Glamour - wnętrze jak ze szkatułki

Glamour to blask, połysk, czar i szyk. Przez swój przepych kojarzy się z barokiem. Ale jest zdecydowanie bardziej nowoczesny.
I często historię i style minionych epok traktuje z przymrużeniem oka.


Monika Sobień, Head of Style Westwing: – Styl glamour jest dość uniwersalny. Może być potraktowany serio, z pełnym przepychem pasującym do olśniewających rezydencji. Może być elementem kobiecego, słodkiego, buduarowego wystroju. Świetnie też współgra z nowoczesną stylizacją, we wnętrzach eklektycznych, łączących różne epoki i traktujących urządzenie wnętrz jak dobrą – ale zawsze smaczną – zabawę.

W stylu glamour najwyższe notowania otrzymują:
powierzchnie na wysoki połysk - srebrzyste, lustrzane, polerowane; powierzchnie matowe – zamsz, aksamit, skóra. Oraz gra połysku i matu. A także: lustra, lśniące srebro, minimalistyczne plecionki, kryształy.
Idealne kolory towarzyszące, typowej dla stylu glamour, czerni to: fiolet, purpura, czerń, biel. Spokojną elegancję gwarantuje zestawienie lśniących szykownych elementów z szarością i beżem.

Co jest niezbędne we wnętrzu glamour?

Wszelkie detale z połyskiem: tkaniny, tapety, poduszki, świeczniki, ramy luster. Meble o giętych, nawiązujących do rokoko kształtach; wszelkie stylizowane sprzęty, często doprawione nutą współczesnej elegancji: pomalowane na srebrny lub złoty kolor, obite lśniącym aksamitem, pikowane kryształowymi guzami, ozdobione chwostami i bardzo dekoracyjną pasmanterią.
Glamour to również całkiem nowoczesne sprzęty o formie wyraźnie współczesnej, tylko lekko nawiązującej do barokowych bogatych giętych linii: lustra bez ram, lecz o kształcie przepysznych zwierciadeł, minimalistyczne komody z chromowanymi nogami jak z XVII wieku, „plastikowe” folie
i tapety z wzorami żakardowych arabesek.Marta Suchodolska, wydawca magazynu Westwing: – Styl glamour w pełni rozkwita, gdy wyraźnie zaznaczymy zabawę stylami i zestawimy we wnętrzu elementy stylizowane, klasyczne, ze współczesnymi, np. rzeźbiony bielony stół z transparentnego tworzywa, albo kryształowy żyrandol z wodospadem mieniących się szklanych paciorków mocowanych na supernowoczesnych stalowych listwach i linkach.
To styl dla odważnych i umiejących zachować umiar oraz równowagę. Łatwo tu bowiem o przesadę – glamour często ociera się o kicz. Chodzi o to, by tej granicy nie przekroczyć.

Monika Sobień, Head of Style Westwing: – Żeby uniknąć wrażenia nadmiaru i przeładowania dobrze wprowadzić w ten przepych stylową dyscyplinę. Jeśli wybieramy tapetę z ogromnymi srebrnymi czy złotymi kwiatami lub arabeskami (bardzo charakterystyczne dla tego stylu), to połóżmy ją tylko na jednej ścianie. Na srebrnej lub lustrzanej konsoli bezpieczniej ustawić dekoracje z czarnego szkła, a nie z kryształu czy srebra. Szezlong tapicerowany mrocznym aksamitem i pikowany kryształkami lepiej obłożyć lśniącymi gładkimi poduszkami, niż wzorzystymi, które wprowadzą wrażenie przesytu. Fotel a’la Ludwik, obity złotawą skórą lepiej będzie wyglądał na ciemnej, matowej ścianie niż na tle brokatowej tapety.

Luksusowe dodatki to coś, bez czego styl glamour nie może się obejść. Kryształowe lampy, jedwab, tafta i aksamit, lustra w bogato zdobionych srebrnych lub złotych ramach, szklane, lustrzane stoliki i konsolki. Ważne, żeby wszystkie dodatki i bibeloty wyglądały jak z pałacowych wnętrz. I zawsze kojarzyły się z przepychem i elegancją.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Sobień i Marta Suchodolska

Źródło: Westwing

Zdjęcia: Marc Gerritsen/Lived in Images/East News/Westwing.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także