Hygge - filozofia szczęścia, przyjemności i prostoty

0
Przyjemne spędzanie czasu w domu
Hygge to filozofia, która narodziła się ponad 200 lat temu w Danii, a teraz na nowo staje się popularna

Hygge określa się jako klucz do szczęścia. Za jego pomocą można się otworzyć na wszystko, co dobre i przyjemne, a jednocześnie proste. Takie drobne przyjemności są w domu. To choćby obiad zjedzony z rodziną czy wieczorne, długie rozmowy. Piszemy o filozofii hygge.

Nie trzeba daleko szukać i wyjeżdżać na inne kontynenty, żeby zmienić swoje dotychczasowe życie, zacząć żyć pełną piersią i wreszcie poczuć się naprawdę szczęśliwym. Można korzystać ze wszystkich uroków życia, zmieniając nie otoczenie, tylko swoje myślenie.

Ranking na najszczęśliwszy kraj świata

Taką filozofię wyznają Duńczycy, znajdujący się w czołówce rankingu na najszczęśliwszy kraj świata. Naszym rodakom bliżej do pesymistów niż optymistów. Najwyższy czas to zmienić. Warto spróbować nauczyć się podejścia od Duńczyków. To podejście to hygge, zwane sztuką szczęścia albo kluczem do szczęścia.

To Cię zainteresuje: Mieszkaj wygodnie i ciesz się życiem – poznaj hygge

Hygge, czyli co to takiego

To filozofia, która narodziła się ponad 200 lat temu w Danii, a teraz na nowo staje się popularna, nie tylko w tym kraju. Do nas też hygge powoli wkracza. Ma zapewnić harmonię i wyleczyć z depresji, dodać optymizmu, odebrać pesymizm. Ma też uświadomić ludziom, że życie w pośpiechu, pogoń za pieniądzem i sławą nie są drogą do prawdziwego szczęścia. Ono tkwi przede wszystkim w rodzinie, w domu.

Hygge (czytaj: hygr lub hyga) nie posiada jednolitej definicji. Można to określić jako znajdowanie – a nie szukanie, bo przecież można szukać, ale nie znaleźć – szczęścia w codziennym życiu, prozaicznych sytuacjach, prostych rzeczach, bliskich miejscach. To np. wspólnie przygotowane i razem zjedzone śniadanie, rozmowy z bliskimi po obiedzie czy gry planszowe dla całej rodziny, zwierzenia przy kominku lub spacer z dziećmi. Nawet obserwowanie tęczy czy wspólne oglądanie komedii albo starych zdjęć może spowodować, że jesteśmy szczęśliwi. Hygge to jednak nie tylko chwile spędzone z ludźmi nam bliskimi, na których nam zależy. To również drobne przyjemności w byciu samym ze sobą, przykładowo drzemka po powrocie z pracy, oglądanie serialu na kanapie, pod wełnianym kocem, jedzenie ulubionej czekolady, siedząc w fotelu lub relaksująca kąpiel przy świeczkach. Filozofia hygge zakłada bowiem, że trzeba być w zgodzie i z otoczeniem, i – przede wszystkim – ze samym sobą.

Zobacz: Aranżacja kuchni w zgodzie z filozofią hygge

Dom też jest „hyggeligt”

To modne na Zachodzie, a u nas dopiero nabierające znaczenia słowo oznacza dom przytulny, dobrze urządzony, w którym mieszkańcy i ich goście po prostu komfortowo się czują. Dom czy mieszkanie to także nasze otoczenie i od nas zależy, jak to otoczenie będzie wyglądać, a przez to – wpływać na nasze samopoczucie. Ciepłe, miękkie materiały, pastelowe kolory i słońce zaglądające do czterech kątów to może być hygge. Stylowe są ponadto latarenki i lampiony, koce i pledy, miękkie poduszki, tradycyjny kominek albo chociaż biokominek. Podobnie w domu „hyggeligt” zobaczysz kubek świeżo zaparzonej kawy, zapalone świeczki, dom pachnący ciastem wyjętym z piekarnika czy śmiech dzieci dobiegający z pokoju na piętrze. Są też zdjęcia rodziny w ramkach, ceramiczne lub drewniane figurki, naklejki na ścianę lub napisy z drewnianych liter. Jeśli kwiaty, to doniczkowe, niewielkich rozmiarów albo suszone. Cięte też się zdarzają, ale to przy okazji urodzin czy imienin domowników.

Pożeracze czasu, jak telefon komórkowy, komputer i telewizor w tym domu też się znajdują, ale korzysta się z nich tylko, gdy zajdzie potrzeba, a nie dla zabicia czasu.

Hygge w pracy

Filozofia hygge odnosi się przede wszystkim do domu, ale w pracy szczęście „po duńsku” też jest istotne. Istnieje kult pracy i jej poszanowanie, ale nie ma wyścigu szczurów. Jest rywalizacja, lecz tylko ta zdrowa, zdroworozsądkowa. Każdy odpowiada za wykonanie swoich zadań, ale ma jednocześnie poczucie przynależności do zespołu, jakim jest firma. Relacje między pracownikami a przełożonymi są raczej partnerskie, a nie oparte jedynie na rozkazach i zakazach. Co ważne, między życiem prywatnym a zawodowym musi być zachowana równowaga.

Polecamy: Modne wnętrza w stylu skandynawskim

Ciekawostki o hygge

Duńskie słowo hygge pochodzi od norweskiego dobrego samopoczucia. Co ciekawe, w tym roku to Norwegia zajmuje 1. miejsce we wspomnianym wyżej przez nas rankingu na najszczęśliwszy kraj świata 2017. Tym samym zdetronizowała Danię, która przez wiele lat zwyciężała w rankingu. Dla porównania: Polska uplasowała się na 46. miejscu w ostatnim zestawieniu, a i tak awansowała o 11 oczek, patrząc na rok 2016. W Danii, kraju szczęśliwców, istnieje nawet Instytut Badań nad Szczęściem. Zajmuje się on badaniem m.in. poczucia zadowolenia oraz spełnienia, dobrostanu, a także jakością życia.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Piojda

Polecamy Ci również

Zobacz także