Jak dopasować drzwi do podłogi

28
Drzwi wewnętrzne
Zarówno podłogi, jak i drzwi stanowią zasadniczy element aranżacji każdego wnętrza.

Jak dopasować drzwi do podłogi - ten problem pojawia się często podczas wykańczania wnętrz. Oto kilka wskazówek, na co zwracać uwagę.

Drzwi i podłoga jako element aranżacji wnętrza

Zarówno podłogi, jak i drzwi stanowią zasadniczy element aranżacji każdego wnętrza. Jeśli chcemy przebywać w pomieszczeniach urządzonych ze smakiem, ich dobór powinien być starannie przemyślany. Decyzja wydaje się o tyle trudna, że na rynku jest niemal nieograniczona liczba kolorów, wzorów i faktur zarówno podłóg, jak i drzwi.

Zobacz: Drzwi tablicowe - do pokoju dziecięcego i nie tylko

Jak dopasować drzwi do podłogi - zasady wyboru

Przede wszystkim musimy kierować się stylem, w jakim chcemy urządzić wnętrze. Pod względem wzornictwa te główne elementy wyposażenia mieszkania muszą stanowić harmonijną całość. To właśnie określony styl determinuje wybór materiałów, a następnie kolorystykę. Najlepiej oczywiście - to podstawowa zasada - aby zarówno drzwi, jak i podłogi były z podobnych materiałów i pasowały do siebie standardem wykończenia. Przykładowo, elegancka podłoga z drewna zestawiona z drzwiami w tandetnej okleinie zawsze będzie dużym zgrzytem estetycznym. Podobnie będzie, jeśli ekskluzywne drzwi z naturalnego drewna połączymy z panelami podłogowymi.

Kolejnym kryterium wyboru jest kolorystyka. I tutaj panuje pewna dowolność - podłoga i drzwi nie muszą być w tym samym kolorze. Można w tym przypadku postawić na podobną tonację, różne odcienie tego samego koloru, dzięki czemu zachowamy we wnętrzu jednolitość i harmonię, a unikniemy monotonii. Pierwsza propozycja przeznaczona jest bardziej dla tradycjonalistów, to rozwiązanie sprawdzone i eleganckie. Pozwala też na większą ekspozycję pozostałych elementów wyposażanie mieszkania, np. mebli czy różnego rodzaju dekoracji.

Polecamy: Czym wykończyć ściany. Pomysły na ściany do zadań specjalnych

Drugą propozycją jest zasada kontrastu. Aranżacja wnętrza będzie wówczas bardziej odważna i wyrazista. Wariant z kontrastami jest również większym wyzwaniem. Należy uważać jednak, by i w zasadzie kontrastu zachować pewien umiar, aby nie zestawiać kolorów ekstrawaganckich i rażących - takie mogą się szybko znudzić i wprowadzać w nas samych niepokój.

To Cię zainteresuje: Farby dla dzieci i alergików

 

Oceń artykuł
3,17 / 24 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Miller-Stefańska

Polecamy Ci również

Zobacz także