Instrumenty muzyczne, np. pianina i fortepiany, od zawsze traktowane były jako luksusowy dodatek w aranżacjach mieszkania czy domu. Mówi się nawet, że posiadają duszę i swój indywidualny charakter.
Coraz częściej przy aranżacjach wnętrz wykorzystuje się instrumenty muzyczne jako elementy dekoracyjne. Ta od wielu lat panująca w Europie Zachodniej moda dotarła właśnie do Polski.
Najbardziej popularnym sprzętem muzycznym wykorzystywanym w architekturze przestrzeni jest pianino. Najstarszy, zachowany egzemplarz pianina pochodzi z 1720 roku.
Twórcą tego instrumentu był Włoch Bartolomeo Cristofori. Przez lata instrument ten zmieniał swój wygląd, sposób brzmienia, grania itp. Pianino zdobyło popularność w II poł. XIX wieku, kiedy to w mieszczańskich domach zaczęło z powodu niższej ceny i mniejszych rozmiarów wypierać fortepian.
– Obecnie coraz częściej pianino to nie tylko sprzęt muzyczny, ale także wnętrzarski dodatek. Ich magia tkwi nie tylko w muzyce, lecz także w pięknym i estetycznym wyglądzie. Instrument ten sprawia, że wnętrze staje się niepowtarzalne – mówi Magdalena Wiśniowska, Brand Manager instrumentów muzycznych Casio, Privia i Celviano.
W projektach przestrzeni opartych na stylu modernistycznym, zamiast klasycznych instrumentów wykorzystuje się ich cyfrowe wersje. Do przestrzeni urządzonych w stylu klasycznym z wykorzystaniem antyków oraz stylowych mebli zdecydowanie najbardziej pasują pianina w ciemnej, czarno-brązowej kolorystyce.
Idealnym uzupełnieniem modernistycznego wnętrza będzie instrument w jasnej, metalicznej obudowie, komponujący się z metalem, szkłem i oszczędnymi formami. Z kolei pianino o jasnych barwach pasuje do subtelnej aranżacji z dominacją ciepłych, pastelowych barw. Przy dekorowaniu wnętrz warto zwrócić uwagę na tego typu dodatki, albowiem to głównie one tworzą klimat przestrzeni oraz nadają jej niepowtarzalny, indywidualny charakter.