Jak kupować lampy LED – uwaga na oznaczenia

0
Energooszczędne lampy LED.
Wybierając lampy LED zwróćmy uwagę przede wszystkim na strumień świetlny, wyrażony w lumenach (lm).

Energooszczędność i inne zalety lamp LED sprawia, że sięgamy po nie coraz częściej. Zdarza się jednak, że nie zawsze dostajemy towar zgodny z oznaczeniami. Taką lampę możemy zwrócić.

Lampy LED muszą być odpowiednio oznakowane i oczywiście – spełniać deklarowane przez producenta parametry. Zdarza się jednak, że informacje na opakowaniu podają zawyżoną moc zamiennej żarówki. Według badania przeprowadzonego przez przez GfK Polonia dla Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol–Lighting takie przekłamania dotyczą co piątej badanej lampy LED.
Żeby uniknąć takiej sytuacji wybierajmy lampy sprawdzonych producentów, pamiętajmy też, że towar tani, rzadko bywa naprawdę dobry. Warto jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę kupując LEDy i jakie mamy prawa, kiedy kupimy produkt, który nie spełnia deklarowanych parametrów.

Przeczytaj: Jak obniżyć rachunki za prąd? Wybieramy źródła światła

Oznaczenia lamp LED

Wybierając lampę LED powinniśmy uważnie przeczytać informacje na opakowaniu. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na strumień świetlny, wyrażony w lumenach (lm). Osobom przyzwyczajonym do rozróżniania tradycyjnych żarówek według ich mocy w watach, pomocna jest informacja wskazująca moc lampy LED w stosunku do jej żarówkowego odpowiednika. Producenci informują, że np. lampa LED emituje tyle samo światła, co tradycyjna żarówka 60 W (pobierając przy tym znacznie mniej energii). Niestety zdarza się, że niektórzy producenci lamp LED zawyżają moc zamiennej żarówki. I zamiast odpowiednika „sześćdziesiątki”, kupujemy „czterdziestkę”. Aby uniknąć rozczarowań Pol-Lighting zaleca, aby zwracać uwagę przede wszystkim na wartość strumienia lampy LED. Najlepiej porównać go z danymi z tabelki poniżej.

Według badania zleconego przez Pol-Lighting rozbieżności w wartości strumienia świetlnego dotyczą tylko niektórych marek. Jednakże okazuje się, że w analizie ilościowej co piąta z przebadanych lamp nie spełniała wymagań w zakresie oznaczenia mocy zamiennej żarówki.
Tę i inne niezgodności z obowiązującymi wymaganiami potwierdzają także wyniki kontroli, które były przeprowadzone przez organa nadzoru rynku, UOKiK i PIH. – mówi Narcyza Barczak-Araszkiewicz, dyrektor generalny Pol-Lighting.

UWAGA: jeśli nabyliśmy lampę LED – oznaczoną jako odpowiednik tradycyjnej żarówki o mocy 60W, której wartość strumienia świetlnego jest mniejsza niż 806 lumenów, to jej wartość użytkowa jest niezgodna z tym co deklaruje producent oraz stanowi wadę fizyczną w rozumieniu art. 556 Kodeksu Cywilnego.

Sprawdź: Ile zaoszczędzisz wymieniając stare żarówki na lampy LED

Nieprawidłowo oznaczona lampa LED to podstawa reklamacji

Jeśli kupiliśmy lampę LED, która była nieprawidłowo oznaczona, nie stoimy na straconej pozycji. Taka „wada fizyczna” produktu jest podstawą do zwrotu towaru, obniżenia ceny lub wymiany towaru na wolny od wad. Podstawą prawną są zapisy kodeksu cywilnego (nowelizacja, która weszła w życie 25 grudnia 2014 r.). Wprowadzono nową definicję „wady fizycznej”.
– Zgodnie z art. 556 § 1 k.c. „wada fizyczna” rzeczy rozumiana jest jako niezgodność towaru z umową. Sprzedawca, jak i wprowadzający rzecz do obrotu w zakresie swojej działalności gospodarczej, ponosi odpowiedzialność za te cechy rzeczy sprzedanej, które strony uzgodniły w umowie sprzedaży lub które rzecz ta powinna posiadać na podstawie tej umowy. Tym samym konsument, który kupił LED-owy zamiennik tradycyjnej żarówki 60W według oznaczenia na opakowaniu, a który posiada strumień świetlny mniejszy niż 806 lm lub odpowiednio 40 Wat i mniejszy niż 470 lm, może odstąpić od umowy, złożyć oświadczenie do sprzedawcy o obniżeniu ceny, a także żądać wymiany towaru na towar wolny od wad
– mówi Michał Waloch, prawnik Związku Pol-Lighting.

Gdzie reklamować źle oznaczoną lampę LED

Jeśli nabyliśmy już lampę z niezgodnym oznaczeniem pierwsze kroki powinniśmy skierować do sklepu, w którym kupiliśmy wadliwy towar. Na podstawie paragonu fiskalnego mamy prawo żądać wymiany towaru na towar wolny od wad, a sprzedawca powinien takie żądanie spełnić. Odpowiedzialność sprzedawcy została jednak przez ustawodawcę ograniczona w czasie. Pamiętajmy, że uprawnienia z tytułu rękojmi przysługują konsumentowi przez rok od wydania rzeczy wadliwej zgodnie z art. 556 KC.
–Tym samym na zgłoszenie wady fizycznej, a takim jest nieprawdziwa deklaracja co do mocy równoważnej żarówki podana na opakowaniu lampy LED, mamy rok od dnia zakupu – dodaje prawnik Związku Michał Waloch.

Oceń artykuł
4,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol–Lighting

Polecamy Ci również

Zobacz także