Glony w akwarium

Glony w akwarium są naturalnym elementem tego ekosystemu i nie istnieją akwaria zupełnie ich pozbawione. Problem jednak pojawia się, kiedy glonów jest zbyt dużo.

Rozwój glonów
Pewna ilość glonów w akwarium jest naturalna. Świadczą o istnieniu zrównoważonego środowiska, ponadto służą jako pokarm dla ryb, wytwarzają też tlen. Jednak ich nadmierny rozwój jest szkodliwy i może prowadzić do degradacji środowiska akwarium i żyjących w nim organizmów.
Glony to bardzo zróżnicowane organizmy. Część z nich zaliczana jest do bakterii i protisów, a część do roślin. Glony są różnią się wielkością i wyglądem, natomiast łączy je to, że przeprowadzają fotosyntezę. Wiąże się to z podstawowym faktem – glony do życia potrzebują światła. Ponadto ich rozwojowi sprzyja duża zawartość fosforu w wodzie, a często także – związków azotu, pochodzących między innymi z odchodów ryb i rozkładających się szczątków roślin i resztek pokarmu.
Tak więc podstawowe zasady, które powinny uchronić akwarium przed glonami to: unikanie zbyt intensywnego oświetlenia oraz zachowanie równowagi chemicznej wody.

Gatunki glonów i ich zwalczanie
Co jednak zrobić, kiedy glony zaatakują? To zależy od tego, z jakim rodzajem glonów mamy do czynienia.
Okrzemki – szczególnie chętnie atakują nowo założone akwaria oraz oświetlone naturalnym światłem słonecznym. Są małe, brązowo-brunatne, szorstkie w dotyku. Osłabia je zaciemnienie zbiornika oraz regulacja poziomu krzemu w wodzie. Akwarium trzeba oczyścić ręcznie. Do walki z okrzemkami nie powinno używać się środków chemicznych, ponieważ okrzemki tworzą przetrwalniki, a powstałe z nich glony są uodpornione na działanie chemii. Są zjadane przez otoska przyujściowego.
Sinice – to wyjątkowo groźne bakterie, które powodują tzw. „zakwity wody”. Wyglądają jak galaretowata substancja, osadzająca się na roślinach i elementach wyposażenia. W nocy zużywają dużo tlenu, wydzielają też niebezpieczne dla ryb toksyny. W ich usuwaniu pomaga zaciemnienie i systematyczne usuwanie martwych osobników. Dobrze jest też ograniczyć karmienie ryb. Można też zastosować roztwór erytromycyny (300 mg na 100 l wody).



Krasnorosty
– mają czerwonawe lub niebieskawe zabarwienie. Chętnie osiadają w okolicach filtra, atakują rośliny. Zajęte przez nie liście roślin należy usunąć, można też podnieść poziom CO2. Są chętnie zjadane przez kosiarki (grubowargi syjamskie) i molinezje.
Zielenice – rozwijają się szczególnie w zbyt mocno oświetlonych akwariach. Wśród zielenic występują różne gatunki – od jednokomórkowych do dużych i skomplikowanych, takich jak gałęzatka, czy ramienice. Są bardzo powszechne, powodują "zakwity wody". Ich rozwojowi sprzyja też zbyt duża liczba ryb (i wysoka zawartość azotanów, pochodzących z odchodów), a także przedawkowanie odżywek dla roślin. Aby ograniczyć ich rozwój, należy zaciemnić zbiornik, można też zastosować filtr drobnooczkowy, albo zewnętrzny z lampą UV.
Brunatnice – występują przede wszystkim w słonej wodzie, w akwariach słodkowodnych pojawiają się rzadko. Najczęściej występują w nowych akwariach, najczęściej zanikają same, po ok. 4 tygodniach.



Najbardziej wszechstronnymi metodami zwalczania glonów są:

  • czasowe zaciemnienie akwarium,
  • dbanie o równowagę chemiczną wody,
  • częste podmiany części wody,
  • wprowadzenie ryb zjadających glony, takich jak: molinezje ostroustne, otoski (przyujściowy i zebra), glonojady (zbrojniki - złoty i niebieski), grubowargi (albinos, syjamski) – choć niektóre mogą też uszkadzać rośliny,
  • obniżenie poziomu pH wody.

Trzeba też uważać, żeby nie wprowadzić glonów do akwarium, kupując, np. zanieczyszczone nimi rośliny.

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: aquatic-eden.com, aquariumslife.com, anubias-engl.blogspot.com, aquariumschatzberger.com, wetwebmania.com, pl.wikipedia.org, DENker, Ark

Polecamy Ci również

Zobacz także