Funkcjonalne panele prysznicowe

Funkcjonalne panele prysznicowe

Rodzaj wykończenia panelu ma w dużym stopniu wpływ na jego późniejsze funkcjonowanie oraz jakość całego wyrobu. Poniżej przedstawiamy przegląd wykończeń paneli prysznicowych przygotowany na podstawie oferty firmy Deante.

Panele natryskowe produkowane są z najróżniejszych materiałów takich jak aluminium, stal szczotkowana, sztuczny i naturalny kamień, drewno egzotyczne, szkło hartowane oraz wysokiej jakości tworzyw sztucznych. W zależności od rodzaju materiału możemy uzyskiwać różne kolory, faktury paneli, ale materiały te mają także znaczący wpływ na późniejsze użytkowanie i ich czyszczenie. Najlepiej sprawdza się stal szczotkowana, gdyż nawet po długim czasie, widać na niej tylko niewielkie ślady zużycia, a kolejne ryski powstałe podczas codziennego użytkowania i mycia nie różnią się od pierwotnej powłoki panelu.

panel natryskowy ze szkła hartowanego panel natryskowy z drewna panel natryskowy z granitu

panel natryskowy ze stali szczotkowej panel natryskowy z aluminium

Ważne jest jedynie, aby podczas mycia nie polerować intensywnie jego powierzchni, co doprowadzić może do miejscowych zmian faktury stali tzw. zapolerowań. Jeśli decydujemy się na panel z ozdobną nakładką ze szkła hartowanego lub drewna, to należy tym materiałom poświęcać szczególną uwagę podczas pielęgnacji, dopasowując środki czyszczące do konkretnej powierzchni. Szkło powinno być szkłem bezpiecznym hartowanym, które podczas ewentualnego stłuczenia tworzy małe odłamki o nieostrych krawędziach, które podczas kontaktu ze skórą nie powodują groźnych skaleczeń. Drewno przeznaczone do budowy paneli natryskowych powinno być drewnem twardym,  o dużej odporności na wilgoć iSłuchawka chromowanapodciąganie jej przez kapilary, czyli o tzw. niskiej higroskopijności.

Najbardziej wrażliwymi na uszkodzenia elementami paneli są ich elementy chromowane tj. dysze, słuchawki, pokrętła od baterii, głowice i wylewki. Do pielęgnacji tych powierzchni nie należy stosować środków czyszczących zawierających kwasy, alkohol, wybielaczy (podchloryn sodu i potasu) oraz związki chloru. Środki te mogą doprowadzić do zmatowienia i ściemnienia powłoki wyrobu, a nawet do miejscowego jej wytrawienia. Nie należy używać szorstkich ścierek i gąbek, proszków, mleczek i innych środków czyszczących zawierających substancje ścierne, mogące doprowadzić do zarysowania powierzchni i jej zmatowienia.

dysza chromowana pokrętła chromowane deszczownia chromowana

Jeśli zdecydowaliśmy się na panel wyposażony w dodatkowe elementy - takie jak lusterka, półki na kosmetyki i akcesoria łazienkowe - to zwróćmy uwagę na jakość ich wykonania oraz użyte materiały. Półki powinny być szklane, najlepiej z bezpiecznego, hartowanego szkła, z mocnymi mosiężnymi lub stalowymi mocowaniami i relingami. Jeśli bowiem półka będzie wykonana z pleksi lub innego rodzaju plastiku, to szybko ulegnie porysowaniu i zabrudzeniu, zaś tanie mocowania plastikowe szybko się wyłamią i zniszczą.

 

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Deante

Polecamy Ci również

Zobacz także