Funkcjonalna kuchnia

Zaplanowanie kuchni w najmniejszym szczególe w sposób funkcjonalny to podstawa. Praca w niej będzie przyjemnością jeśli będzie zaprojektowana pod nasze potrzeby. I niezwykle ważny jest styl w jakim będzie urządzona.

Planowanie
Funkcjonalna kuchnia - zdjęcie 1przestrzeni w kuchni to kwestia kluczowa, i nic tu nie może być „dziełem przypadku, szczególnie w kuchni małej, gdzie trzeba wykorzystać  każdy centymetr powierzchni. Ważne by układ kuchni dostosować do kształtu i wielkości pomieszczenia.
Meble kuchenne dobieramy - z określonych  materiałów wykończeniowych według naszych upodobań, biorąc pod uwagę sprzęt  kuchenny pod zabudowę lub sprzęt wolno stojący. Lodówka, kuchenka, piekarnik, zmywarka – to sprzęt, który możemy zabudować. Plan zabudowy kuchni będzie zależał również od miejsca instalacji gazowej, wodnej i elektrycznej.

Ergonomia
w kuchni ma zasadnicze znaczenie. Najważniejsze jest zorganizowanie przestrzeni w taki sposób by korzystanie z wielu rządzeń i miejsc nie było uciążliwe. Kilka przykładów pomoże zobrazować jakich rozwiązań w kuchni nie należy  stosować.

  • Zlewozmywak nie powinien być usytuowany daleko od płyty kuchennej, bo przemieszczanie się z garnkiem wrzącej wody i pokonywanie przestrzeni jest zbyt kłopotliwe.
  • Z kolei zmywarka wymaga zachowania wolnej przestrzeni na wysokość klapy, tak by wkładanie i wyjmowanie naczyń było swobodne.
  • Ponadto powinna być umieszczona z prawej strony zlewu dla osób praworęcznych, z lewej strony zlewu dla osób leworęcznych.
  • Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku piekarnika, a dodatkowo ten sprzęt powinien być zainstalowany na odpowiedniej wysokości, dostosowanej najlepiej do pani/ pana domu „urzędującego” najczęściej w kuchni.
  • Pamiętajmy o zaplanowaniu funkcjonalnego blatu roboczego z wygodną wysokością  i głębokością , które są standardowe, ale najlepiej je dostosować do własnych potrzeb.
  • Wolna przestrzeń pomiędzy ciągiem szafek naprzeciwległych powinna wynosić 120–150 cm, gdyż taka przestrzeń umożliwia swobodne otwieranie szuflad. W funkcjonalnej kuchni nie może zabraknąć punktowego oświetlenia nad miejscem do gotowania, zmywania, czy też nad stołem jadalnym.

Kiedy już większe gabarytowo przedmioty staną w kuchni na swoim miejscu pozostaną dodatki, które nie mniej ważne – dobrze dobrane – uczynią kuchnię funkcjonalną i estetyczną. Kolory w kuchni – mebli, ścian, dodatków – również są istotne. Ciepłe i energetyczne żółcie, żywe zielenie, pomarańcze dodają energii do pracy.

Funkcjonalna kuchnia - zdjęcie 2

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Mebel Rust, Masonite

Polecamy Ci również

Zobacz także