Gra światłem w domowych wnętrzach – jak doświetlić ciemne pomieszczenia?

2
Gra światłem w domowych wnętrzach – jak doświetlić ciemne pomieszczenia?

Mieszkanie pełne naturalnego światła sprzyja relaksowi i ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Niestety nie wszystkie wnętrza można doświetlić światłem dziennym. Co zrobić, jeżeli usytuowanie mieszkania uniemożliwia rozjaśnienie go w naturalny sposób? Jakie triki wykończeniowe zastosować, aby optycznie powiększyć przestrzeń?

Sprytne doświetlenie wnętrza

Wielkość i liczba okien ma kluczowe znaczenie dla doświetlenia wnętrza. Pierwszym krokiem aranżacyjnym jest pozbycie się wszelkich elementów dekoracyjnych utrudniających dostęp promieni słonecznych. Ciężkie zasłony i firany zastąpmy storą rzymską z fantazyjnymi wycięciami lub drapowaną storą wiedeńską. Bardzo praktyczną dekoracją okienną jest roleta wyposażona w system umożliwiający wygodne rolowanie podczas ściągania. Kiedy światło słoneczne nie jest zbyt mocne, możemy ją zwinąć, zapewniając optymalne doświetlenie wnętrza.

Jak wybrać meble do ciemnego pomieszczenia?

Ciemne wnętrze wymaga kompleksowego doświetlenia, dlatego absolutnie niewskazane jest dobieranie ciemnych mebli, paneli i materiałów wykończeniowych. Najprostszym sposobem na rozjaśnienie pomieszczenia jest zastosowanie białej farby. Biel, jako kolor uniwersalny, stanowi doskonałe tło zarówno dla neutralnych, jak i kontrastowych odcieni. W ciemnych wnętrzach najlepiej sprawdzą się ciepłe kolory, beże, brązy oraz szarości. Naturalne kolory, przywodzące na myśl barwy ziemi, przełamią laboratoryjny charakter pomieszczenia. Nagromadzenie białych elementów wydaje się korzystnym posunięciem z punktu widzenia wymogów doświetlenia zamkniętych przestrzeni, niemniej może nie przypaść do gustu zwolennikom klasyki.

Nowoczesne wnętrza pełne światła

Naturalne światło stało się inspiracją dla twórców stylu skandynawskiego. W surowej północnej części Europy, gdzie słońce skrywa się za chmurami przez większą część roku, doświetlenie pomieszczeń stanowi aranżacyjny priorytet. Odbijające światło białe meble i drzwi to absolutna podstawa wyposażenia wnętrz. Szczególną popularnością cieszą się blaty wykończone na wysoki połysk, które mocno odbijają światło, tworząc iluzję większej przestrzeni. Równie popularne są lakierowane drzwi wzbogacone o efektowne dekoracje i przeszklenia. Drzwi z kolekcji Porta FOCUS Premium sprawdzą się zarówno w surowych, sterylnych wnętrzach, jak i pomieszczeniach inspirowanych klasyką.

Sztuczne źródła światła

Niektóre części pokoju wymagają dodatkowego doświetlenia światłem sztucznym. Wszelkie załamania, nisze oraz rogi pokoju ukryte za szafkami czy innymi elementami wyposażenia, wymagają dobrze dobranego oświetlenia. Jeżeli możemy, powieśmy na ścianie kinkiety i dodajmy przynajmniej jedną lampę stojącą. Równie efektownym sposobem wydobycia załamań jest wprowadzenie liniowego oświetlenia, które będzie ślizgało się po całej powierzchni sufitu, eksponując wszystkie ukryte partie pokoju.

Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest umieszczenie linii świetlnych pod oknami – o ile w słoneczny dzień nie będziemy pamiętać o ich istnieniu, o tyle w okresach jesienno-zimowych oraz przy większym zachmurzeniu docenimy możliwość doświetlenia pomieszczenia. Źródła światła, umieszczone tuż przy oknie, doskonale imitują promienie słoneczne. Aby uczynić oświetlenie jeszcze bardziej naturalnym, zadbajmy o to, aby barwa światła sztucznego była biała – najbardziej zbliżona do światła słonecznego.

Niezawodnym trikiem aranżacyjnym, stosowanym przez większość projektantów, jest umieszczenie luster w taki sposób, aby odbijały światło z okien. Co odważniejsi mogą zdecydować się na wprowadzenie błyszczącego materiału na sufit – światło wpadające przez okno, odbijające się od lustra i padające na sufit „otworzy” nawet najmniejsze i najciemniejsze wnętrze. Jeżeli preferujemy nowoczesny minimalizm w ekstrawaganckim wydaniu, takie rozwiązanie z pewnością przypadnie nam do gustu.

Podobał Ci się artykuł? Więcej wnętrzarskich inspiracji znajdziesz na blogu Porta.
Otwórz się na  https://www.porta.com.pl/otworzsiena 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Źródło: Porta

Polecamy Ci również

Zobacz także