Inspiracje kolorystyczne 2012

Inspiracje kolorystyczne 2012

MAGNAT przedstawił cztery trendy kolorystyczne na rok 2012. Proponowane kolory są inspirowane najnowszymi nurtami światowymi. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom każdego, kto poszukuje nowych rozwiązań do swoich wnętrz.

kolor we wnętrzach

Inspiracje kolorystyczne na 2012 stworzył zespół doświadczonych ekspertów zajmujących się psychologią koloru, designem, stylizacją i architekturą wnętrz. Nadadzą wnętrzu nowego charakteru i niepowtarzalny klimat.

gama kolorystyczna - Eco DesignEco Design

To trend wywodzący się z historii Ziemi. Nawiązuje do natury i zawiera wiele jej cech. Wnętrza w tych barwach są bardzo indywidualne, a zarazem miękkie i wygodne. Są one również naznaczone znakiem czasu – ślady przeszłości odnajdziemy w patynowanych eco-strukturach, wyglądających na nieco starsze niż w rzeczywistości.

ECO Design to kolory i farby przyjazne człowiekowi. W tym trendzie dominują klasyczne wnętrza, wywołujące naturalnie „miękkie” wrażenia
i cechujące się dużym szacunkiem dla tradycji. Pojawiają się w nim również elementy rękodzieła artystycznego, tworzącego mieszankę płaszczyzn jednobarwnych z wzorzystymi. Dominują kolory natury i Ziemi - ochry, sepie, nowe zielenie oraz wysmakowane brązy, dające silne poczucie bezpieczeństwa. Trend ten jest nieco nostalgiczną koncepcją, budującą romantyczną przestrzeń teraźniejszości.

kolorystyka wnętrzzielone wnętrza

ECO Design to trend, w którym pojawiają się struktury inspirowane naturalnymi kamieniami czy zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie. We wnętrzach tworzonych zgodnie z tym trendem świetnie prezentują się zarówno starodawne meble, jak i komfortowe, nowoczesne, designerskie przedmioty wytwarzane z surowców naturalnych lub pozyskiwane z surowców wtórnych.

koloe we wnętrzachMultikulturalizm

To trend, który wpływa na rozwój designu i zmienia świadomość jego odbiorców. Miasta i ich mieszkańcy są coraz mniej monokulturowi – coraz częściej tworzą odrębne kultury żyjące obok siebie, a nie ze sobą. Asymilacja kulturowa przebiega bardzo trudno. W tym samym regionie, mówimy różnymi językami, wyznajemy odmienne wartości i religię. Trend ten jest mieszanką różnych struktur i faktur. Pojawiają się tu stonowane barwy jako symbol przenikania się, ale również ostre kontrasty, które występują na granicy różnych tożsamości.
Multikulturalizm wyrósł z różnorodności kultur wzajemnie na siebie oddziałujących. Malowanie i tworzenie nowych przestrzeni jest ponadczasową przyjemnością. Ma to swoje odbicie we współczesnych wnętrzach. Komunikacja barw zestawionych w pomieszczeniach prowadzi do szczególnego efektu, powstałego w wyniku tego niecodziennego dialogu.

kolor ścianinspiracje kolorystyczne

Wyjątkowe zestawienie odcieni, niczym zestawienie różnych osobowości, jednocześnie kontrastuje
i podkreśla się wzajemnie. Bogactwo różnorodności, poszukiwanie neutralnego tła i odkrywanie nowego oblicza piękna, stanowią fundament tego trendu.

dekoracja ścianXXI wiek

Trend XXI wiek odzwierciedla nasze codzienne życie czyli umykające chwile, brak czasu, dwa światy - realny i wirtualny. Wiele ludzi tęskni za pięknem, za realną przestrzenią, w której znajdziemy czas dla siebie
i w której sami siebie odnajdziemy. Piękne dekoracje, ściany i meble zyskują status nowych niematerialnych wartości.

szare ścianyfiolet na ścianach

gama kolorówOba te światy potrafią się uzupełniać - wirtualne motywy i rozmaite style rodem z profili społecznościowych mogą się doskonale wpisać w realną przestrzeń. Motywy geometryczne sprawiają, że wnętrza są szalenie nowoczesne i funkcjonalne, zarówno pod względem wzornictwa, jak
i technologii. W materiałach stosuje się unikalne komponenty, pozwalające na uzyskanie odpowiedniego efektu. Trend ten jest mieszanką wielu stylów i elementów dekoracyjnych – tak jak w sieci spotykają się różne osobowości, tak tu mamy do czynienia z różnorodnością kolorów i struktur.
Trend XXI wiek jest odzwierciedleniem współczesności. Ergonomia przestrzeni i dostępność mediów, zwykła ludzka praktyczność i wysoka jakość produktów to wartości wymieniane jako najważniejsze przez projektantów wnętrz i designerów. Dopiero w tak wymagających wnętrzach człowiek XXI wieku może znaleźć czas na refleksję, zadumę i marzenia.

odważna gama kolorystycznaWiatr przyszłości

To połączenie czterech żywiołów, to poszukiwanie własnej tożsamości w globalnym świecie, którego efektem może być wiele ciekawych rozwiązań. „Wiatr przyszłości”to inspiracja latami 70. i 80. XX wieku we współczesnym wydaniu. Cechuje go energią kolorów i lekkość wiatru. Niesie w sobie to, co najmodniejsze i najnowocześniejsze. Odważne połączenie barw i zasada kontrastu to dominuje w trendzie "Wiatr przyszłości". Często występuje tu kolor żółty z różnymi połączeniami. Swoją świetność zaznaczają wnętrza z geometrycznymi meblami, na tle barwnych ścian.

łączenie kolorów we wnętrzachintensywne kolory na ścianie

Jest to trend, który opiera się na umiejętności łączenia kolorów i struktur z różnych stylizacji.
Skierowany do świadomych użytkowników, którzy są pewni swoich przekonań oraz panującej mody. „Wiatr przyszłości” to zapowiedź tego, co jeszcze nieodkryte, to nowoczesny design.
Trend Wiatr przyszłości to odwaga w poszukiwaniu własnego „ja”. Indywidualne wnętrza projektowane z rozmachem, odważne kompozycje kolorystyczne i wielka pozytywna energia płynąca z barw to design przyszłości.

połączenie czarnego z żółtym

Wnętrze ma służyć człowiekowi nie tylko w fizycznym wymiarze. To już za mało. Przyszłość projektowania to metafizyka i psychologiczne wykorzystanie kolorów na użytek człowieka, według jego indywidualnych potrzeb.

paleta barw

paleta kolorów farb

Oceń artykuł
4,00 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Magnat

Polecamy Ci również

Zobacz także