Jak czyścić dywan?

Jak czyścić dywan?

Przełom roku i pierwsze miesiące stycznia oraz lutego to zwykle czas spotkań z gronie rodziny i przyjaciół. Niestety, w trakcie celebrowania Sylwestra, długiego weekendu związanego ze świętem Trzech Króli czy też karnawału, często dochodzi do drobnych sytuacji, których skutki możemy zaobserwować w postaci brzydkich plam na tapicerce bądź dywanie. Jeśli chcemy skutecznie się ich pozbyć, warto skorzystać ze sprawdzonych metod. 

W trakcie świątecznych zjazdów rodzinnych, sylwestrowych prywatek czy spotkań w gronie znajomych w trakcie karnawału o drobne incydenty nietrudno. Dużo ludzi, zamieszanie, pośpiech czy też wysokoprocentowe napoje mogą przyczynić się do przypadkowego powstawania brzydkich plam. Przecież wystarczy chwila nieuwagi, by kieliszek z winem – odstawiony tylko na moment zbyt blisko krawędzi stołu – trącony, spadł na dywan, a talerz z przekąskami przewrócił się, brudząc obrus i tapicerkę nowych krzeseł.

dywan w salonie

Po pierwsze: na plamy reaguj szybko

Co więc zrobić, jeżeli na dywanie lub tapicerce mebli pojawią się plamy? Pierwszą i najważniejszą zasadą jest natychmiastowa reakcja: pamiętajmy, że plamy należy wywabiać jak najszybciej – póki jeszcze nie wsiąkły głęboko w tkaninę. Wylane płyny najlepiej jest od razu zebrać papierowym ręcznikiem lub miękką ścierką, natomiast inne zabrudzenia można delikatnie zdjąć nożem lub łyżką.

Po drugie: plamy usuwaj prawidłowo

Po wstępnym oczyszczeniu plamy, możemy zabrać się do części właściwej pracy. W trakcie szorowania brudnego miejsca, nie zapominajmy, że nie powinniśmy zbyt intensywnie trzeć dywanu lub tapicerki, ponieważ możemy uszkodzić ich włókna, a dodatkowo zwiększyć powierzchnię przebarwienia. Ważne jest także czyszczenie zabrudzeń od krawędzi do środka – w ten sposób również ograniczymy rozprzestrzenianie się plam. Dodatkowo pamiętajmy, aby nie przemoczyć dywanu lub tapicerki, a po zakończeniu pracy, pozwolić im wyschnąć w temperaturze pokojowej. Zabronione jest suszenie czyszczonego miejsca za pomocą suszarki lub wystawianie na działanie promieni słonecznych, bo powodują one blaknięcie kolorów.

czyszczenie dywanuPo trzecie: dobry odplamiacz

Plamy na dywanie możemy starać się usunąć domowymi sposobami np. za pomocą sody lub wykorzystać prostszy sposób i zastosować odpowiedni odplamiacz. Najlepiej taki, który bez problemu poradzi sobie nawet z wyjątkowo uporczywymi zabrudzeniami.

Po czwarte: codzienna pielęgnacja to podstawa

Aby nasze dywany i tapicerki zachowały piękny wygląd przez dłuższy czas, nie wystarczy jedynie usuwać powstałe plamy. Musimy przyłożyć szczególną uwagę do pielęgnacji dywanu. Przede wszystkim starajmy się regularnie pozbywać się drobinek brudu za pomocą odkurzacza. Dodatkowo warto od czasu do czasu odświeżyć tego typu powierzchnie wykorzystując do tego celu specjalistyczny środek do czyszczenia. Preparaty przeznaczone do dywanów i tapicerek pozwalają dłużej zachować im piękny kolor i puszystość. Pamiętajmy też, aby w każdej sytuacji stosować się do zaleceń producenta.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Lakma

Polecamy Ci również

Zobacz także