Jak kupować lampy LED, czyli lumeny zamiast watów

0
Oświetlenie LED
Wybierając lampy LED powinniśmy zwrócić uwagę na liczbę lumenów. Ten parametr informuje ile światła dostarczy dany LED.

Lampy LED są zdecydowanie bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki, mają też znacznie dłuższą żywotność. Kupujemy je coraz chętniej, jednak ich wybór powoduje pewne trudności. Podpowiadamy jak ocenić wydajność lamp LED.

Nasze wątpliwości przy zakupie budzi najczęściej kwestia „mocy żarówki”. Lampy LED potrzebują znacznie mniej energii do wytworzenia określonej ilości światła niż tradycyjna żarówka – i właśnie dlatego je kupujemy. Podczas gdy żarówka zużyje np. 60 W, to jej ledowy odpowiednik – zaledwie będzie potrzebował od 8 do 10 W (w zależności od technologii producenta).

Sprawdź: Jak dobrze oświetlić mieszkanie i zaoszczędzić na rachunkach za prąd

Różnice mogą występować też między LEDami – może się zdarzyć, że lampa LED pobierająca 10 W wytwarza mniej światła niż lampa, która zużywa 8 W. Dlatego właśnie kierowanie się mocą w watach, w przypadku lamp LED jest zawodne.

Jak wybierać lampy LED – kryterium równoważności

Aby ułatwić dokonanie wyboru i zorientowanie się w „możliwościach” danej lampy LED opracowano tzw. kryterium równoważności. Jest to określenie jakiej mocy żarówce odpowiada dany LED. Ta informacja jest umieszczana na opakowaniach LEDów i to na nią najczęściej patrzymy. Jednak i ta metoda bywa zawodna. Wprawdzie ten „przelicznik” podlega regulacji prawnej i powinien być rzetelny, zdarza się jednak, że producenci przekłamują dane i zawyżają parametry LEDów.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting – Co piąta lampa LED biorąca udział w badaniu była oznakowana zawyżoną wartością równoważnej mocy żarówki. Konsument kierujący się informacją podaną na opakowaniu lampy LED jest wprowadzany w błąd – mówi Narcyza Barczak-Araszkiewicz, dyrektor generalny Pol-Lighting.

Lampy LED, czyli lumen prawdę Ci powie

Jak zatem kupować lampy LED? Musimy się przestawić na ocenę lampy według lumenów (lm), czyli strumienia świetlnego. Dzięki temu dowiemy się ile światła uzyskamy z danej lampy LED.
- Najczęściej używanymi w gospodarstwach domowych były żarówki 60 W i 100 W. Ich energooszczędny ekwiwalent w postaci lampy LED konsument otrzyma dokonując zakupu produktu generującego odpowiednio nie mniej niż 806 lumenów i 1521 lumenów - radzi Andrzej Wiśniewski, ekspert Pol-Lighting.

Sprawdź też: Jak wybrać barwę światła odpowiednią do różnych pomieszczeń

Pomocna w tym będzie poniższa tabela konwersji, która wskazuje minimalną ilość lumenów, jaką musi generować lampa LED, aby ilość emitowanego przez nią światła odpowiadała żarówce o określonej mocy w watach.

Przeczytaj też: Koniec żarówek halogenowych

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także