Grzejniki nie tylko do łazienki

Firma Zehnder posiada w swojej ofercie grzejniki, które można zastosować w pomieszczeniach innych niż łazienka, czyli w pokoju, przedpokoju, kuchni, a nawet ogrodzie zimowym. Można tu wyróżnić grupę grzejników „na miarę” oraz grzejników wielofunkcyjnych.

Grzejniki łazienkowe spełniają dwie, w zasadzie równorzędne funkcje: nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale służą również do suszenia np. mokrych ręczników. Takie przeznaczenie narzuca im konkretną formę – modele łazienkowe to przeważnie różne warianty „drabinki”, a jeśli nawet ich kształt odbiega od tego schematu, to wyposażone są w uchwyt do zawieszania ręczników. Grzejniki przeznaczone do wnętrz innych niż łazienka mają przede wszystkim ogrzewać, a zatem ich kształt może być bardziej wymyślny i interesujący. Takie grzejniki mogą ozdabiać pomieszczenie albo – jeżeli właściciel mieszkania sobie tego życzy – pozostawać niezauważone. Jednak estetyka to nie wszystko. Ważna jest także konstrukcja grzejników i sposób, w jaki ogrzewają pomieszczenie.

Grzejniki nie tylko do łazienki - zdjęcie 1Grzejniki nie tylko do łazienki - zdjęcie 2
W miejscach o długim czasie przebywania (sypialnia, pokój dziecięcy) dobrze jest stosować modele o transparentnej konstrukcji, złożone z członów – i to nie tylko dlatego, że łatwo się je czyści. W przypadku takich grzejników znaczna część ciepła oddawana jest przez przyjemne promieniowanie, a jedynie niewielka poprzez niekorzystną dla jakości powietrza konwekcję. Efektem tego jest bardzo łagodna amplituda grzewcza, a co za tym idzie – odczuwalny, wysoki komfort cieplny.

Grzejniki „na miarę” firmy Zehnder to znakomita propozycja do salonu, kuchni czy holu – zarówno modele o konstrukcji elementowej, np. zehnder charleston, zehnder euro, zehnder excelsior czy zehnder kleo, jak i „ściany grzewcze”, np. zehnder dualis czy zehnder nova. Konwektory zehnder stratos i zehnder radiavector okażą się nieocenione przed dużymi powierzchniami przeszklonymi, np. w ogrodzie zimowym lub korytarzu, nie tylko w prywatnym domu. Niewątpliwą zaletą grzejników „na miarę” jest fakt, że można dopasować je do indywidualnych wymagań w zakresie wymiaru, kształtu i rodzaju złączy. Do wyboru jest ogromna rozpiętość wysokości, długości i grubości, z których można stworzyć niemal niepowtarzalną kombinację. Ponadto na specjalne zamówienie realizowane są niestandardowe wykonania: łuki, także wielokrotne (zehnder charleston, zehnder excelsior, zehnder nova) i załamania kątowe (zehnder charleston, zehnder excelsior, zehnder nova, konwektory), które pozwalają zamontować grzejnik wzdłuż zakrzywionej ściany lub w narożniku. Za pomocą grzejnika „na miarę” o członowej budowie można zagospodarować niewykorzystaną przestrzeń – np. pod ukośnie opadającym stropem poddasza; można też nadać mu dodatkową, nietypową funkcję: barierki, balustrady schodów lub ścianki działowej, która dyskretnie oddzieli kuchnię od jadalni czy salonu. Warto wspomnieć również o możliwościach koloru. Spośród ponad 700 odcieni z palety barw Zehnder, w tym kilkudziesięciu dostępnych od ręki, można wybrać taki, który najlepiej będzie pasować do koncepcji wnętrza – sprawi, że grzejnik stanie się eksponowanym, przyciągającym wzrok elementem lub wręcz przeciwnie, uczyni go neutralnym, niemal niewidocznym.

Grzejniki nie tylko do łazienki - zdjęcie 3Grzejniki nie tylko do łazienki - zdjęcie 4
W przypadku grzejników wielofunkcyjnych już sama ich nazwa sugeruje, że nie służą wyłącznie do ogrzewania. Mogą być wyposażone w lustro (zehnder yucca mirror, zehnder nova mirror) lub siedzisko (zehnder charleston relax, zehnder charleston bank, zehnder charleston bank radiator), dlatego są wręcz stworzone do holu, ogrodu zimowego czy siłowni. Modele te mają wszystkie praktyczne zalety produktów, z których linii się wywodzą, czyli zehnder charleston, zehnder nova, zehnder yucca. Grzejniki tego typu wciąż są dość niespotykanym rozwiązaniem, a ponieważ nie sposób odmówić im walorów estetycznych, mogą stać się oryginalną i jednocześnie bardzo funkcjonalną ozdobą pomieszczenia.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Zehnder

Polecamy Ci również

Zobacz także