Generalne porządki w domu

0
Generalne porządki w domu

generalne sprzątanie - od czego zacząć?Generalne sprzątanie to czynność, która nie należy do przyjemności. Dlatego trzeba je tak organizować, by było jak najmniej kłopotliwe.

Przed świętami w domu panuje na ogół nerwowa atmosfera. Sprzątanie, gotowanie, zakupy. Czy zdążymy ze wszystkim? Nawet największe porządki przejdą bez kłopotu, jeśli je dobrze zorganizujemy. Po pierwsze, zróbmy harmonogram prac. Zaplanujmy tak porządki, by kolejna czynność nie popsuła efektu poprzedniej. Zaczynamy od najwyższych partii mieszkania (sufity, żyrandole, kinkiety), potem przechodzimy do okien, mebli oraz ścian i wiszących na nich przedmiotów, na koniec zostawiamy podłogę, dywany i chodniki. Tak samo ważna jest kolejność pomieszczeń, które sprzątamy. Zaczynamy od tych najmniej uczęszczanych (np. sypialnia), kończymy na tych, przez które najczęściej przechodzimy (przedpokój, hol). Po drugie, ustalmy czas akcji.

mycie podłóg

Najlepiej poświęcić na sprzątanie jeden lub dwa kolejne dni. Jeśli się pospieszymy, bałagan nie zdąży „przemieścić się” z pomieszczeń nieposprzątanych do tych, w których już panuje porządek. Po trzecie, rozdzielmy obowiązki. Dbanie o czystość powinno należeć do wszystkich domowników. Młodsi mogą zająć się drobiazgami, męska część rodziny czynnościami wymagającymi większej siły fizycznej. Niektóre prace, np. pranie dywanów, lepiej zlecić firmom specjalistycznym.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marzena Krzewicka

Zdjęcia: sortedlocal.com, cleanersenfield.org

Polecamy Ci również

Zobacz także