Jak obniżyć rachunki za prąd? Wybieramy źródło światła

9
Taśma LED w kuchni
Oświetlenie LED pozwala na oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. W kuchniach coraz częściej blaty robocze oświetlane są za pomocą taśm LED zamocowanych na górnych szafkach.

Oszczędności nigdy za wiele. Powiedzenie to dotyczy także oszczędzania energii elektrycznej, a co za tym idzie – obniżenia rachunków za prąd. Tłumaczymy, jak można płacić niższe rachunki za energię elektryczną wymieniając źródła światła w mieszkaniu.

Tradycyjne żarówki zużywają najwięcej prądu w stosunku do światła, które dają

W tradycyjne żarówki oznaczają znacznie większe zużycie prądu niż świetlówki energooszczędne lub lampy LED.

Artvector - pixabay.com
Świetłowki energooszczędne pozwalają zaoszczędzić do 70% energii.

Tego typu świetlówki pozwalają na oszczędność prądu. Do ich wad należy dość długi czas "rozpalania" się oraz zawartość rtęci.

CITYEDV - pixabay.com
Lampa led może przypominać tradycyjną żarówkę - to najbardziej energooszczędne rozwiązanie.

Lampy led wyglądem mogą przypominać zwykłe żarówki, ale są pobierają znacznie mniej energii i są od nich zdecydowanie trwalsze.

KL
Oświetlenie led jest energooszczędne i daje duże możliwości aranżacyjne.

Wybierając lampy led trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ich moc, ale liczbę lumenów - to one informują ile światła dostarczy lampa.

GTV
Oświetlenie led jest dostępne m.in. w postaci dekoracyjnych taśm.

Oświetlenie led można stosować w pomieszczeniach różnego rodzaju.

GTV
Lampy led są nie tylko energooszczędne, ale też bardzo trwałe.

Lampy led kosztują wprawdzie więcej niż żarówki, są jednak od nich znacznie bardziej trwałe i dają wyraźne oszczędności energii.

GTV
Lampy led to obecnie najbardziej energooszczędne rozwiązanie.

Lampy led dają duże oszczędności

Michał Laszczak
Led bez problemu można stosować w tradycyjnych oprawach..

Lampy led nadają się również do zwykłych opraw i do złudzenia przypominają tradycyjne żarówki.

Michał Laszczak
Listwa z wyłącznikiem to łatwy i skuteczny sposób na oszczędność prądu.

Urządzenia włączone do prądu - w funkcji czuwania - również pobierają energię. Dlatego warto je wyłączać.

PIX1861 - pixabay.com
Włączone do prądu ładowarki to prawdziwe "złodziejki" energii.

Kiedy skończymy ładować telefon itp. pamiętajmy o odłączeniu ładowarki. Inaczej będzie ona ciągle pobierała energię elektryczną.

OpenClipartVectors - pixabay.com
Urządzenia AGD powinny mieć etykietę energetyczną, informującą o ich zapotrzebowaniu na energię.

Kupując sprzęt AGD zwróćmy uwagę na etykietę energetyczną - im klasa urządzenia jest wyższa (od A+++), tym mniejsze ma zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Ceded Polska - wikipedia.commons CC BY SA 3.0
Producenci oferują sprzęt AGD, który jest coraz bardziej energooszczędny.

Sprzęt AGD, który jest bardziej energooszczędny, przeważnie kosztuje nieco więcej - ale to inwestycja, która nam się opłaci.

Liebherr
Energooszczędne oświetlenie to tylko jeden ze sposób obniżenia rachunków za prąd

Wysokość rachunków za prąd w dużym stopniu zależy od naszych zachowań. Oszczędzanie prądu wcale nie musi być uciążliwe.

Katarzyna Dębek

Zawsze warto poszukać oszczędności w domowym budżecie. Dzięki zmianie wymianie źródeł światła na bardziej energooszczędne oraz zmianie codziennych nawyków i przyzwyczajeń, można oszczędzić nawet kilkaset złotych na rachunkach za prąd.

Wybór źródła światła to podstawa

– Teraz praktycznie można zaoszczędzić jedynie na świetle, bo wiadomo, że lodówka, pralka czy inne sprzęty agd i rtv działają cały czas, jeżeli jesteśmy w domu – mówi Jerzy Jarzemski, właściciel hurtowni Elektros w Bydgoszczy.

– Najbardziej oszczędne są żarówki typu led. Przeciętnie pobierają  one 50 procent mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Poza tym ledy mają dwie praktyczne cechy: nie nagrzewają się, za to są bardzo wydajne. Żarówki ledowe wystarczą z reguły na kilka lat, a – dla porównania – zwykłe żarówki czasem na parę miesięcy. Energooszczędne żarówki też są popularne. To dlatego, że dzięki nim można zaoszczędzić nawet ponad 70 procent na rachunkach za prąd. Mają też wadę. – Mają w swoim składzie rtęć i z tego względu są wycofywane z rynku – podkreśla Jarzemski. – Są jeszcze produkowane, ale już nie w takiej dużej skali, jak miało to miejsce jeszcze parę lat temu.

Przeczytaj: Dlaczego warto inwestować w lampy LED

Porównanie cen źródeł światła

– Standardowa najtańsza żarówka 60-wattowa kosztuje złotówkę – kontynuuje Jarzemski. – Świeci takim samym jasnym światłem, jak 10-wattowa żarówka ledowa. Tyle, że ta druga kosztuje około 12 złotych. Trochę tańsza, bo kosztuje niecałe 10 złotych, jest żarówka energooszczędna. Znacznie droższe są świetlówki. Nie te z rtęcią, tylko ledowe. Trzeba za sztukę dać zwykle od 20 do 50 złotych. Plusem jest ich bardzo wysoka wydajność. Sam takich używam od 7 lat i ani jednej na razie nie musiałem wymienić na nową – zaznacza Jerzy Jarzemski.

Przed wyjściem wyłącz komputer

Pamiętaj o podstawach, czyli wyłączaniu sprzętów elektronicznych, jak komputer, drukarka i telewizor na noc albo wtedy, gdy wychodzimy na dłużej z domu. Nie zostawiajmy włączonych zasilaczy do komputera i ładowarek. Urządzenie jest wyłączone, ale nadal podłączone do prądu, więc i tak czerpie prąd. Ładowarki do telefonów też powinno się odłączać od gniazdek, nawet jeśli nie jest do nich podłączony telefon. Niektóre bowiem działają nawet wtedy, gdy nie ładują komórki.

Stosowanie listew odcinających zasilanie też pomoże zaoszczędzić parę złotych na prądzie. Chodzi o to, żeby nie zostawiać urządzeń elektrycznych w trybie stand-by. Podobnie jest w przypadku urządzeń przechodzących w stan uśpienia. – Stand-by to tryb czuwania, w który przechodzą nasze urządzenia, gdy wyłączamy je np. pilotem – radzi Anna Maraś, ekspert bm.pl. – Nie pracują, ale nadal pobierają minimalną ilość prądu. Telewizory, notebooki, magnetowid czy radio długo czekające na włączenie, mogą przyczynić się do tego, że rachunek za prąd przyjdzie nawet o kilkaset złotych wyższy w skali roku.

Postaw na energooszczędność

Energooszczędne agd, a więc wysokiej klasy energetycznej pralki, lodówki czy zmywarki kosztują zwykle o 20 procent więcej, ale taki zakup rewanżują nam niższe fakturki za energię elektryczną. Lodówki, pralki i zmywarki, zużywające mniej prądu, mogą rocznie przynieść nam nawet kilkaset złotych oszczędności.

Radzimy również: Jak budować wnętrze wykorzystując światło

Wybór dostawcy prądu należy do Ciebie

Już nie ma monopolu. W Polsce działa wielu sprzedawców energii elektrycznej i od tego, z którym z nich mamy podpisaną umowę, zależy nasza wysokość rachunku. W internecie są zamieszczone porównywarki cen i specjalne kalkulatory, ułatwiające klientowi wybranie najkorzystniejszej umowy. Dzięki zmianie taryfy operator, z którego usług teraz korzystamy, może także zaproponować nam bardziej korzystna umowę. Możemy m.in. zdecydować się na wybór taryfy jedno- lub dwustrefowej. Pierwsza z nich zakłada, że cena energii elektrycznej jest dla nas jednakowa przez całą dobę. Druga taryfa to taka, ze wyższe ceny obowiązują w godzinach szczytu, a niższe ceny w nocy i przez pozostałą część dnia.

Etykiety energetyczne i zaszyfrowane w nich informacje 

Wybór źródła światła jest równie istotny, jak dobre nawyki przy korzystaniu z energii elektrycznej.

– Etykiety energetyczne źródeł światła zawierają najczęściej informację o klasie efektywności energetycznej (oznaczenie literowe od A++ do E), strumieniu światła w lumenach (lm), zużyciu energii elektrycznej w watach (W) oraz średniej trwałości w godzinach – tłumaczy Maciej Gronert, projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska.

I dodaje – Przypisanie klasy efektywności energetycznej, czyli litery na kolorowym tle, wynika z uzyskanego przez dane źródło światła współczynnika efektywności energetycznej. W uproszczeniu, wyraża on stosunek zużywanej energii elektrycznej do mocy światła, a więc to, jak skutecznie prąd zamieniany jest przez żarówkę lub diodę w światło. Najbardziej oszczędne są lampy w klasie A++. Na etykiecie posiadają najintensywniejszy kolor zielony, a najmniej żarówki w klasie E, mające na etykiecie kolor czerwony.

Jasne jak światło

O tym, jak jasno świeci konkretne źródło, mówi nam podana na opakowaniu wartość w lumenach. – Przykładowo, tradycyjna żarówka o mocy 100 W dawała 1300–1400 lumenów, w przypadku 60 W było to około 700 lumenów, a 40 W – około 400 lumenów – wymienia Gronert.

Co to oznaczają lumeny? – Wartość podana w lumenach mówi nam, jak jasne światło dawać będzie dane źródło – podkreśla Gronert. – Klasa efektywności energetycznej wskazuje, jak dużo energii będzie przy tym zużywać. Dobrej jakości diody LED i świetlówki kompaktowe mieszczą się zazwyczaj w klasie A lub A+.

Zobacz: Czym kierować się przy wyborze oświetlenia do sypialni

Istotny dla postrzegania światła przez użytkowników jest również wskaźnik oddawania barw, oznaczany jako Ra. – Jego wartość dla źródeł światła stosowanych w domu powinna być większa niż 80 – informuje ekspert. – Niestety, informacja o tym parametrze bywa na opakowaniach pomijana. Warto jednak szukać produktów, na których pudełku zawarto dane również na ten temat.

Oceń artykuł
5,00 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Piojda

Polecamy Ci również

Zobacz także