Jak dbać o storczyki Cymbidium?

0
Storczyk cymbidium
Cymbidium należy do rodziny storczykowatych. Rodzaj ten obejmuje ponad 60 gatunków.

W mowie kwiatów Cymbidium oznacza miłość, bliskość, podziw i ciepło. Dlatego też ten piękny storczyk wręczamy na takie okazje jak ślub, walentynki, urodziny czy imieniny.

Storczyki Cymbidium pochodzą z Himalajów. Dziko rosną w Japonii, Australii, Indiach oraz Chinach, gdzie ich uprawa znana jest już od 2,5 tysiąca lat. Botanicy sklasyfikowali ponad 50 gatunków tego pięknego storczyka. Niezwykle zróżnicowana kolorystyka kwiatów oraz ich piękne kształty sprawia, że Cymbidium od wieków cieszą się nieustającym uznaniem wśród hodowców. I mimo że z racji trudnego i kosztownego rozmnażania roślin tego gatunku, storczyki wciąż kojarzone są z luksusem
i egzotyką, coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie przygody z tymi pięknymi kwiatami.

Dowiedz się: Jak uprawiać storczyki w domu

Jakie stanowisko lubią storczyki?

Cymbidium wymagają stanowiska słonecznego, dlatego też warto ustawić doniczkę na parapecie przy oknie. Tylko w okresie kwitnienia należy ograniczyć bezpośredni dostęp promieni słonecznych. Istotną sprawą w uprawie tego gatunku jest także zapewnienie roślinom odpowiedniej wilgotności powietrza. Powinna ona wynosić ok. 40%, przy jednoczesnym zachowaniu stałego ruchu powietrza w pomieszczeniu. Storczyki te nawozimy od kwietnia do października, przy co drugim podlewaniu. Zapotrzebowanie Cymbidium na wodę zmienia się w zależności od pory roku – w lecie podlewamy rośliny co 3–4 dni, w zimie natomiast dużo rzadziej – raz na ok. 2 tygodnie.

Największym atutem storczyków są oczywiście kwiaty – aby móc nimi cieszyć oczy jak najdłużej, warto już w kwietniu wystawić rośliny na zewnątrz. Chłodne noce sprzyjają wypuszczaniu pędów kwiatowych. A przy pierwszych przymrozkach przenosimy rośliny z powrotem do mieszkania.

dekoracje ze storczykówstorczykistorczyki - kompozycje

kompozycje ze storczykówbukiet ze storczykiemkwiaty storczyków

Do kompozycji użyto następujące odmiany ciętego Cymbidium:
- Cymbidium "Jungfrau"
- Cymbidium "Cooksbridge"
- miniaturowe Cymbidium "Bordeaux"
- Cymbidium "Jungle Trail"

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Malesińska

Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia

Polecamy Ci również

Zobacz także