Jak dobierać osprzęt elektryczny w mieszkaniu?

Jak dobierać osprzęt elektryczny w mieszkaniu?

Remont mieszkania lub budowa domu to przedsięwzięcia, które finalizowane są m.in. doborem i montażem osprzętu elektrycznego. Aktualna oferta rynkowa tych produktów jest na tyle bogata, że ostateczny wybór nie jest wcale taki oczywisty. Poniżej podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę i jak dobierać gniazda, łączniki, itp., aby były funkcjonalne i dobrze dopasowane do stylistyki wnętrz.

Czasy, w których gniazdko czy włącznik prądowy były elementami wyłącznie użytkowymi mamy już dawno za sobą. Dziś te detale stanowią istotne uzupełnienie aranżacji pomieszczeń. Jednak podczas ich zakupu, oprócz aspektów estetycznych, warto również brać pod uwagę takie czynniki jak: jakość wykonania, bezpieczeństwo użytkowania oraz dostosowanie do indywidualnych potrzeb domowników.

osprzęt elektryczny jest oferowany w wielkim wyborze form, ksztłatów i kolorów, fot. Ospel

Włącznik elektryczny, ale jaki?

Łączniki to najbardziej widoczne elementy osprzętu elektrycznego. Dlatego to właśnie one wymagają szczególnie starannego doboru. Podczas zakupu staramy się dopasowywać je do kolorystyki ścian, rodzaju podłogi oraz charakteru wszystkich pozostałych sprzętów znajdujących się w pomieszczeniu. Już od wielu lat nie myślimy wyłącznie o tym, aby włącznik był przede wszystkim tani. Coraz częściej wybieramy spośród produktów z tzw. średniej i wyższej półki, stawiając jednocześnie na wyroby dobrej jakości i sprawdzonej marki. Producenci oferują osprzęt elektryczny występujący w wielu wzorach, kolorach i wykonany ze zróżnicowanych materiałów. Na sklepowych półkach w dalszym ciągu dominują wyroby z tworzywa sztucznego (plastikowe), ale obok nich coraz częściej pojawiają się też gniazda i łączniki z drewna, szkła oraz metalu. Niemal wszystkie serie tych produktów występują już przynajmniej w dwóch wersjach wykończeniowych, tj. błyszczącej i matowej. Zróżnicowane są także kształty gniazd i łączników elektrycznych. Elementy te mogą być tak tradycyjnie proste, ale przybierają też bardziej ozdobne lub wręcz fantazyjne formy.

Dowiedz się też: Jak wybrać źródła światła, które pozwolą obniżyć rachunki za prąd

włącznik podświetlany warto zainstalować w przedpokoju, fot. OspelOsprzęt elektryczny pasujący do stylistyki wnętrza

Obecnie prym wiedzie uniwersalny i dobrze prezentujący się osprzęt z tworzywa sztucznego w kolorze srebrnoszarym. Doskonale komponuje się on zwłaszcza we wnętrzach urządzonych w surowym minimalistycznym stylu, stanowiąc idealne uzupełnienie ścian wykończonych np. betonem architektonicznym czy kamiennymi płytkami. Przy takiej stylistyce aranżacyjnej dobrze wyglądają łączniki, które spina się we wspólne bloki z gniazdami. Wówczas obudowę stanowi specjalna maskownica.
Do pomieszczeń aranżowanych z zachowaniem tradycyjnych elementów wystroju - przy jasnych pastelowych ścianach i solidnych stylizowanych meblach lepiej wyglądać będą akcesoria elektroinstalacyjne w ramach imitujących drewno. Również i w tym przypadku warto zwrócić uwagę na modele modułowe. Dzięki nim gniazda i łączniki tworzą jednolitą spójną całość, prezentując się skromnie i elegancko.
We wnętrzach ciemnych, np. holach, korytarzach, przedpokojach najwygodniej jest stosować włączniki wyposażone w podświetlany klawisz. Są one łatwo zauważalne, dzięki czemu włączenie nimi lamp i żyrandoli nie jest problematyczne dla użytkowników.

Możliwość regulacji natężenia światła, czyli ściemniacze światła

Ściemniacz światła może być osprzętem zupełnie samodzielnym lub też może występować w łączniku, który jest jednocześnie łącznikiem klawiszowym. Urządzenie to służy do regulacji natężenia oświetlenia. Regulacja może być wykonywana ręcznie (np. poprzez dotyk i przytrzymywanie panelu) lub zdalnie (za pomocą pilota). Ściemniacze są przydatne w pomieszczeniach, w których np. wieczorem długo oglądamy telewizję lub w sypialni, gdy za pomocą światła chcemy stworzyć romantyczną atmosferę.

Dowiedz się też: Jak zaplanować oświetlenie sypialni

Jednak uwaga! Standardowe ściemniacze nie są kompatybilne ze świetlówkami typu LED. Wprawdzie ściemnianie LED-ów jest możliwe, ale wówczas konieczne jest dostosowanie do tego celu całej instalacji i montaż specjalnego zasilacza. Wszystko to wymaga dysponowania fachową wiedzą z dziedziny elektryki.

w łazienkach należy instalować gniazda bryzgoszczelne, fot. OspelOsprzęt elektryczny do kuchni i łazienki

Specyfika pomieszczeń jakimi są kuchnia i łazienka wymaga potraktowania stosowanego w nich osprzętu elektrycznego w sposób odrębny. W kuchni, ze względu na większą ilość pracujących tam urządzeń trzeba przede wszystkim zaplanować więcej gniazd, najlepiej rozdzielając je na obwodach. W kuchniach gniazda montuje się też na innej wysokości niż w pozostałych pomieszczeniach. Dyktuje to w sposób naturalny wysokość szafek i blatów roboczych. Ze względu na fakt, że gniazda są ewidentnie widoczne – zdecydowanie powinny być jednolite. Aby zapobiec tworzeniu się chaosu dobrze jest osadzać je we wspólne ramy. Wprawdzie przepisy nie nakładają na nas obowiązku montowania w kuchniach gniazd bryzgoszczelnych, ale w niektórych sytuacjach warto rozważyć ich zastosowanie (zwłaszcza w okolicach zlewozmywaka).
W przeciwieństwie do kuchni i w zgodzie z przepisami – obowiązek montażu gniazd bryzgoszczelnych dotyczy łazienek. Do tych pomieszczeń bezwzględnie powinniśmy wybierać wyłącznie pośród osłoniętych gniazd wtykowych, posiadających oznaczenie IP44. Należy pamiętać, że nawet i takie gniazda powinny znajdować się w odpowiednim oddaleniu od wanny, brodzika i umywalki. Zalecana odległość to około 60 cm.
Jeśli chodzi o estetykę osprzętu przeznaczonego do tzw. pomieszczeń mokrych, to trzeba przyznać, że przez okres ostatnich lat uległa ona zdecydowanej poprawie. Dostępne obecnie gniazda bryzgoszczelne nie odstraszają już swoim topornym wyglądem. A wręcz przeciwnie – są bezpieczne i jednocześnie ładne. Nietrudno też dostać te elementy w seriach dedykowanych dla całego domu czy mieszkania.

Przeczytaj też: Jaką barwę powinno mieć światło w różnych pomieszczeniach

Zachować jednolitość czy różnorodność?

Na temat tego, czy w całym domu lub mieszkaniu powinno się stosować się jednolity osprzęt elektryczny, zdania projektantów wnętrz są podzielone. Duża grupa specjalistów uważa, że osprzęt elektryczny powinien charakteryzować się jednolitym wyglądem zewnętrznym. Oznacza to konieczność zastosowania takich samych gniazd i łączników we wszystkich pomieszczeniach domu. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się wspominane powyżej rozwiązania seryjne. W seriach pochodzących od renomowanych producentów znajdzie się elegancki osprzęt do salonu, bezpieczne gniazda do kuchni i łazienki, bajkowo prezentujący się włącznik do pokoju dziecięcego oraz praktyczne osłony zapobiegające brudzeniu się ścian w przedpokoju. Przy zastosowaniu seryjnych akcesoriów elektroinstalacyjnych możemy być spokojni, że zamontowane elementy będą harmonijnie współgrały ze sobą i tworzyły spójną całość.
Pośród osób zajmujących się fachową aranżacją wnętrz są jednak i tacy, którzy preferują urozmaicenia i zachowanie różnorodności w poszczególnych pomieszczeniach domu. Również i ten trend ma swoje zalety i zwolenników. Coraz częściej stawiamy przecież na indywidualne podkreślanie charakteru każdego z naszych wnętrz.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wojciech Lechowski

Zdjęcia: Ospel

Polecamy Ci również

Zobacz także