Gdzie umieścić piekarnik. Polecamy cztery rozwiązania aranżacyjne

0
Piekarnik
Planując umiejscowienie piekarnika, warto uwzględnić i wygodę korzystania z niego, i aranżację kuchni.

Piekarnik w kuchni to właściwie oczywistość. Ale jego umiejscowienie – już niekoniecznie. Polecamy cztery pomysły na lokalizację piekarnika.

Do niedawna piekarnik umieszczony pod płytą grzewczą był dość oczywistym rozwiązaniem. Nadal możemy z niego korzystać, ale mamy również inne możliwości.

Zobacz zdjęcia

Piekarnik w zabudowie

Jeśli w kuchni jest wysoka zabudowa, piekarnik najlepiej umieścić na wygodnej dla nas wysokości.

KAM
Piekarnik pod płytą grzewczą

Piekarnik pod płytą grzewczą to tradycyjne rozwiązaniem. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę piekarnika i mebli - mogą ze sobą kontrastować lub zlewać się w jedną całość.

KAM
Piekarnik w słupku

Nawet jeśli zabudowa kuchni nie wysoka, możemy mieć piekarnik w zabudowie. Wystarczy słupek wyższy niż szafki, ale niesięgający do sufitu.

KAM
Piekarnik w zabudowanym słupku

Piekarnik w zabudowie wygląda elegancko i jest wygodny w użytkowaniu.

KAM
Piekarnik

Piekarnik może niemal nie wyróżniać się z zabudowy kuchni.

KAM
Piekarnik wychodzący poza linię szafek

Oryginalnym rozwiązaniem jest wysunięcie piekarnika poza linię zabudowy kuchennej.

KAM
Zabudowa kuchenna z piekarnikiem
KAM

Piekarnik w zabudowie

Od czasu, kiedy pojawiły się płyty indukcyjne czy inne płyty do gotowania, które nie są zintegrowane w piekarnikiem, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby piekarnik umieścić w niemal dowolnym miejscu kuchni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest jego montaż w wysokiej zabudowie. Dzięki temu piekarnik możemy zamontować na optymalnej dla nas wysokości – tak, żeby nie trzeba było się do niego schylać (to rozwiązanie jest też bezpieczniejsze przy dzieciach, choć nowoczesne piekarniki mają najczęściej bezpieczne szyby, które nie nagrzewają się).

Pamiętajmy, że przy piekarniku nie powinna znajdować się lodówka, więc w jego sąsiedztwie lepiej umieścić półki lub szuflady.

Polecamy też: Piekarniki "samoczyszczące" - czy warto? Co trzeba o nich wiedzieć

Piekarnik w słupku

Jeśli nie zdecydowaliśmy się na wysoką zabudowę kuchni, nie musimy rezygnować wyżej umieszczonego piekarnika. Kompromisowym wyjściem będzie piekarnik w wysokim słupku, ale niesięgającym do sufitu. Tak umieszczony piekarnik będzie dobrze wyglądał przy tradycyjnych niskich oraz wiszących szafkach. A jednocześnie nadal może znajdować się na wygodnej wysokości.

Tradycyjnie – piekarnik pod kuchenką

Piekarnik pod kuchenką to klasyczne rozwiązanie. Oczywiste, jeśli decydujemy się na kuchenkę połączoną z piekarnikiem. Ale piekarnik możemy też zamontować pod płytą indukcyjną itp. To rozwiązanie najbardziej ekonomiczne, szczególnie jeśli decydujemy się na standardowe szafki, a nie kuchnię na wymiar. Sprawdza się też w mniejszych i zamkniętych kuchniach, szczególnie w starszym budownictwie. Minusem jest konieczność schylania się, żeby sprawdzić stan potrawy, czy żeby wyjąć blachę. Ale to proste i sprawdzone rozwiązanie.

Sprawdź: 5 rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając płytę indukcyjną

Niebanalnie – piekarnik poza linią szafek

Ciekawym rozwiązaniem jest piekarnik w zabudowie, ale wysunięty poza linię szafek. To propozycja przede wszystkim do kuchni większych i otwartych na salon. Piekarnik wystający poza korpus mebli urozmaica zabudowę i wygląda oryginalnie. Piekarnik można również zgrupować z kuchenką mikrofalową lub urządzeniem do gotowania na parze.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: KAM

Polecamy Ci również

Zobacz także