Grzejnik niezwykły

Grzejnik Movie, CodivariDziś grzejnik nie tylko ogrzewa wnętrze, ale pełni też funkcję dekoracyjną.

Dostępne dziś grzejniki to produkty o różnorodnych, awangardowych kształtach, które równie dobrze mogłyby być interesującymi eksponatami w galerii sztuki współczesnej. W formach, jakie przybierają dziś niektóre grzejniki dekoracyjne, z trudem można dostrzec cechy świadczące o podstawowej - grzewczej funkcji tych produktów. Wiele z nich bardziej przypomina dzieła sztuki użytkowej.

Grzejnik stał się przedmiotem kreacji artystycznej światowej sławy projektantów. Massimo Iosa Ghino tworzył artystyczne formy grzejników dla włoskiej firmy Antrax. Karim Rashid zaprojektował firmie Id-ee grzejnik „RocKandRoll”, przypominający stos ułożonych na sobie kamieni. W Polsce prekursorem w designerskim podejściu do projektowania grzejników jest firma Instal-Projekt. Tworząc swoje kolekcje współpracowała m. in. z Adamem Pulwickim i Karoliną Rybarczyk oraz Marcinem Jędrzakiem.

Awangarda na salonach
Miłośnicy odważnych, awangardowych rozwiązań podkreślają oryginalność wnętrz grzejnikami-rzeźbami. Takie dzieła znaleźć można m.in. w ofercie włoskich producentów. Grzejnik w kształcie sylwetki kobiety i mężczyzny („Oreste & Emma” prod. Antrax), czy w formie zwisającej z sufitu tuby imitującej lampę („Tiki” prod. Ad Hoc) to propozycje, dzięki którym zyskuje każde wnętrze.
Ci, którzy wolą mniej zobowiązujące formy mogą wybierać abstrakcyjne i regularne wzory grzejników. Interesującym przykładem tego typu rozwiązań są nowe grzejniki „Puls” i „Tower” z oferty firmy Instal-Projekt. To odważne propozycje o zdecydowanej i regularnej formie, przypominające artystyczne, nieco industrialne instalacje. Produkty te świetnie sprawdzają się nie tylko w aranżacjach nowoczesnych mieszkań lub loftów, ale też w klasycznych wnętrzach. Przy odpowiedniej ekspozycji mogą stać się pierwszoplanowym elementem dekoracyjnym. 

grzejniki grzejniki
Panelowe obrazy
Najpopularniejszą formą grzewczą wybieraną przez zwolenników minimalizmu są dekoracyjne grzejniki panelowe. Mają duże czołowe powierzchnie radiacyjne (najczęściej płaskie), ukrywające wszystkie elementy instalacyjne i hydrauliczne. Polską tego typu nowością jest grzejnik „Inventio”. Urządzenie charakteryzuje się przede wszystkim oszczędną, elegancką formą, wyznaczoną przez dużą płaszczyznę ekranu. Grzejnik dostępny jest w wersji lakierowanej w jednym z 37 kolorów z palety firmy lub też w wersji z nadrukiem, którym może być artystyczne czarno-białe zdjęcie twarzy kobiety autorstwa Szymona Brodziaka, zabawnej grafiki Anny Żelazowskiej lub zdjęcia Marcina Klabana w stylizacji Marty Gessler. Propozycja płaskich grzejników, na których można nanieść swój ulubiony wzór bądź wybrane zdjęcie to rozwiązanie, które z pewnością docenią indywidualiści. Inną propozycją jest grzejnik „Indivi”, który zamiast ekranu ma wbudowane lustro. Rozwiązanie idealnie sprawdzi się zwłaszcza w małych pomieszczeniach: łazience lub przedpokoju.
Płaskie grzejniki dają możliwość ożywienia wnętrza nie tylko kolorem i fakturą, ale też kształtem. Dostępne są w formie prostokątnych płyt, a także w bardziej wyszukanych, nieregularnych kształtach. Jak wymyślne postaci może przyjmować grzejnik panelowy pokazuje oferta włoskiej firmy Cordivari. Za przykład może tu posłużyć chociażby grzejnik „Movie”, którego wzór zdradza wyraźne inspiracje taśmą filmową, lub też linia grzejników „Badge” z charakterystycznymi wycięciami.

Drabinka w nowych szatach
W łazience wciąż niekwestionowanym przebojem jest tradycyjna „drabinka”, choć i ona przechodzi liczne metamorfozy. Projektanci grzejnika „Zebra” (prod. Instal-Projekt) zainspirowali się kodem kreskowym, a dzięki nowatorskim rozwiązaniom konstrukcyjnym udało się ukryć podłączenia i odpowietrzniki. Do większości modeli grzejników producenci oferują także relingi oraz wieszaki zwiększające ich funkcjonalność i urozmaicające formę. To kolejne potwierdzenie tezy, że grzejnik jest dziś produktem wielofunkcyjnym. Dzięki niemu wnętrza stają się nie tylko ciepłe, ale też modne i nowoczesne.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Instal-Projekt

Polecamy Ci również

Zobacz także