Inteligentne instalacje

W inteligentnym domu można podnieść temperaturę wnętrza albo zapalić światło z każdego zakątka świata. Można również wyjechać mając pewność, że gdy zawiedzie instalacja gazowa lub dojdzie do przelania wody właściwe czujniki uruchomią elektrozawory i na pewno dotrze do nas informacja o takich niebezpiecznych zdarzeniach.

rozwiązania do domu

Magistrala sterująca w systemie inteligentnego domu zwykle kojarzy się z szafą pełną przekaźników, a także ze złożonym i mozolnym procesem programowania. Skomplikowany montaż tego typu instalacji wymaga udziału specjalisty z tej dziedziny, co znacznie podnosi koszty takiej instalacji. Poza tym o tradycyjnym systemie lepiej myśleć już na etapie projektowania domu, bo jego montaż w istniejącym budynku może wymagać gruntownych (i kosztownych) zabiegów, np. kucia ścian. Firma Legrand, światowy lider w produkcji osprzętu elektroinstalacyjnego, stworzyła nowe rozwiązanie – system In One by Legrand – przeznaczony do domów jednorodzinnych i małych biur.

Programowanie bez narzędzi
In One by Legrand to jedyny dostępny na rynku system inteligentnego domu, który można skonfigurować bez użycia narzędzi, specjalnego programu czy interfejsu sterującego.  Programowanie ogranicza się jedynie do wciśnięcia przycisku „uczącego” i wskazaniu, również poprzez wciśnięcie przycisku, żądanej funkcji. W dalszym etapie możemy dodawać kolejne elementy sytemu, ustawiając stany, które mają być wywołane po wybraniu określonej funkcji. Istotną zaletą jest to, że elementy wykonane w różnych technologiach mogą ze sobą współpracować, wystarczy zastosować dostępny interfejs zamieniający sygnał PLC na RF i RF na PLC. System In One by Legrand można wykorzystać w celu stopniowego podwyższania standardu poprzez dodawanie pojedynczych funkcji lub do zbudowania inteligentnej instalacji od początku.
inteligentne instalacjeinstalacje do domu
Komfort
Produkty w serii Sistena Life In One by Legrand przeznaczone do tego segmentu to łączniki scenariuszy, inteligentne łączniki, detektory ruchu, łączniki sterowania roletami, stacja pogodowa, termostaty czy bezprzewodowe nadajniki sygnału (piloty). Każdy produkt z grupy Komfort można załączać lokalnie lub zdalnie za pośrednictwem sygnałów podczerwonego czy radiowego oraz czasowo za pośrednictwem timera. In One by Legrand jest częścią nowoczesnej serii osprzętu elektroinstalacyjnego Sistena Life, która charakteryzuje się zróżnicowaniem modnych materiałów w atrakcyjnej gamie kolorystycznej. Materiały te to wysokiej jakości tworzywa, metal, drewno, skóra czy Corian.

Komunikacja
Rozwiązania w systemie In One by Legrand zapewniają podstawowe funkcje komunikacyjne – telefon, Internet, telewizję, realizowane za pośrednictwem tradycyjnych gniazd telefonicznych, informatycznych i telewizyjnych.
In One by Legrand to również zaawansowane rozwiązania, które zapewniają realizację wszystkich funkcji komunikacyjnych za pośrednictwem jednego gniazda informatycznego. Tak więc doprowadzając sygnał telefoniczny, informatyczny i telewizyjny do multimedialnego punktu dystrybucyjnego w fazie wykonywania instalacji nie trzeba przywiązywać wagi do różnicowania gniazd, ponieważ stosując multimedialny punkt dystrybucyjny instaluje się tylko jeden rodzaj gniazd – RJ 45. Punkt dystrybucyjny rozpoznaje urządzenie i automatycznie podłącza odpowiedni sygnał.

inteligentne instalacje

Technologia
Legrand zastosował również rozwiązania umożliwiające modyfikacje w trakcie lub już po ułożeniu przewodów, a co najważniejsze można ich dokonywać bez obaw o dodatkowe okablowanie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu w produktach systemu In One by Legrand radiowej transmisji sygnału, podczerwieni, sygnału modulowanego Power Line Communication. Radiowy sygnał sterujący o częstotliwości 868,3 MHz emituje nadajnik „Lider” (łącznik scenariuszy, pilot, stacja pogodowa), a odbiera go, dekoduje i wykonuje polecenie odbiornik „Aktor” (inteligentny łącznik). Aktor nie może być liderem dla innego aktora. Wszystkie elementy wykorzystujące transmisję radiową mają oznaczenie RF.

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania ilość przewodów zostaje ograniczona do absolutnego minimum. Wystarczy, że odbiornik będzie podłączony np. do źródła światła czy rolety. Rozwiązanie tego typu jest zalecane m.in. w wilgotnych pomieszczeniach, kiedy komunikacja na otwartej przestrzeni ma sięgać do 200 m. Elementy systemu wykorzystujące transmisję radiową można stosować np. w istniejących instalacjach oświetleniowych, w których elementami roboczymi są przewody fazowe i sterujące. W komunikacji po sieci zasilającej – Power Line Communication – sygnału o częstotliwości 132 kHz i amplitudzie 1,5V jest emitowany przez nadajnik „Lidera”, a odbiornik „Aktor” przyjmuje jego sygnał, dekoduje i wykonuje polecenie.

Aktor może być liderem dla innego aktora. Transmisja PLC wymaga podłączenia przewodu neutralnego, ale nie są konieczne dodatkowe przewody. Przesyłanie sygnału i zasilanie jest realizowane zwykłymi przewodami. Wszystkie elementy wykorzystujące transmisję PLC mają oznaczenie PLC IR. Dodatkowo każdy element wykorzystujący transmisję PLC jest zaopatrzony w odbiornik podczerwieni. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązania można kontrolować odbiorniki z każdego punktu elektrycznego, kontrolować podczas zasilania (sygnał sterujący jest przesyłany przewodem fazowym). Ponadto do budowy systemu opartego na komunikacji PLC można wykorzystać istniejącą sieć, w której przewód neutralny jest doprowadzony np. do łącznika sterującego oświetleniem.

Rozwiązanie tego typu jest zalecane przy nowo budowanej instalacji, w której możemy doprowadzić przewód neutralny do każdego sterownika. Zasięg sygnału ogranicza tylko długość przewodów, a tłumienie sygnału, którego powodem jest szkodliwy wpływ impedancji czy szumy generowane np. przez maszyny, można zniwelować. System może pracować na instalacji trójfazowej pod warunkiem zastosowania dostępnego w In One by Legrand przekaźnika faz.

Komunikacja na odległość
Oprócz omówionych sposobów transmisji (lokalnie, IR, PLC, RF) możliwe jest również sterowanie za pośrednictwem telefonu komórkowego lub Internetu. Dzięki temu z najodleglejszego miejsca na świecie można sprawdzić, co dzieje się w domu (przez kamerę internetową) lub zmienić status urządzeń.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Legrand

Polecamy Ci również

Zobacz także