A ja jako zdeklarowana fanka folkloru dodam na koniec parafrazując kolejne ludowe porzekadło: Folk w dom, wesołość w dom.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Karolina Szymczyk

Źródło: roomfactory.pl

Zdjęcia: artofvisualcommunication.blogspot.com

Polecamy Ci również

Zobacz także