Grzejnik z termostatem

Mamy chwilę odpoczynku od intensywnego sezonu grzewczego. To chyba odpowiedni moment by usiąść z ołówkiem w dłoni i przekalkulować ostatnie wydatki na ogrzewanie. Może da się coś zrobić dodatkowo na przyszłość, by koszty te były jeszcze mniejsze. Zainstalowanie przy grzejnikach termostatów i właściwe korzystanie z nich, zapewni ciepło jakiego nam potrzeba i uwolni nas od zbędnych wydatków.

Grzejnik z termostatem - zdjęcie 1Co daje termostat?
Nasze domowe pomieszczenia ogrzewamy grzejnikami, bądź stosujemy ogrzewanie podłogowe. Grzejnik oddaje ciepło do pomieszczenia dzięki przepływającej w nim, ciepłej wodzie. Termostat umożliwia sterowanie ilością wody w instalacji grzewczej, czyli zmniejsza lub zwiększa ilość ciepła dostarczanego do pomieszczenia, a tym samym ma wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. W nowoczesnych grzejnikach płytowych - renomowanych producentów takich jak Purmo - możliwa jest regulacja temperatury w pomieszczeniu za pomocą termostatu umożliwiający wpływ na zużycie energii.

Instalując grzejnik warto sprawdzić czy posiada on możliwość regulacji temperatury za pomocą termostatu.Grzejniki płytowe Purmo V, czyli z możliwością podłączenia od dołu i z boku, są fabrycznie wyposażone w termostatyczną wkładkę zaworową i należy dokupić do nich jedynie głowicę termostatyczną, popularnie zwaną termostatem. Do grzejnika Purmo C, czyli z podłączeniem z boku, musimy dokupić zawór i głowicę termostatyczną. Dzięki płynnemu działaniu wkładki termostatycznej sterowanej głowicą termostatyczną, grzejnik pracuje w ustalonym zakresie mocy. Gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustaloną przez nas wielkość np. 21oC, ilość wody przepływającej przez instalację ulega zmniejszeniu, a gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej ustalonej wartości, zawór przepuszcza więcej wody. Wtedy grzejniki pracują różną, ustalaną przez nas mocą, co zdecydowanie zmniejsza koszty ogrzewania.

Dodatkową zaletą grzejników płytowych Purmo jest ich optymalna bezwładność cieplna, co oznacza, że bardzo szybko reagują na polecenia z urządzeń sterujących. Dzięki temu grzejnik stygnie, gdy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka i nagrzewa się, gdy temperatura spada, w bardzo krótkim czasie - czyli świetnie współpracuje z termostatem.

Jak oszczędzać ciepło na co dzień ?
Nowoczesne termostaty umożliwiają bardzo dokładne regulowanie temperatury i powinniśmy korzystać z nich na co dzień. Dla naszego organizmu bardzo korzystna jest nieco niższa temperatura w nocy (o ok. 3 - 4oC ) od tej, która towarzyszy nam w ciągu dnia. Z kolei na co dzień możemy zmniejszyć temperaturę otoczenia wtedy, gdy jesteśmy w pracy. Dzięki temu wydatki na ogrzewanie będą zdecydowanie niższe i dodatkowo w naszych domach nie będzie zbyt duszno i zbyt ciepło. Nie zapominajmy też o odpowiednim ustawieniu termostatu w czasie kilkudniowej nieobecności czy długiego zimowego wyjazdu. W pustym domu wystarczy utrzymać optymalną, by nie wychłodzić mieszkania. Podczas dłuższych nieobecności należy ustawić termostat na tzw. śnieżynkę, czyli na symbol gwiazdki. Dzięki takiemu ustawieniu instalacja będzie działać na minimalnym poziomie jako ogrzewanie dyżurne i, co bardzo ważne, nie powodując zamarznięcia grzejników. Kiedy np. w skutek nagłego ochłodzenia, temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 7oC, ogrzewanie samoczynnie się włączy.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Rettig Heating

Polecamy Ci również

Zobacz także