Jak gotują zapracowani

Jak gotują zapracowani

Gotowanie może być dobrą zabawą, która łączy całą rodzinę – tak jak wspólne spożywanie posiłków.

Włącz w to pozostałych domowników i rozdziel im zadania – zaopatrzenie, czyszczenie produktów, siekanie. Dzieci mogą rozłożyć talerze i sztućce, a po posiłku posprzątać ze stołu i zanieść naczynia do zlewu. Na pewno ich ucieszy pomoc przy wyrabianiu ciasta, miksowaniu, myciu sałaty i innych czynnościach. Efekt: nerwowe zamieszanie w kuchni przed posiłkiem zamieni się w przyjemny sposób na wspólne spędzenie czasu.

kuchnia dla zapracowanychKilka praktycznych porad dla zapracowanych kucharzy:

1. Weekend stwarza możliwości dobrego zorganizowania tygodniowego jadłospisu.

2. W weekend zrób też zakupy na cały tydzień. Pójdź na targ, kup owoce, warzywa, mięso, rybę, świeże zioła – wszystko zgodnie z uprzednio obmyślonym tygodniowym jadłospisem.

3. Wykorzystuj produkty sezonowe.

4. Przygotowane dania możesz zamrozić – to nie znaczy, że masz cały dzień gotować skomplikowane potrawy. Po prostu przygotuj dania, które mogą stać w lodówce lub zamrażalniku i przygotuj ich więcej niż faktycznie potrzebujesz. Dobrym przykładem jest sos bolognese, który z różnymi dodatkami można jeść przez kilka dni lub nadmiar podzielić na porcje i zamrozić.

5. Kup jak największy szybkowar do gotowania zup i innych dań. Nie tylko lepiej zachowuje wartości odżywcze produktów, ale także skraca czas gotowania. Nadmiar ugotowanej zupy przecedź i zamroź, a potem w razie potrzeby użyj na przykład jako bazy do przygotowania risotto.

6. Nie zapomnij, że weekend to również czas na zabawę, odpoczynek, sport, wycieczki i inne rozrywki.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Antonina Manikowska

Źródło: Vegeta

Polecamy Ci również

Zobacz także