Jak dobrać ryby do akwarium morskiego?

Jak dobrać ryby do akwarium morskiego?

Wszyscy wielbiciele akwariów morskich albo ci, którzy dopiero planują ich założenie powinni wiedzieć jak prawidłowo dobierać ryby.

akwarium morskie

Wybór ryb i roślin do domowego zbiornika morskiego jest duży, jednak nie wszystkie ryby mogą żyć ze sobą w jednym miejscu, zwłaszcza takim, które wymaga określonych warunków. Zanim wpuścisz ryby do swojego morskiego królestwa sprawdź czy do niego pasują.

Jakie rybki do akwarium?

Wyniki

Do morskiego akwarium szczególnie dobrze się nadają się ryby okoniokształtne z rodziny garbikowatych (Pomacentridae). Należą do nich popularne błazenki (Amphiprion), można też zdecydować się na parasemy (Chrysiptera parasema) czy chromisy (Chromis viridis). Trzeba jednak pamiętać, że rybki te bywają silnie terytorialne i nie zawsze znoszą przedstawicieli tego samego gatunku w swoim sąsiedztwie.

 rogatnica

Natomiast posiadacze akwarium rafowego, przynajmniej początkujący, nie powinni zaopatrywać się w ryby drapieżne takie jak węgorz, rozdymka, hajduk, granik wielki czy skrzydlica. Jeżeli nie zjedzą mniejszych ryb w zbiorniku, to na pewno pochłoną ogromne ilości innego pokarmu, który będziesz musiał uzupełnić, a nie dojedzone resztki nie wpłyną dobrze na środowisko akwarium.Do innych ryb nie polecanych do rafowego akwarium należą większe żaglowce, motylowiec, rogatnice i papugoryby,  żywiące się ślimakami, krabami i koralami.

skrzydlicabłazenek

Kolejną kwestią jest sprawdzenie kondycji samych ryb.  Zanim wybierzesz ryby w sklepie upewnij się, że są zdrowe. Jeżeli zauważysz, że mają zamglone oczy, postrzępiony lub poszarpany ogon, skaleczenia lub czerwone smugi na ciele, albo białe kropki wyglądające jak sól to znaczy, że są chore i lepiej nie zabierać ich ze sobą do domu. Sprawdź również jak się zachowują. Te mniej towarzyskie mogą źle czuć się w stadzie i odwrotnie. Jeżeli dany gatunek chowa się między roślinnością albo w koralach, to znaczy, że nie lubi przebywać w większym gronie i raczej nie popatrzysz sobie na niego zbyt często. Ryby towarzyskie mogą być z kolei agresywne i atakować inne gatunki. I jeszcze jedna ważna rzecz, upewnij się, że ryby odpowiednio się odżywiają i zrób to jeszcze w sklepie. Po wpuszczeniu ich do zbiornika okaże się, że są niejadkami i długo się nimi nie nacieszysz. Przed zakupem akwarium i rybek, zawsze warto poradzić się sprzedawcy lub osoby, która ma już pewne doświadczenie. Doradzi jaki zbiornik wybrać i jak się nim opiekować.

motylowiecgranik

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Łukasz Lamprycht

Zdjęcia: saltaquarium.about.com, acropora.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także