Home staging – jak przygotować mieszkanie do sprzedania

Wiadomo, że przy sprzedaży mieszkania pierwsze wrażenia jest najważniejsze. Radzimy, jak przygotować nieruchomość, by dobrze i szybko ją sprzedać.

Sprzedaż mieszkania, czy domu nie zawsze jest łatwa. Oczywiście liczy się wiele czynników – ważna jest lokalizacja, układ mieszkania, dobra cena, ale równie istotne jest to, jakie wrażenie zrobi nasze mieszkanie lub dom na potencjalnych nabywcach. Często zdarza się tak, że nasze mieszkanie niby ma same zalety, ale kolejni kupujący przychodzą, oglądają... i nic. Zjawisko to jest na tyle powszechne, że rozwinął się tzw. home staging, czyli technika przygotowania mieszkania do sprzedaży. W Stanach Zjednoczonych home staging istnieje już od lat 70., potem pojawił się w innych krajach. W Polsce to stosunkowo nowe zjawisko, ale coraz prężniej rozwijające się. W home stagingu oczywiście nie chodzi o to, by oszukiwać potencjalnych nabywców, ale tak zaprezentować mieszkanie, by podkreślić jego zalety i sprawić, że będzie się wydawało jak najbardziej zachęcające. Home stagingiem zajmują się już profesjonalne firmy, ale jest kilka prostych metod, które możemy zastosować, by nasze mieszkanie zyskało w oczach nabywców.

Porządek przede wszystkim

Przede wszystkim warto sprawić, by mieszkanie było świeże i przyjazne. Zupełnie podstawową sprawą jest uporządkowanie mieszkania. Umyte okna, czyste podłogi, brak kurzu to absolutna podstawa. Ale pamiętajmy też o drobiazgach – np. dokładnie doczyszczonych bateriach, pochowanych naczyniach, zabawkach, czy suszącym się praniu. Potencjalny klient powinien mieć wrażenie, że mieszkanie tylko czeka na niego, a nie że jest on intruzem w naszym życiu. Dlatego warto pochować też różne osobiste drobiazgi i przedmioty, które „zagracają” przestrzeń. Tu pamiętajmy o przede wszystkim o łazience, ale nie warto też eksponować osobistych pamiątek, zdjęć, itp. Wzorzysty dywan, kolekcję samochodzików, czy stos gazet, które już od roku zamierzamy przejrzeć, też lepiej schować. Dzięki temu mieszkanie będzie bardziej schludne, ale też będzie się wydawało przestronniejsze. Jednocześnie zyska bardziej neutralny charakter, a to ważne, żeby ktoś kto je ogląda, łatwo mógł sobie wyobrazić mieszkanie jako swoje.

Drobne naprawy

W ramach przygotowania mieszkania do sprzedaży nie musimy przeprowadzać gruntownego remontu, ale trzeba zadbać o drobne naprawy – cieknący kran, plama na ścianie, czy ubytki w tynku robią fatalne wrażenie. Dlatego spójrzmy na nasze mieszkanie okiem potencjalnego nabywcy i usuńmy wszystkie usterki. Wiadomo też, że lepiej sprzedają się mieszkania, których ściany mają neutralne kolory, warto więc zastanowić się nad ich przemalowaniem.

Na odbiór mieszkania wpływa też światło, zapachy i dźwięki. Dlatego na oglądanie mieszkania najlepiej umawiać się, kiedy jest jasno. Dodatkowo poodsłaniamy rolety i żaluzje. Jeśli prezentujemy nasze mieszkanie po zmroku – nie oszczędzajmy na oświetleniu. Jasne, rozświetlone mieszkanie będzie wyglądało bardziej zachęcająco. Pamiętajmy też o zapachach. Nie umawiajmy się z kupującymi w porze obiadowej, kiedy różne zapachy unoszą się w powietrzu. Przed prezentacją przewietrzmy dokładnie mieszkanie. Jedynym „polecanym” domowym zapachem jest aromat świeżo upieczonego ciasta lub chleba. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie domowe wypieki, uważajmy, żeby niczego nie przypalić i pamiętajmy o posprzątaniu kuchni. Pamiętajmy też o takich drobiazgach, jak wyłączenie telewizora, żeby mieszkanie można było spokojnie obejrzeć.

To oczywiście tylko ogólne wskazówki dotyczące przygotowania mieszkania do sprzedania. Jeśli jednak robimy wszystko jak należy, a przez dłuższy czas nie możemy sprzedać mieszkania, warto pomyśleć o wynajęciu firmy, zajmującej się home stagingiem, która profesjonalnie przygotuje nasze mieszkanie do sprzedaży.  

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: freshome.com, home-designing.com, diablodesign.eu, stagedperfectly.com,

Polecamy Ci również

Zobacz także