Jak dbać o podłogi drewniane oraz panele laminowane

1
Mycie podłogi
Pamiętajmy, że o każdą podłogę trzeba dbać regularnie i używając środków, przeznaczonych do konkretnych powierzchni.

Wiadomo, że podłoga jest narażona na ciągłe zabrudzenia, jednak nie zawsze wiemy jak o nią dbać prawidłowo. Jest to szczególnie ważne w przypadku podłóg drewnianych, ale odpowiednio trzeba potraktować też panele laminowane.

Podłogę wybieramy starannie, tak żeby pasowała do wnętrza i była jego ozdobą, a przy tym służyła nam przez lata. Jednak żeby rzeczywiście tak było, o podłogę musimy dbać regularnie. Zabrudzenie nie tylko wyglądają brzydko, ale powodują uszkodzenia powierzchni podłogi. Mycie podłogi to niby żadna filozofia, ale w rzeczywistości nieprawidłowa pielęgnacja może spowodować duże szkody. Szczególnie wrażliwe są podłogi drewniane, ale każdy materiał ma swoje wymagania i specyfikę, dlatego trzeba przestrzegać odpowiednich zasad czyszczenia.

Jak dbać o podłogi drewniane

Trzeba zacząć od tego, że powierzchnia podłogi drewnianej powinna być odpowiednio zabezpieczona – lakierem, olejem lub woskiem. Każda z tych metod ma swoje zalety i ograniczenia, nadaje też podłodze różny wygląd. Do niedawna najbardziej popularne było lakierowanie, jednak coraz większą popularność zdobywa olejowanie, do łask wraca również woskowanie. W zależności od tego, czym wykończona jest nasza podłoga, musimy wybrać odpowiedni środek do jej pielęgnacji. Do podłóg lakierowanych przeznaczone są specjalne płyny, natomiast podłogi olejowane i woskowane zmywa się specjalnym mydłem do podłóg.
Pamiętajmy też, że drewno nie lubi wilgoci. Dlatego do mycia drewnianych podłóg nie używajmy zwykłych mopów (szczególnie ociekających wodą). Znacznie lepiej sprawdzają się mopy płaskie, które można nasączyć środkiem do pielęgnacji podłóg.
Odpowiednio pielęgnowana podłoga drewniana będzie nie tylko czysta, ale zyska również atrakcyjny połysk, a uroda drewna ujawni się w całej okazałości.

Dowiedz się: Jakie właściwości mają podłogi drewniane lakierowane, a jakie olejowane

Jak dbać o panele laminowane

Panele laminowane to mieszanka drewnopochodnych surowców i syntetycznych dodatków. Z powodzeniem imitują wygląd różnych gatunków drewna, a ich cena jest niższa. Ponieważ panele nie są samym drewnem, a ich powierzchnia jest pokryta laminatem, znacznie bardziej niż drewno przyciągają kurz. Dlatego taką podłogę warto często przecierać suchym mopem z mikrowłókien (lub wilgotnym mopem, z dodatkiem środka antystatycznego). Do mycia paneli używajmy płynów do nich przeznaczonych – skutecznie usuną zabrudzenia i nie pozostawią smug.
Kupując panele laminowane, trzeba zwrócić uwagę na klasę ich ścieralności, która świadczy o tym, na ile powierzchnia paneli jest wytrzymała. Ważne jest, żeby wybrać panele odpowiednio do pomieszczenia, ale o klasie ścieralności trzeba też pamiętać użytkując i pielęgnując podłogę z paneli. Do odkurzania używajmy miękkich końcówek, nie szorujmy też podłogi szczotkami, czy różnymi „drapakami”.

Dowiedz się więcej o: Klasach ścieralności paneli i tym, jak je dobrać do różnych pomieszczeń

Jak dbać o podłogę - kilka ogólnych zasad

Pamiętajmy, że niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonana podłoga, podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest zamiatanie i odkurzanie. Dzięki temu ograniczymy ryzyko porysowania podłóg przez drobinki piasku.
Nie zapominajmy też o wycieraczce pod drzwiami (i korzystaniu z niej), dobrym rozwiązaniem jest także chodnik w przedpokoju. Dzięki tym prostym sposobom nasze podłogi będą w mniejszym stopniu narażone na zabrudzenia i uszkodzenia.
Warto również zabezpieczyć nóżki mebli filcowymi podkładkami – łatwiej będzie je przesunąć, a podłoga nie będzie się rysować.
I pamiętajmy, żeby unikać chodzenia po domu w szpilkach. Mogą one uszkodzić zarówno drewnianą podłogę (z miększych gatunków drewna), jak i laminat paneli. A takie uszkodzenia nie zawsze będzie można naprawić, szczególnie w przypadku paneli.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Parkiety24

Polecamy Ci również

Zobacz także