Gwiazda betlejemska na Święta

Gwiazda betlejemska na Święta

Poza udekorowaną lampkami choinką, kwiaty gwiazdy betlejemskie są jednymi
z najważniejszych bożonarodzeniowych symboli.

Jakie są najważniejsze symbole związane z  Bożym Narodzeniem? Europejskie Stowarzyszenie Producentów Poinsecji (Stars for Europe) zgromadziło odpowiedzi na te pytania w przeprowadzonej wśród Europejczyków internetowej ankiecie.

Siedemnaście tradycyjnych symboli świąt Bożego Narodzenia takich jak choinka, szopka, kalendarz adwentowy, świece i jemioła, zastało ocenionych pod względem znaczenia podczas Bożego Narodzenia. Wyniki były jasne: choinka dla Europejczyków jest zdecydowanie najważniejszym symbolem Bożego Narodzenia. Ponad 90 procent respondentów uznało ją za bardzo ważną lub ważną. 

gwiazda betlejemska gwiazda betlejemska

gwiazda betlejemska gwiazda betlejemska
Według tradycji choinka była zawsze zdobiona świecami lub kolorowymi światełkami. W ten sposób stała się symbolem światła i nadziei, a także życia. Nic więc dziwnego, że świece i  światełka są niemal tak samo istotne, jak samo drzewo. Prawie 87 procent respondentów uznało je za ważne lub bardzo ważne, umieszczając je na drugim miejscu wśród najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Poinsecje w kształcie gwiazd znajdują się na trzecim miejscu. Ponad 60 procent badanych stwierdziło, że są nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia. Gwiazdy są jednym z najwcześniejszych symboli Bożego Narodzenia, ponieważ to gwiazda doprowadziła Trzech Króli do nowonarodzonego Jezusa w świętą noc.

gwiazda betlejemska gwiazda betlejemska
Obecnie w większości krajów, poinsecje są kultowym symbolem Bożego Narodzenia. W 1950 roku, wyhodowano pierwsze poinsecje jako rośliny doniczkowe. Następnie te kwitnące zimą rośliny szybko stały się nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia i świątecznych dekoracji. Według badania, około 84 procent respondentów przyznało, że miało poinsecję w okresie Bożego Narodzenia. Ta roślina swoją popularność zyskuje dzięki układającym się w kształcie gwiazdy przylistkom oraz spójności z innymi symbolami Bożego Narodzenia. Ponadto, występuje przede wszystkim w czerwieni i zieleni, kolorach symbolizujących Adwent i Boże Narodzenie. Zielony jest kolorem nadziei oraz wierności, a czerwony symbolizuje krew Chrystusa przelaną dla odkupienia świata. Dlatego te kolory mają duże znaczenie w ozdobach bożonarodzeniowych. I choć poinsecje występują obecnie w wielu kształtach i kolorach, klasyczna czerwień i zieleń są zdecydowanie najbardziej popularne. Około 74 procent uczestników sondażu woli czerwone poinsecje od białych, kremowych (około 12%) i różowych (4%).

Poinsecja udekorowana świątecznymi dodatkami lub sama roślina nie tylko stanowi jeden z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia, ale również jest idealnym pomysłem na dekorację lub niezobowiązujący prezent.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Stars for Europe

Polecamy Ci również

Zobacz także