Idealne drzwi do mieszkania – jakie wybrać?

0
Idealne drzwi do mieszkania – jakie wybrać?
Porta SKANDIA Premium /

Drzwi wewnętrzne mogą być niewidoczną częścią pomieszczenia bądź wiodącym elementem aranżacji wnętrza. To od ciebie zależy, czy zechcesz wykorzystać ich niemały potencjał i stworzyć spójne, harmonijne wnętrze.

Kwestie techniczne – jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Kwestią podstawową jest określenie, jakiego typu drzwi potrzebujemy. Jeżeli zawiasy znajdują się po lewej stronie, a otwierając drzwi, chwytamy za klamkę lewą ręką, potrzebujemy drzwi lewych. Drzwi z zawiasami po prawej stronie noszą nazwę drzwi prawych.
Pomimo że estetyka i sposób wykończenia skrzydeł zdają się mieć kluczowe znaczenie w procesie decyzyjno-zakupowym, nie możemy zapominać o sprawach technicznych, takich jak obecność otworów wentylacyjnych lub podcięcia w drzwiach przeznaczonych do kuchni, pralni, łazienki czy garderoby. Drzwi do pomieszczeń, w których panuje spora wilgotność, muszą być wykonane na tyle solidnie, aby nie odkształciły się i nie wypaczyły po kilku miesiącach użytkowania. Wśród wiodących modeli drzwi wewnętrznych do pomieszczeń zachowanych w stylu minimalistycznych znajdują się drzwi z kolekcji Porta SKANDIA Premium. Białe, czyste, o lekko geometrycznym wzornictwie, spełnią oczekiwania wszystkich miłośników stylu północnego.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które wybrać?

Kolejną kwestią jest obecność przylgi. W tradycyjnych drzwiach przylgowych zawiasy widać na pierwszy rzut oka, ościeżnica zaś ma złożony przekrój i jest dobrze widoczna, przez co nie wtapia się w płaszczyznę ściany. Ościeżnice bezprzylgowe mają prostszy przekrój, a skrzydła przylegają do nich po zewnętrznym obwodzie. To doskonały wybór do nowoczesnych wnętrz. Drzwi bezprzylgowe nie są jednak pozbawione wad: podstawowym zarzutem, stawianym przez projektantów, jest ich masywność oraz stosunkowo wysoka cena.

Nowoczesne drzwi – siła detali

W ofercie producenta Porta znajdziemy drzwi, do których rekomendowane są zarówno ościeżnice przylgowe, jak i bezprzylgowe. Jedna z wiodących kolekcji, Porta VECTOR Premium, obejmuje minimalistyczne drzwi, które pasują do wszystkich pomieszczeń. W salonie i wnętrzach, w których drzwi są otwierane na oścież i rzadko zamykane, świetnie sprawdzą się ościeżnice przylgowe. Modele bezprzylgowe to idealny wybór do sypialni, pokojów dziecięcych i łazienek – jako że drzwi są na ogół zamykane, zawiasy pozostają ukryte, dzięki czemu skrzydła doskonale wtapiają się w ścianę.

Konstrukcja skrzydła drzwiowego

Drzwi do sypialni i łazienki powinny posiadać wypełnienie odznaczające się wysoki współczynnikiem izolacji akustycznej. W najtańszych modelach wypełnienie stanowi tektura wyprofilowana jak plaster miodu, która odznacza się dużą podatnością na uszkodzenia i niskim poziomem dźwiękoszczelności. Drzwi średniej klasy są wzmacniane sklejką lub płytami pilśniowymi. W najdroższych modelach wypełnienie stanowią płyty wiórowe lub drewno klejone warstwowo.
Zewnętrzna część skrzydła bywa pokrywana cienkimi płytami pilśniowymi, a następnie lakierowana, malowana i powlekana sztucznymi bądź naturalnymi okleinami. Osoby preferujące styl nowoczesny i elegancki minimalizm wybierają najczęściej modele z naturalną okleiną, która doskonale prezentuje się w połączeniu z drewnianymi meblami.
Najlepsze właściwości izolacyjne wykazuje twarda okleina CPL, która jest bardzo odporna na uszkodzenia i odkształcenia – prezentuje się znakomicie nawet po wielu latach użytkowania.

Podobał Ci się artykuł? Więcej wnętrzarskich inspiracji znajdziesz na blogu Porta.
Otwórz się na  https://www.porta.com.pl/otworzsiena

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Porta

Polecamy Ci również

Zobacz także