Jak odnowić balkon - pomysły na szybką regenerację balkonu

0
Kolorowe meble na balkonie
Nawet najmniejszy balkon może stać się bardzo przyjemnym miejscem - wystarczy kilka zabiegów aranżacyjnych.

Nawet najmniejszy balkon może dać dużo radości i stać się namiastką ogrodu. Poranna kawa, czy miły wieczór na balkonie to świetny sposób na codzienny wypoczynek.

Wiele balkonów w blokach ma metraż raczej symboliczny. Nie znaczy to, że nie można ich fajnie urządzić. Wystarczy kilka doniczek z kwiatami, fotel lub krzesło, mały stolik, nastrojowe oświetlenie (np. dekoracyjny lampion) i można wypoczywać. Niestety najczęściej trzeba zacząć od porządków, a nawet drobnego remontu.
Z balkonu nie warto robić graciarni – ani to ładne, ani na dłuższą metę funkcjonalne, bo tracimy powierzchnię, którą możemy lepiej i przyjemniej wykorzystać. Wiele rzeczy, przechowywanych na balkonie spokojnie może trafić do piwnicy lub... na śmietnik.
Kiedy już uprzątniemy balkon – czas na oględziny. Po zimie najczęściej napraw wymaga barierka i nawierzchnia balkonu. Malowanie barierki to sprawa kosmetyczna – wystarczy dobra farba do metalu i pędzel (pamiętajmy o oczyszczeniu elementów przed ich malowaniem). Barierkę można też zasłonić, wieszając na niej np. matę z bambusa.

Dowiedz się: Jakie prace na balkonie można wykonać zgodnie z prawem, a kiedy trzeba dopełnić formalności

Remont nawierzchni balkonu

Nieco poważniejsza sprawa to nawierzchnia balkonu, ale i tu remont nie będzie straszny (w tej sytuacji mała powierzchnia balkonu staje się jego zaletą). Jeśli nawierzchnia lub łączące się z nią ściany mają ubytki, trzeba je uzupełnić odpowiednią zaprawą. Jej rodzaj zależy od głębokości ubytków. Po uzupełnieniu ubytków, całość powierzchni możemy wyrównać zaprawą lub szpachlą wyrównawczą. Następnie czas na wykończenie powierzchni – mamy tutaj kilka możliwości.
Najprostszą, najszybszą i najtańszą jest pomalowanie balkonu farbą do betonu. Jest to jednocześnie rozwiązanie najmniej efektowne.

Sztuczna trawa na balkon

Jeśli myślimy o stworzeniu na balkonu „letniego salonu” warto zainwestować nieco więcej wysiłku. Doskonałym rozwiązaniem jest sztuczna trawa. Można ją nabyć w marketach budowlano-ogrodniczych. Oferowana jest na metry – najczęściej mamy do wyboru dwie szerokości. Ceny sztucznej trawy zaczynają się od ok. 12 zł za 1m², można wybrać też nieco droższe „odmiany”, doskonale imitujące prawdziwy trawnik.
Trawę wystarczy przyciąć na wymiar, rozłożyć na balkonie i przymocować w narożnikach wkrętami z podkładkami. Zielony trawnik pod stopami na balkonie to doskonała namiastka ogrodu w mieście.

Balkon w bloku
Balkon po zimie wygląda dość skromnie...

Podesty drewniane na balkon

Ciekawym rozwiązaniem są też drewniane podesty tarasowe. Takie podesty są wykonane z drewnianych klepek, mocowanych do podkonstrukcji z drewna lub tworzywa sztucznego. Ich zaletą jest niewielka grubość (łącznie ok. 3-3,2 cm) oraz łatwość i szybkość montażu – łączy się je jak puzzle, za pomocą zaczepów. Do wykończenia krawędzi można zastosować specjalne płytki brzegowe albo deskę tarasową. Podesty ogrodowe nie są drogie – najtańsze elementy o wymiarach 50x50 cm kosztują ok. 8 zł. Aby dodatkowo zabezpieczyć podesty przed działaniem czynników atmosferycznych, warto je pomalować. Do wyboru jest duży asortyment środków do malowania drewna, praktycznie w dowolnym kolorze. Drewniane podesty szybko pomogą stworzyć stylową i funkcjonalną podłogę, która w dodatku nie parzy w stopy podczas upałów i nie ziębi w chłodniejsze dni.

Przeczytaj też o: Tarasach z kompozytu drewnianego - jakie mają zalety i ograniczenia oraz jak dbać o powierzchnie z kompozytu drewnianego

Płytki ceramiczne na balkon

Klasycznym rozwiązaniem są oczywiście płytki ceramiczne. Jest to rozwiązanie bardziej praco- i czasochłonne, ale bardzo efektowne. Na balkon nadają się płytki mrozoodporne, oferowane w wielu wzorach i kolorach. Kiedy już wybierzemy płytki, czas na właściwe zaplanowanie prac. Zanim zaczniemy przyklejać płytki, dokładnie rozmierzmy i zaplanujmy ich ułożenie – najlepiej je rozrysować. Niektóre płytki będzie trzeba przyciąć, więc dobrze, żeby te elementy wypadały w najmniej widocznych miejscach. Zastanówmy się też jakiej szerokości fugę chcemy zastosować (do większych płytek lepiej pasują szersze spoiny). Płytki układamy na równą, czystą nawierzchnię.
Uwaga
- jeśli na balkonie kładliśmy nową, betonową nawierzchnię, płytki możemy układać po upływie miesiąca.
Nawierzchnię gruntujemy, co zwiększa przyczepność kleju i płytek. Następnie rozrabiamy zaprawę klejową – koniecznie zwróćmy uwagę, by była przeznaczona do stosowania na zewnątrz i przestrzegajmy zaleceń producenta, dotyczących proporcji, itp.
Rozrobioną zaprawę nanosimy równomiernie na płytę balkonu, za pomocą kielni zębatej. Oczywiście można to robić fragmentami, by zaprawa nadmiernie nie wyschła, bo płytki możemy do niej przyklejać tylko w ciągu 15-20 minut. W utrzymaniu równych odstępów między płytkami pomogą nam krzyżyki dystansowe – kładzione systematycznie w czasie układania płytek. Musimy też pamiętać o zastosowaniu tzw. profili kątowych na krawędziach balkonu.

Remont balkonu to wysiłek, który szybko docenimy, wypoczywając w na naszym odświeżonym balkonie.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także