Jak kupować materac?

Kupujemy materac
Wybór odpowiedniego materaca jest podstawą wygodnego i zdrowego snu.

Zakup materaca to inwestycja w nasz dobry sen i dobre samopoczucie w ciągu dnia. Dobry materac to zdrowy kręgosłup, złagodzenie objawów alergii i relaks w nocy. Jednak wybór i zakup dobrej jakości materaca to w tym przypadku prawdziwe wyzwanie. Na rynku jest mnóstwo produktów w różnych przedziałach cenowych. Jak się wśród nich nie pogubić? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak kupować materac, aby cieszyć się nim długie lata.

Materac dobry dla Ciebie – zdefiniuj potrzeby

Określ dokładnie, czego oczekujesz od materaca. Czy masz problemy z kręgosłupem lub ze stawami? Wolisz mniejszy czy większy materac? Będziesz spać z partnerem czy sam? To wszystko jest bardzo istotne.
Istnieje wiele typów materacy. Warto je poznać przed dokonaniem zakupów. Materace bonelowe, czyli sprężynowe są najstarsze, ale też najtańsze. Zbudowane są na bazie sprężyn pokrytych warstwą materiału, który zapobiega ich wydostaniu się na zewnątrz. Istnieją też materace kieszeniowe. One także zbudowane są na bazie sprężyn, każda z nich umieszczona jest w oddzielnej kieszeni - dzięki temu sprężyny działają niezależnie. Dostępne są także materace piankowe.

Jeśli jesteś bardzo wymagającym użytkownikiem, możesz wyszukać materace najnowszej generacji, z materiałów opracowanych i testowanych na potrzeby NASA. Te materiały perfekcyjnie dostosowują się do twojego ciężaru, dając odpowiednie podparcie kręgosłupowi. Dodatkowo, charakteryzują się wyjątkową odpornością na wgniecenia - w odróżnieniu od gorszych jakościowo pianek, zawsze odzyskują swój oryginalny kształt. Takie materace w Polsce oferuje m.in. Tempur.

Wyszukaj w Internecie informacje na temat materacy

Zapoznaj się w najbardziej znanymi markami dobrych materacy i poczytaj na forach opinie ich użytkowników. Dowiedz się, jacy są wiodący producenci z tej branży i jakie rozwiązania oferują. Nie bój się zajrzeć na fora anglojęzyczne. Koniecznie sprawdź parametry produkowanych przez różne firmy materacy pod kątem twoich potrzeb. Sprawdź też, czy materac jest trwały i czy nie będzie się odkształcał. Dobry materac, nawet po latach użytkowania, zawsze odzyskuje swój pierwotny kształt. Koniecznie zweryfikuj, jak długą gwarancję na swoje produkty oferuje producent. Na najlepsze materace możesz otrzymać nawet do piętnastu lat gwarancji. Sprawdź, czy materiał, z którego produkuje materace dana firma, jest przebadany naukowo i czy producent stale doskonali swoje produkty.

Zaplanuj ile pieniędzy chcesz zainwestować w Twój materac

Pamiętaj, że dobry materac to nie wydatek. To inwestycja w twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Określ swój budżet, mając na uwadze fakt, że materac to inwestycja na wiele lat. Zwykłe materace należy wymieniać co kilka lat, ponieważ wygniatają się i tracą swoje właściwości. Materace renomowanych firm można użytkować nawet do kilkunastu lat. Im większą kwotę przeznaczysz na materac, tym dłużej będzie ci on służył. Sprawdza się tutaj stare powiedzenie: „kto kupuje tanio, kupuje dwa razy”.

Porozmawiaj ze znajomymi na temat ich materacy

Zapytaj znajomych o ich doświadczenia w kwestii zakupu materacy. Może będą mieli jakieś sugestie albo ciekawe spostrzeżenia? Porozmawiaj z przyjaciółmi, którzy niedawno urządzali mieszkanie. Może masz wśród znajomych kogoś, kto interesuje się fizjoterapią? Taka osoba może dostarczyć ci wiele ciekawych sugestii dotyczących zakupu materaca. Dobrze jest też porozmawiać z kimś, kto orientuje się w tematyce alergii  lub profilaktyki zaburzeń snu.
Bardzo ważne będą też osobiste doświadczenia twoich przyjaciół związane z użytkowaniem materacy. Zapytaj ich na czym śpią, kiedy kupowali materac oraz jakie wady i zalety posiada wybrany przez nich produkt

Wybierz sklep specjalizujący się w materacach

Sklepy meblowe mogą być dobrym wyborem, ale nie zawsze. Najlepszym pomysłem będzie udanie się do specjalistycznego sklepu, który zajmuje się wyłącznie sprzedażą materacy. Dlaczego? Przede wszystkim możesz liczyć na fachową i kompetentną obsługę. W specjalistycznym sklepie znajdziesz materace renomowanych marek. Będziesz mógł uzyskać szczegółowe informacje na temat poszczególnych modeli. W przypadku braku interesującego cię typu, może on zostać dla ciebie sprowadzony.

W sklepie specjalistycznym będziesz mógł od razu dobrać do twojego materaca odpowiednie akcesoria. W takim przypadku najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się nabyć produkty tej samej marki. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję, że są do siebie dobrze dopasowane.

Przetestuj materac w sklepie

Możesz sprawdzić twardość materac dłonią, ale to za mało, aby przekonać się, czy będzie on dla ciebie komfortowy. Lepiej po prostu połóż się na materacu i poleż na nim kilka minut. Sklep specjalizujący się w materacach powinien oferować taką możliwość.
Ważne jest, aby podczas zakupu wykonać dwa proste testy. Pierwszy powinien dotyczyć ułożenia kręgosłupa. Poproś kogoś, aby sprawdził, w jakiej pozycji znajduje się twój kręgosłup, gdy leżysz. Kiedy położysz się na boku, twój kręgosłup powinien być w linii prostej. Kiedy z kolei leżysz na plecach, odcinek lędźwiowy nie powinien się wyginać, ani zapadać w materac. Drugi test dotyczy twardości materaca. Leżąc na plecach wsuń dłoń pod biodra i spróbuj przesunąć ją w górę. Dłoń powinna poruszać się z lekkim oporem. Jeśli jednak twoja ręka porusza się z trudem lub nie możesz jej przesunąć, oznacza to, że materac jest zbyt miękki. Z kolei, gdy ręka przesuwa się zbyt lekko, oznacza to, że materac jest za twardy.

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Tempur

Polecamy Ci również

Zobacz także