Funkcjonalna łazienka

Funkcjonalna łazienka

Łazienka to pomieszczenie, które przestało służyć tylko celom higienicznym. Teraz to często elegancki  pokój kąpielowy, którego wygląd odgrywa dużą rolę. Ma być efektowne, a zgodnie ze współczesnymi trendami – ascetyczne i przestronne.

Surowe linie nowoczesnych łazienek sprawiają, że wiele przedmiotów niezbędnych w łazience wygląda wręcz niestosownie, gdy leżą pozostawione na wierzchu.

Nagromadzenie kosmetyków i innych akcesoriów kąpielowych nie jest wskazane - burzyłoby starannie wystudiowany ład i modną, minimalistyczną aranżację. Nawet gospodarze odczuwają obawę złamania ascezy pozostawieniem szczoteczki i pasty do zębów w poręcznym miejscu. Brak miejsc przechowywania to podstawowa wada współczesnych łazienek. Każde wejście do łazienki wymaga planowania i zabrania z sypialni niezbędnych rzeczy: szlafroka, ręczników, klapek kąpielowych... bo w łazience nie przewidziano miejsca. A przecież w tym pomieszczeniu wszystkie potrzebne akcesoria powinny być pod ręką.

Liczba kosmetyków i najprzeróżniejszych akcesoriów, bez których nie możemy obejść się w łazience jest naprawdę ogromna. Zapasy mydła, proszku do prania, papieru toaletowego, szampony, płyny kąpielowe, kremy, ręczniki, płaszcze kąpielowe, suszarka do włosów, lokówka, golarka, depilator – to wszystko zajmuje sporo miejsca. Dlatego już na etapie projektu łazienki trzeba przewidzieć, gdzie to wszystko pomieścić. To dotyczy nie tylko drobiazgów. By zachować elegancką stylistykę łazienki, warto zamaskować np. pralkę.

W każdej łazience przyda się pojemna szafa na wszystkie potrzebne kosmetyki i akcesoria.

Szafa, która to wszystko pomieści musi być wykonana z materiałów, które są odporne na wilgoć i działanie środków chemicznych, a jednocześnie na tyle efektownych, aby pasowały do designerskiego wizerunku nowej łazienki. A że w tym pomieszczeniu luster nigdy dość – front takiej szafy w części przynajmniej może być wykonany z lustra. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest optyczne powiększenie wnętrza. Jeśli z łazienki korzysta kilka osób, wnętrze szafy wymaga precyzyjnego rozplanowania. Dzięki temu przechowywane kosmetyki oraz sprzęty służące do pielęgnacji urody będą ułożone w należytym porządku. Gdy nie ma możliwości zrobienia szafy wnękowej, do urządzenia miejsca służącego do przechowywania można wykorzystać zabudowę spłuczek. W tym celu należy wykonać zabudowę spłuczki tak, aby uzyskać minimum 30-centymetrowy „murek” nad muszlą klozetową. Między sufitem a murkiem należy umieścić półki zasłaniając je drzwiami przesuwanymi od murku do sufitu. Taka łazienka stanie się w pełni funkcjonalna i komfortowa dla jej użytkowników.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: INDECO

Polecamy Ci również

Zobacz także