Gdzie stosować wodorozcieńczalne emalie akrylowe?

Emalie akrylowe cieszą się wśród klientów coraz większą popularnością. Zwłaszcza ich wodorozcieńczalne wersje, stanowią bezpieczną i przyjazną środowisku alternatywę dla tradycyjnych emalii rozpuszczalnikowych. Ponadto, pomimo że nauczyliśmy się myśleć o produktach wodorozcieńczalnych jako o gorszych jakościowo, ich dzisiejsze formuły zapewniają również dużą trwałość i elegancki wygląd.

Wodorozcieńczalne emalie akrylowe są świetnym wyborem, gdy mamy do pomalowania drzwi, ramy okna, stolik, krzesło czy kaloryfer. Można je bowiem nakładać na powierzchnie drewniane i drewnopochodne, ale także podłoża mineralne (jak tynki i beton). Niektóre z dostępnych na rynku emalii, np. Emolak-Eko marki Farby z Motylkiem, mogą być nanoszone nie tylko na drewno, ale również po oczyszczeniu powierzchni bezpośrednio na metal!

Akrylowe emalie łączą w sobie walory ochronne z dekoracyjnymi – skutecznie zabezpieczają powierzchnię przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego, ale też dobrze się prezentują, tworząc gładką i jedwabistą powłokę o intensywnym kolorze. Bardzo dobrze przylegają do podłoża i wygładzają nierówności, a ponieważ są lekko plastyczne, nie pękają ani się nie łuszczą. Niestraszne są im czynniki atmosferyczne, mogą być więc stosowane nie tylko wewnątrz domu, ale i jako ochrona zewnętrznych elementów drewnianych i metalowych. W warunkach nawet silnego nasłonecznienia zachowują trwały kolor (nie żółkną!), ponieważ nie szkodzi im promieniowanie UV. Są także odporne na ciepło, dlatego taka emalia to również dobry wybór w przypadku malowania kaloryferów.

Dużą zaletą emalii wodorozcieńczalnych jest ich bezproblemowa aplikacja. Nanosi się je zwykle w dwóch warstwach, jednak ponieważ są to farby szybkoschnące, nie trzeba czekać z naniesieniem kolejnej warstwy do następnego dnia – zwykle wystarczą 3 godziny. Trzeba przy tym pamiętać o odpowiedniej temperaturze otoczenia (między 10 a 28°C) oraz wilgotności (nie większej niż 80%).

Ponieważ farby te są wodorozcieńczalne, można je rozcieńczać wodą pitną. Nie mają też nieprzyjemnego zapachu typowego dla farb rozpuszczalnikowych. Ich nanoszenie jest bezpieczne dla naszego zdrowia (niska emisja LZO), nie wyrządzają również szkody środowisku. Można je nanosić za pomocą pędzla, wałka albo natryskowo.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Farby z Motylkiem

Zdjęcia: © Vedmochka - Fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także