Globus w czterech nietypowych odsłonach

Globus w czterech nietypowych odsłonach

Przedstawienia ziemskiego globu to jedna z najbardziej typowych ikon XX wieku. Czy jest w stanie jeszcze czymkolwiek zaskoczyć?

globus - paleniskoWizerunek błękitnej planety spopularyzowały m.in. zdjęcia Ziemi z kosmosu, wykonywane od lat 60. XX wieku. Miliony uczniów w szkołach na całym świecie zapoznawały się też
z masowo produkowanymi globusami. Trudno dziś wyobrazić sobie bardziej znany i zestandaryzowany obiekt, tak prosty
w konstrukcji, a zarazem posiadający status ikony. Nic bardziej oczywistego niż globus. Czy aby na pewno?

Płonący świat

Third Rock to wykonywane ręcznie stalowe palenisko. Do postawienia w ogrodzie lub na działce.
W grubej na 6,35 mm stali węglowej, Rick Wittrig – rzemieślnik z Libanu, wycina kontynenty. Kiedy rozpalisz wewnątrz ognisko, świat staje nagle w płomieniach. Palenisko kosztuje 1679 dolarów, czyli około 5 tysięcy złotych. Cena nie zawiera kosztów transportu (trzeba się liczyć z frachtem morskim). Zamówić można je przez internet.

globus ekologicznytrójwymiarowy globus laserowy

Ekologiczne perpetuum mobile

MOVA to samoczynnie obracający się globus, imitujący ruch obrotowy Ziemi. Pod akrylową powłoką znajdują się ogniwa słoneczne. Dzięki nim globus nie potrzebuje żadnego zasilania zewnętrznego. Jest także całkowicie bezgłośny. Biegunowość utrzymuje dzięki magnesom, dostrojonym do pola magnetycznego Ziemi. Rozwiązanie to wyróżnione zostało w 2010 roku nagrodą Eco Choice Awards, przyznawaną na targach NY International Gift Fair w Nowym Jorku. Zdumiewający gadżet skonstruowany został przez 64-letniego wynalazcę z Cardiff (CA.), Williama Frencha. W Polsce pojawił się w 2011 roku za sprawą dystrybutora Shiro Networks. Cena – od 635 złotych.

trawnik w kształcie globusaGlob – laserowy interfejs 3D w Mini

Mini Crossover Concept, to motoryzacyjne dzieło sztuki, zaprezentowane po raz pierwszy w 2008 roku w Paryżu. Nas interesuje jednak wyposażenie jego tablicy rozdzielczej. Znajduje się na nim szklana kula, na której laserowy projektor wyświetla trójwymiarowy glob. Laserowy globus umożliwia
m.in. korzystanie z internetu, wyświetlanie filmów, czy przeglądanie map nawigacyjnych. Mogą z niego korzystać zarówno kierowca jak i pasażer. Cena? – Brak. Mini Crossover Concept to model koncepcyjny, nie produkowany na masową skalę. 

Paryski trawnik – iluzja

Niezwykły trawnik stanął przed paryskim ratuszem w 2011 roku. Jeśli spojrzeć nań pod odpowiednim kątem, widać trójwymiarowy, zielony globus. 100-metrowej długości iluzję instalowało 90 osób. Instalacja, nazwana Qui Croire, ma zwracać uwagę na miejsce natury w codziennym życiu. Czy dlatego odsłania swoją tajemnicę wyłącznie spostrzegawczym?

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Juicy Marketing

Polecamy Ci również

Zobacz także