Jak dobrać osprzęt elektryczny do wnętrza. Pamiętajmy o detalach

1
Piękna aranżacja mieszkania
Detalami wystroju wnętrz, na których koncentrujemy się najmniej, a które z powodzeniem mogą zmienić charakter przestrzeni, są włączniki światła oraz gniazdka wtykowe.

Choć czasy, w których włączniki i gniazdka były jedynie przedmiotami o określonej funkcyjności mamy już za sobą, to wielu z nas dobór oprzętu elektrycznego nadal traktuje po macoszemu. Tymczasem elementy te powinny spójnie nawiązywać do stylistyki narzucanej danemu wnętrzu. Właściwe dopasowanie tych detali nie jest aktualnie nadzwyczaj trudne, gdyż i ich dostępność oraz różnorodność jest ogromna.

Na sklepowych pólkach oraz aukcjach internetowych odnajdziemy tradycyjny osprzęt elektryczny w kolorze białym, srebrnym oraz wielu innych barwach, które mogą zgodnie komponować się lub kontrastować z kolorystyką ścian. Oprócz najzwyklejszych gniazd i łączników wykonanych z tworzywa sztucznego, nabyć można również elementy elektryki ze szkła, drewna, kamienia, aluminium lub stali szlachetnej. Mniej typowe detale kosztują oczywiście więcej, ale potrafią oczarowywać wyszukanym charakterem i oryginalnością. Zmierzając dalej – osprzęt elektryczny można rozdzielić na naścienny oraz podtynkowy. Ten ostatni, dzięki bogatej ofercie  ramek, można dowolnie komponować z sobą, tworząc spójną całość. W ostatnim czasie to właśnie moduły zaspokajają oczekiwania najbardziej wymagającej grupy inwestorów. Choć i rozwiązania tradycyjne (naścienne) są na tyle interesujące, że zdecydowana część potencjalnych użytkowników pozostaje właśnie przy nich.

Istota detali w aranżacji wnętrz

Profesjonalni projektanci pomieszczeń są zgodni co do tego, iż to właśnie niewielkie detale tworzą styl i uwypuklają jego charakter. Ponadto, estetyczna i atrakcyjna aranżacja to również swoiste odzwierciedlenie charakteru i sposobu bycia domowników. W takich wnętrzach czujemy się najlepiej i jesteśmy szczególnie dumni z ich posiadania. Nie lada wyzwaniem jest zaaranżować pomieszczenie tak, by wszystkie znajdujące się w nim detale były uniwersalnie ładne, spójne i harmonijnie tworzące całość. Uwzględniając ich dobór, nie powinniśmy pomijać osprzętu elektrycznego. Zastosowane łączniki i gniazda mają tu wcale niemniejsze znaczenie niż pozostałe elementy wyposażenia i dekoracji wnętrza. Pamiętajmy przy tym również, że każde pomieszczenie naszego domu pełni inną funkcję i jest inne (coraz częściej również pod względem stylistyki). Zatem stosowanie takich samych włączników w całym domu lub mieszkaniu jest zupełnie bezzasadne. Choć w dalszym ciągu w dobrym tonie pozostaje montaż osprzętu pochodzącego z tej samej lub przynajmniej podobnej serii. Te zaś mają aktualnie na tyle bogate wydania, że bez trudu dobierzemy detale elektryczne dedykowane kuchni, łazience, pokojowi dziecięcemu, reprezentacyjnemu salonowi czy ciemnemu korytarzowi lub klatce schodowej.

Zobacz: Inteligentne lustro

Jakie wnętrze – taki osprzęt

Oprócz tego, że osprzęt elektryczny należy dobierać w zależności od funkcji pomieszczenia, warto również dopasowywać go do sposobu aranżacji wnętrza, tj. do materiałów, którymi wykończono ściany, do mebli oraz innych elementów wyposażenia domu czy mieszkania. To, z czym ostatecznie włącznik stworzy tzw. parę idealną zależy właściwie od naszej własnej inwencji twórczej oraz osobistego gustu i indywidualnych upodobań. Wprawdzie w powyższym zakresie nie obowiązują żadne sztywne reguły, ale po wnikliwej analizie pracy fachowych projektantów nasuwają się pewne spostrzeżenia.

W nowoczesnych wnętrzach minimalistycznych coraz częściej zastosowanie znajdują modułowe rozwiązania podtynkowe. Jeśli stawia się na ramki z tworzywa sztucznego mają one przeważnie uniwersalny kolor biały lub wyróżniającą się barwę czarną. Niekiedy (w zależności od kolorystyki pozostałych detali) stosuje się też  inne wyraziste tonacje ramek, np. czerwone czy fioletowe. We wnętrzach nowoczesnych dobrze prezentują się też tradycyjne modele srebrnoszare osprzętu elektrycznego. Idealnie podkreślają one surowość ścian pokrytych cegłą, kamieniem lub betonem architektonicznym. Na tak specyficznych powierzchniach ścian montuje się również często mniej typowy, ale też i sporo droższy osprzęt, np. z łupka naturalnego lub stali szlachetnej.

To Cię może zainteresuje: Stolik do kawy z dotykowym ekranem

Z kolei pomieszczenia aranżowane zgodnie z ponadczasowym klasycyzmem warto uzupełnić w osprzęt elektryczny wykonany z naturalnego drewna lub skóry. Takie detale będą stanowiły doskonałą kompozycję do stonowanych, pastelowych ścian, masywnych lub bogato zdobionych mebli oraz do uwielbianej przez wielu z nas – domowej roślinności.

Zupełnie oddzielną grupę gniazd i łączników elektrycznych stanowią te, które dedykowane są pokojom dziecięcym. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Są kolorowe i ozdabiane różnorodnymi motywami. Coraz częściej widnieją na nich postaci z najmodniejszych bajek i kreskówek. Każdy z pewnością znajdzie coś odpowiedniego zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Obok tematycznego osprzętu do pokoi dziecięcych, dostępne są też elementy elektryki nieco bardziej uniwersalne, choć wcale niemniej estetyczne i ciekawe.

Diabeł tkwi w… prostocie

Warto zauważyć, że choć oferta rynkowa osprzętu elektrycznego jest bardzo rozbudowana, to prym wiodą elementy o prostej formie i geometrycznych kształtach. Tego rodzaju łączniki i gniazda są rzeczywiście aktualnie najmodniejsze i najczęściej wybierane przez użytkowników. Prostota, gładkość i surowość to cechy cenione przez najwybitniejszych projektantów i jednocześnie dobrze sprawdzające się w niemal każdej stylistyce aranżacyjnej. Taki osprzęt zawsze doskonale wygląda na tle ściany i pozostaje uniwersalny wobec wyposażenia i dekoracji wykorzystanych w pomieszczeniu. Szczególnie wysoką estetyką i wyszukaną elegancją charakteryzuje się szkło oraz metal. Materiały te choć uchodzą za „zimne”, są też jednocześnie bardzo wyraziste i idealnie podkreślają charakter znajdujących się wokół nich elementów wykończeniowych.

... i w szczególe

W codziennym użytkowaniu osprzętu elektrycznego liczy się nie tylko jego estetyka, ale również jakość i wygoda obsługi. Zatem i te cechy warto uwzględniać podczas dokonywania wyboru. Błędem jest stawianie na produkty najtańsze. W związku z tym, że z założenia są to detale nabywane na długie lata, lepiej jest decydować się na te z tzw. wyższej lub przynajmniej średniej półki cenowej. Wówczas najprawdopodobniej natrafimy na osprzęt pochodzący od renomowanego producenta, który daje nam na niego wieloletnią gwarancję.

Sprawdź: Meble 3D

Inną kwestią jest dostosowanie gniazd i włączników do istniejącej instalacji, przepisów obowiązującego prawa (dotyczy pomieszczeń wilgotnych) oraz naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli dotychczas mieliśmy problem ze zlokalizowaniem kontaktu w ciemności – możemy zastąpić go łącznikiem z podświetlanym klawiszem lub ramką. Oprócz tego do dyspozycji potencjalnych użytkowników pozostają łączniki jednoklawiszowe, dwuklawiszowe oraz trójklawiszowe; ściemniacze światła; łączniki klatkowe i schodowe; gniazda antenowe i telefoniczne; czujniki ruchu i wiele innych elementów osprzętu elektrycznego, które także powinny być odpowiednio dobrane.    

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Zdjęcia: JUNG

Polecamy Ci również

Zobacz także