Jadalnia w małej kuchni – jak ją zaaranżować?

0
Aranżacja małej kuchni z miejscem do jedzenia.
Nawet w najmniejszych kuchniach jest możliwość zorganizowania miejsca do spożywania posiłków, wystarczy kilka mądrych rozwiązań zastosować w niewielkiej przestrzeni, aby cieszyć się mini jadalnią w mieszkaniu.

Zbyt mała powierzchnia kuchni jest zmorą niejednego z nas. Problem ten jest wszechobecny chociażby w starszych mieszkaniach blokowych, w których pomieszczenia kuchenne zminimalizowano do granic wytrzymałości. Kuchnie te niedość, że są małe – to jeszcze bywają kompletnie nieustawne. Aranżacja takich pomieszczeń jest trudna, ale możliwa do zrealizowania. Przy odrobinie pomysłowości, także i małą kuchnię można zorganizować tak, by znalazło się tam miejsce do spożywania posiłków.   

Istnienie w domu przestronnej jadalni z dużym stołem i wygodnymi krzesłami jest niestety dosyć często jedynie niespełnionym marzeniem gospodarzy. Posiłki najczęściej spożywa się w pokoju dziennym, a gdy domownicy są sami – jadają w kuchni. Trzeba przyznać, że drugie z wymienionych rozwiązań jest wygodne i praktyczne. Przygotowanego jedzenia oraz zastawy stołowej nie trzeba bowiem przenosić do innych pomieszczeń, co ułatwia utrzymywanie ich w należytej czystości. Zwłaszcza, gdy w domu są mało uważne dzieci. Nawet jeśli miejsca w kuchni jest mało, warto zadbać by jadalniany kącik był możliwie jak najbardziej funkcjonalny i estetyczny. Jest na to kilka prostych sposobów.

Koniecznie zobacz: Jak urządzić kuchnię zgodnie z hygge - duńską filozofią szczęścia

Skorzystaj ze składanych mebli

Jeżeli powierzchnia kuchni nie pozwala na ustawienie w tym pomieszczeniu standardowych mebli stołu i krzeseł można skorzystać ze sprzętów składanych. Meble tego rodzaju mają na ogół kompaktową budowę, a ponadto można je składać na czas, kiedy nie są nam potrzebne. W takiej postaci zmieszczą się chociażby w mało praktycznej wnęce podokiennej, w przedpokojowej szafie, itd. A na czas posiłku zawsze znów będziemy mogli po nie sięgnąć. Jest to być może rozwiązanie nieco kłopotliwe, ale w sytuacjach, w których nie ma innego wyjścia – sprawdza się całkiem nieźle.

Obowiązek bieżącego składania i rozkładania jadalnianego stołu i krzeseł zawsze można powierzyć któremuś z członków rodziny. Prostota tych czynności oraz bardzo niewielki ciężar mebli to czynniki sprawiające, że z powyższym poradzą sobie nawet kilkuletnie dzieci. Zaś my sami będziemy mieli możliwość celebrowania wspólnych posiłków, co jak wiadomo – wpływa bardzo korzystnie na utrwalanie rodzinnych więzów.

To Cię zainteresuje: Kuchnia robiona na zamówienie czy gotowa – plusy i minusy

Wyposaż kuchnię w chowany blat

Na czasowe chowanie jadalnianego blatu istnieje wiele sposobów, o czym doskonale wiedzą producenci mebli kuchennych. Dlatego też w małych kuchniach coraz częściej stosuje się funkcjonalne rozwiązania polegające właściwie jedynie na montażu odpowiednich zawiasów i dodatkowego kawałka blatu, który w czasie posiłków będzie pełnił rolę stołu. Tego rodzaju miejsce do jedzenia można np. ukryć pod zasadniczą kuchenną przestrzenią roboczą (metoda wysuwana). Możliwe jest również zorganizowanie stolika, który będzie przedłużeniem blatu bądź chociażby powiększeniem kuchennego parapetu. Do wyboru użytkowników pozostają tu jeszcze metody: podnośna i opuszczana (wierzch stołu podnosi się do góry lub opuszcza w dół, by jego płaszczyzna w czasie nieużytkowania znajdowała się w pozycji pionowej).

Zorganizuj jadalnię na wyspie

Zasadniczo organizowanie wysp zarezerwowane jest dla większych pomieszczeń kuchennych, ale niekiedy układ kuchni sprawia, że to właśnie to rozwiązanie jest najbardziej korzystne i pozwala rozsądnie wygospodarować dodatkową powierzchnię użytkową. Można zaaranżować ją tak, by stała się miejscem przeznaczonym do spożywania codziennych posiłków. Organizacja jadalni na wyspie nie wiąże się z koniecznością doprowadzania tam żadnych instalacji, a przestrzeń ta może okazać się praktyczniejsza niż tradycyjny stół.

Jadalniana wyspa może mieć zróżnicowaną budowę oraz różne wymiary i praktycznie dowolny kształt. Zastosowanie odpowiednio dobranych siedzisk jest w stanie sprawić, że pod wyspą zyskamy dodatkowe schowki, półki, itp. Pamiętajmy jednak, że organizacja wyspy wiąże się na ogół z koniecznością całkowitej przebudowy kuchni lub przynajmniej zmiany jej dotychczasowego układu. A to niestety generuje spore koszty.

Polecamy: Sprytne sposoby na wykorzystanie przestrzeni w małej kuchni

Otwórz kuchnię na strefę dzienną mieszkania

Przemiana dotychczas zamkniętej kuchni w otwartą jest najlepszą metodą na wygospodarowanie estetycznej i praktycznej jadani. Ponadto otwarte przestrzenie zawsze sprawiają wrażenie większych niż są w rzeczywistości i lepiej się prezentują. Wyburzenie ściany pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym daje na ogół możliwość dużo swobodniejszych aranżacji, ale musimy zdawać sobie sprawę, że czynność ta wiąże się z poważnym remontem w domu i z koniecznością wymiany większości mebli (zarówno kuchennych, jak i pokojowych).

Po połączeniu kuchni z salonem stylistyka powinna być bowiem spójna i winna tworzyć harmonijną całość. Inną sprawą jest, że kuchnia otwarta na salon wymaga odpowiedniej dbałości o czystość i porządek. Jednak pod warunkiem spełnienia wymienionych powyżej przesłanek i przeznaczeniu na zmiany właściwej puli środków finansowych – efekty bywają naprawdę fantastyczne. W ten sposób powstają już nie tylko skromne kąciki jadalniane, ale naprawdę porządne i wygodne domowe jadalnie. I pamiętajmy, że stół z prawdziwego zdarzenia to mebel, który od pokoleń wiąże i scala rodziny.

Zapamiętaj, że…

… na ścianach małych kuchni najlepiej sprawdzają się jasne pastelowe kolory, a błyszczące fronty kuchennej zabudowy doskonale odbijają światło, co wpływa bardzo korzystnie na wzrokowy odbiór pomieszczenia. Jeśli w małej kuchni decydujemy się ustawić tradycyjny stół i krzesła – meble te także powinny być w połysku. Wówczas wnętrze (pomimo że dość ciasne) będzie wyglądać na jasne i przestronne. Ponadto unikajmy sprzętów bogato zdobionych oraz o bardzo masywnej budowie.

Nie warto też przesadzać z ilością dodatków. Kierowanie się zasadą mówiącą o tym, że im mniej, tym lepiej jest tu najbardziej pożądanym zabiegiem aranżacyjnym. Jeśli już decydujemy się na dekoracje –niech będzie to zaledwie kilka efektownych detali, np. z transparentnego szkła, dobrze prezentującej się w kuchniach stali szlachetnej czy sztucznego tworzywa w wyrazistym, ale dokładnie tym samym kolorze.

Podpowiadamy: Jak wybrać okap kuchenny

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Zobacz także