Jak dbać o drewnianą podłogę?

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Podłoga drewniana uważana jest za ponadczasową. Zapominamy jednak, że drewno, które jest surowcem naturalnym, pomimo obróbki technologicznej i profesjonalnego wykończenia, z czasem może ulec zużyciu.

Na szczęście wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek, aby utrzymać drewnianą podłogę w doskonałej kondycji przez wiele lat.

1. Regularnie (przynajmniej dwa razy w tygodniu) odkurzaj podłogę specjalną szczotką do podłóg lub zamiataj miękką miotłą. Nie czyść drewnianych podłóg mokrym mopem, który rozmazuje wodę po powierzchni. Jej nadmiar może powodować pęcznienie, wypaczenie i odbarwienia podłogi. W przypadku, gdy coś ci wyleje się na podłogę, natychmiast usuń plamy ścierką lub papierowymi ręcznikami zanim zaschną i utrwalą się na dobre.

podłoga z drewna

2. Używaj odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Wprawdzie na rynku dostępne są środki czyszczące określane jako „uniwersalne”, ale często ich użycie narusza strukturę środka, którym uszlachetniona jest podłoga drewniana i przyspiesza jej starzenie. Nie stosuj także wosków, które mogą zmatowić powierzchnię.

- Stosowanie odpowiednich środków jest bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku podłogi pokrytej olejem, która wymaga większej uwagi - mówi Seweryn Miazga, Product Manager z firmy Baltic Wood, produkującej podłogi drewniane. - Dla przykładu oferowane przez naszą firmę preparaty z serii Baltic Protect System™ do podłogi wykończonej olejem, pozwalają stworzyć na jej powierzchni warstwę ochronną, dodatkowo zabezpieczającą ją przed uszkodzeniami oraz zużyciem. Podłoga pozostaje też antystatyczna - nie elektryzuje się i nie absorbuje kurzu.

Metody usuwania plam

powód plam sposób usuwania
owoce, mleko, śmietana, piwo, wino,
kawa, herbata,sok, inne napoje
woda z delikatnym płynem do mycia
pasta do butów, zatarcia od podeszwy
butów, olej, smoła, asfalt
biały spirytus
tusz, atrament, kalka, kredka do ust,
zaschnięty klej
alkohol metylowy
krew zimna woda

3. Używaj podkładek ochronnych. Nogi krzeseł lub mebli mogą porysować podłogę. Zabezpiecz wszystkie przedmioty stojące na podłodze filcowymi podkładkami, a w przypadku foteli obrotowych zastosuj specjalne kółka do drewnianych powierzchni. Unikaj podkładów gumowych lub dywanów, które nie przepuszczają powietrza.

4. Obcinaj pazury swoim zwierzętom domowym. Dzięki temu unikniesz dodatkowych zarysowań. Pamiętaj również o wytarciu po spacerze łap pupila. Zapobiegniesz przedostawaniu się zanieczyszczeń i piasku do wnętrz.

5. Pamiętaj o wycieraczkach – mieszanina piasku i wody, którą przenosimy na obuwiu, daje taki sam efekt jak papier ścierny. Wycieraczki położone przy drzwiach wejściowych i przy wejściu z tarasu ochronią podłogę przed jej szkodliwym działaniem. Utrzymuj wycieraczki w czystości – wymieniaj je od czasu do czasu.

6. Utrzymuj odpowiednią wilgotność powietrza ok. 30-60% przy temperaturze 20ºC, a zimą, kiedy wilgotność powietrza spada, stosuj nawilżacze powietrza. Pamiętaj, że drewno dąży do równowagi higroskopijnej z otaczającym powietrzem. Od czasu do czasu przewietrz pomieszczenie.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Baltic Wood

Polecamy Ci również

Zobacz także