Jak dbać o obicia mebli?

iste ekspertKatarzyna Śpiączka, Iste

Materiały obiciowe, w tym przede wszystkim skóry, wymagają regularnej konserwacji. Systematyczne czyszczenie chroni mebel przed zabrudzeniem, przez co można dłużej z niego korzystać.

Pamiętajmy, by nie ustawiać mebli tapicerowanych w bezpośrednim świetle słonecznym – duże nasłonecznienie może sprawić, że tkanina zacznie tracić swój kolor. Zaleca się również unikanie nadmiernie suchego powietrza, ponieważ materiały naturalne stają się kruche i łamliwe, natomiast obicia syntetyczne mają tendencję do zwiększonego naładowania elektrostatycznego, a co za tym idzie, szybciej się brudzą.
Należy też uważać na niektóre materiały odzieżowe, np. ciemny jeans – zabrudzenia z zafarbowanej tkaniny obiciowej często trudno usunąć.
Weluru, a także innych materiałów z włókien chemicznych nie należy czyścić przy użyciu pary, ponieważ wysokie temperatury i ciśnienie nieodwracalnie zmieniają warstwy powierzchni. Na obicia syntetyczne nie powinno się kłaść poduszek grzejnych, koców elektrycznych oraz termoforów. Ciepło uszkadza bowiem włókna powierzchni, co powoduje wady, przyjmujące formę plam lub smug na materiale obicia.

Mówiąc o meblach ze skóry, pamiętajmy, że na ich powierzchni mogą się pojawiać elementy naturalne, takie jak brodawki, rozstępy, plamy solne, czy znamiona, które w żadnym wypadku nie są wadą skóry.

iste_meble iste meble
Przy konserwacji skór meblowych pod żadnym pozorem nie należy stosować rozpuszczalników, odplamiaczy, terpentyny, benzyny, pasty do butów lub do podłogi. Plamy na skórze najlepiej usunąć tuż po ich powstaniu. Zaleca się sprawdzić reakcję skóry na dany środek w mniej eksponowanym miejscu poprzez pocieranie białą ściereczką, nasączoną środkiem czyszczącym lub konserwującym. Jeśli ściereczka zafarbuje to oznacza, że materiał czyszczący jest nieodpowiedni. Osoby, które noszą jeans i sztruks muszą mieć na uwadze, że sploty skośne, mocne szwy i nity, ścierają delikatną skórę, pozostawiając na niej ślady.

Na powierzchniach drewnianych, lakierowanych nawierzchniowo, w czasie użytkowania powstają rysy włoskowate, spowodowane eksploatacją klimatyczną oraz mechaniczną materiału – nie stanowią one jednak podstaw do reklamacji.

Prewencyjne działania konserwujące z pewnością ułatwią późniejszy proces czyszczenia, właściwa pielęgnacja mebli, pozwoli dłużej się nimi cieszyć.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Iste

Polecamy Ci również

Zobacz także