Innowacyjna aplikacja. Tak można wykorzystać własny prąd

0
Innowacyjna aplikacja. Tak można wykorzystać własny prąd

Aplikacje mobilne wkroczyły w każda sferę życia. Zwykle ich podstawową zaletą jest ułatwianie codziennych czynności. Tak też jest tym razem. A chodzi o jak najbardziej efektywne wykorzystanie prądu wytworzonego z własnych ogniw fotowoltaicznych. Podstawowa korzyść to oszczędność rzędu kilkuset złotych rocznie.

System OPTI-ENER firmy Hewalex, bo to o nim mowa ułatwi efektywne wykorzystanie prądu z ogniw fotowoltaicznych. Dzięki specjalnej aplikacji możemy nie tylko spokojnie pojechać na urlop, ale także będąc w pracy sterować poborem prądu w ciągu dnia, gdy produkcja jest największa. A tym sposobem nie oddajemy do sieci energetycznej wyprodukowanych nadwyżek, tylko możemy wykorzystać jest do uruchamiania różnych urządzeń w domu.

Aplikacja mobilna pozwala na sprawdzenie w każdej chwili czy osiągane są wymagane parametry oraz czy monitorowane urządzenia działają poprawnie. Możliwość zmiany nastaw temperaturowych, czy też uruchomienie urządzeń podłączonych pod system sterowania to niezbędne minimum. Mimo tego producent nie może oczekiwać, że użytkownik będzie specjalistą w zakresie obsługi dostarczonego mu urządzenia, dlatego kluczowym jest by dostarczyć produkt maksymalnie bezobsługowy, gdzie do decyzji użytkownika należy przede wszystkim to czy spełnione są warunki komfortu. To właśnie przejrzystość i prostota aplikacji pozwala każdemu w pełni cieszyć się możliwościami układu sterującego.

Użytkownicy systemu EKONTROL, którzy posiadają moduł OPTI-ENER mogą cieszyć się funkcjonalnym i zarazem bardzo niedrogim systemem sterowania. Uruchamianie oświetlenia czy klimatyzacji jednym kliknięciem na ekranie telefonu jest już standardem. Obecnie dąży się do wykorzystania automatyki w taki sposób by urządzenia AGD uruchamiały się automatycznie wtedy, kiedy ich eksploatacja jest najtańsza. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy występuje nadwyżka mocy produkowanej przez fotowoltaikę. Dodatkowo grzałka w podgrzewaczu wody może pracować z płynnie regulowaną mocą, dla precyzyjnego wykorzystywania nadwyżek energii.

Na czym to dokładnie polega?

Zasada jest prosta ogniwo fotowoltaiczne produkuje określoną ilość energii elektrycznej, której nadmiar „oddajemy” do sieci. A jak wiadomo ogniwa produkują najwięcej energii w ciągu dnia, czyli wtedy, gdy nie ma nas w domu. Co zatem zrobić żeby wykorzystać takie nadwyżki i nie oddawać ich do sieci energetycznej?

Przypomnijmy o co chodzi z tym „oddawaniem energii”. Otóż znowelizowana w 2016 roku Ustawa o odnawialnych źródłach energii wprowadziła tzw. system opustów dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Z każdej 1 kWh energii oddanej do sieci energetycznej, odbierzemy jej 80 proc., natomiast 20 proc. tej energii zostaje oddane energetyce w zamian za jej magazynowanie. Energia może zostać odebrana w ramach rocznego rozliczenia, później nadwyżka jest tracona, czyli de facto staje się własnością energetyki.

Po co oddawać, skoro można wykorzystać na własne potrzeby. I już teraz jest to możliwe dzięki nowemu systemowi OPTI-ENER firmy Hewalex. To pierwsze dostępne na rynku rozwiązanie w pełni dostosowane do zapisów ustawy o OZE. Służy do wszechstronnej kontroli i optymalizacji zużycia energii elektrycznej oraz pozwala na obniżenie kosztów jej zakupu. System zapewnia wiele możliwości. Pozwala sterować pracą urządzeń zależnie od dostępnych taryf zakupu energii elektrycznej oraz od bieżącej mocy instalacji fotowoltaicznej. OPTI-ENER pomoże także zagospodarować nadwyżki energii produkowanej z instalacji. Dzięki tym funkcjom znacznie podnosi się poziom zużycia na własne potrzeby.

OPTI-ENER umożliwia zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń za pomocą Internetu i aplikacji mobilnej. Narzędzie to daje również dostęp do wielu statystyk i informacji. Na bieżąco pozwala sprawdzić ilość energii „zmagazynowanej” u dostawcy, wynikającej z energii pobranej i oddanej do sieci. Użytkownik otrzymuje także wyliczenie bieżącego kosztu energii pobranej za wybrany okres oraz wyliczenie oszczędności, daty zwrotu inwestycji i zysku z instalacji.

Dzięki OPTI-ENER gospodarowanie zużyciem energii elektrycznej jest efektywniejsze niż kiedykolwiek.

OPTI-ENER dedykowany do zdalnego nadzoru i obsługi instalacji OZE firmy Hewalex. Możliwe jest dzięki temu inteligentne zarządzanie bilansem energii obiektu.

Jakie funkcje OPTI-ENTER możemy przeglądać zdalnie?

 • Podgląd stanu pracy instalacji PV
 • Koszty energii elektrycznej dzienne, tygodniowe, itd.
 • Szacowana data zwrotu kosztów inwestycji
 • Wyprodukowana ilość energii elektrycznej
 • Bilans energii oddawanej i pobieranej z sieci
 • Poziom autokonsumpcji energii
 • Szacowana wartość redukcji emisji CO2
 • Ustawienia priorytetów włączania urządzeń
 • Ustawienia progów mocy włączania urządzeń
 • Bilans energii zakumulowanej w sieci
 • Nastawy pracy grzałki w podgrzewaczu (OPTI-TEMP)
 • Nastawa ograniczania mocy inwertera (Konwerter PV)
 • Monitoring pracy inwertera (Konwerter PV)
 • Stany alarmowe, np. zanik lub niskie napięcie w sieci

Optymalizacja zużycia energii uruchamia się w systemie OPTI-ENER w momencie, gdy zużycie energii na potrzeby własne jest niższe niż ilość energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną. Priorytet włączania urządzeń jest uzależniony od opłacalności wykorzystania energii elektrycznej. Jeżeli mimo pracy urządzeń i podgrzewania wody nadal występuje nadwyżka energii to będzie ona w ostateczności oddawana do sieci elektroenergetycznej.

A więcej informacji o systemie na stronie internetowej firmy Hewalex - sprawdź

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Hewalex

Polecamy Ci również

Zobacz także