Gabiony – praktyczna i funkcjonalna dekoracja do ogrodu

0
Gabiony – praktyczna i funkcjonalna dekoracja do ogrodu

Masz wrażenie, że przestrzeń twojego ogrodu jest mało urozmaicona lub nieuporządkowana? Chcesz osłonić swój zielony azyl przed wzrokiem sąsiadów lub ochronić go przed hałasami dobiegającymi z ruchliwej ulicy? Idealnym rozwiązaniem, które sprosta tym potrzebom będą gabiony w ogrodzie. Oprócz funkcji ściśle praktycznych, dodatkowo mogą mieć aspekt dekoracyjny!

Czym jest gabion i z czego jest wykonany?

Gabion to konstrukcja w kształcie prostopadłościanu, która jest przeznaczona do umieszczenia w ogrodzie, w celu wydzielenia lub osłonięcia jakiejś przestrzeni. Panele gabionowe składają się z drutów i siatki – wykonanych zazwyczaj z galwanizowanej stali. Materiał ten jest stabilny, odporny na warunki atmosferyczne i nie ulega korozji. Kosze gabionu można kupować w wielu rozmiarach i łączyć je ze sobą, więc wymiary projektowanej w krajobrazie zmiany nie stanowią dużego wyzwania aranżacyjnego. Ich wnętrze można wypełnić wybranym materiałem, np. kamieniami, szkłem, grubym żwirem, granitem czy gnejsem. Konstrukcja spełnia także funkcje estetyczne – gabiony w ogrodzie urozmaicają architekturę ogrodową i mogą służyć jako dekoracja. Przegląd najpopularniejszych gabionów znajdziesz tutaj: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/architektura-ogrodowa/gabiony,39700210,s.

Gabion w roli ogrodzenia i murku

Gabiony świetnie się nadają do zbudowania ogrodzenia lub niższego murku. Pozwala to wyznaczyć strefę ciszy i prywatności – możesz w ten sposób zbudować granicę z sąsiadującą działką lub osłonić ogrodową przestrzeń od ruchliwej i głośnej ulicy. Niskie murki z gabionu mogą wyznaczać strefy w dużym ogrodzie – basen, boisko, plac zabaw czy miejsce przeznaczone na ognisko, grilla lub letnią kuchnię. Ścianki z koszy gabionowych mogą stanowić bazę dla robota koszącego, garaż dla kosiarki lub innych sprzętów ogrodowych.

Elementy dekoracyjne wykonane z gabionu

Dekoracyjna funkcja gabionów sprawia, że z ich pomocą można efektownie ukryć te strefy ogrodu, których wolisz nie pokazywać na co dzień np. kompostownik albo wytyczone miejsce na pojemniki na śmieci i odpady. W konstrukcji z gabionu, wypełnionej ziemią, można posadzić rośliny, trawy i kwiaty ozdobne – będzie wtedy pełniła rolę oryginalnej donicą. Niższe gabiony mogą spełniać funkcję ławki, zaś szersze – stołu ogrodowego. Z gabionu możesz też zbudować większe donice lub kominek. Bardziej doświadczeni majsterkowicze mogą nawet pokusić się o budowę skalniaka.

Gabion dla ochrony zdrowia i środowiska

Gabiony to ekologiczna ozdoba ogrodu. Zwykle są wypełnione naturalnymi i trwałymi materiałami, które nie zanieczyszczają środowiska naturalnego i nie szkodzą zdrowiu domowników. Dodatkowo konstrukcje te są zaporą dla ulicznego kurzu, wszelkich pyłów i pyłków z drzew, które osadzają się na wypełnieniu kosza gabionowego. Podczas deszczu są spłukiwane do ziemi, nie unoszą się w przestrzeni osłoniętego ogrodu, co zadowoli przede wszystkim alergików. Warto dodać, że konstrukcje z gabionu nie wymagają czyszczenia i konserwacji środkami chemicznymi. Dla zachowania czystości i schludnego wyglądu gabionów wystarczy stosowanie myjki wysokociśnieniowej.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także