Jak ograniczyć objętość śmieci? Poradnik

0
Segregacja śmieci
Chcąc ograniczyć ilość śmieci, które trafiają na wysypisko i zadbać o środowisko powinniśmy zacząć od własnego gospodarstwa domowego.

Przepełnienie legalnych wysypisk śmieci oraz nieustająca walka z tymi nielegalnymi nie napawają optymizmem. Ekolodzy alarmują, że góra odpadów wciąż rośnie, mimo ich zbiorczej utylizacji i poddawaniu procesowi recyklingu. Nad problemem warto zastanowić się u podstaw, czyli we własnym domu. Ilość wynoszonych do śmietnika kubłów może ograniczyć każdy z nas.

Według statystyk polskie gospodarstwo domowe produkuje ponad 300 kg śmieci rocznie. Paradoksem jest to, że wcale nie znajdujemy się pod tym względem na szarym końcu listy krajów europejskich. Choć ilość wytwarzanych odpadów wręcz zatrważa, to okazuje się, że są jeszcze gorsi od nas. Jednak to bardzo wątpliwy powód do chluby. Coraz wyższa świadomość ekologiczna niejako wymusza na nas podjęcie działań zmniejszających ilość wyrzucanych śmieci. Poniżej podpowiadamy, jak robić to w sposób mało kłopotliwy i skuteczny.

To Cię zainteresuje: Poznaj filozofię Zero Waste i zobacz, jak żyć bez śmieci

Dobre praktyki zakupowe

Zakupy robione z głową to pierwszy dobry krok w kierunku zmniejszenia ilości wyrzucanych śmieci i… marnotrawienia własnych pieniędzy. Przede wszystkim nie kupujmy ponad miarę. Dotyczy to zarówno żywności, jak i wszystkich innych rzeczy, które potem (często nawet ani razu nieużyte) lądują w śmietniku. By nie ulegać marketingowym pokusom, warto stworzyć listę naprawdę potrzebnych nam w danym momencie  produktów i posługiwać się nią w sklepie. Pamiętajmy, że niektórych rzeczy (np. książek, płyt z filmami, elektronarzędzi, itp.) nie musimy posiadać na własność, gdyż równie dobrze można je wypożyczyć.

Kupując napoje oraz żywność, starajmy się unikać produktów, które mają opakowania z plastiku. Szkło lub papier są dużo bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. To, co tylko jest możliwe kupujmy w opakowaniach zwrotnych, za które sklepy pobierają kaucję (np. napoje w szklanych butelkach). Wprawdzie tak pakowanych wyrobów spożywczych jest już coraz mniej, ale wciąż można je jeszcze spotkać na sklepowych półkach.

Możemy też poprosić o zapakowanie (zwłaszcza produktów ważonych) w nasz własny pojemnik wielokrotnego użytku. Musimy jednak pamiętać, by zabrać go ze sobą do sklepu. Podobnie jest zresztą z torbą na zakupy. Posługiwanie się własną ekologiczną siatką i odmowa korzystania z foliowych jednorazówek to naprawdę czynniki ograniczające ilość wytwarzanych w domu śmieci.

Sprawdź: Czy warto mieć zlewozmywak z młynkiem do odpadów

Zwracajmy również uwagę na to jak zapakowana jest dana rzecz. Świeże warzywa i owoce ułożone na styropianowych tackach i szczelnie zafoliowane to kompletny bezsens i gruba przesada w dobie dbałości o środowisko. Z ekologią nie mają także niczego wspólnego produkty jednorazowe (naczynia, sztućce, papierowe serwetki i obrusy) oraz tak ostatnio modne – wyroby spożywcze pakowane pojedynczo (parówki, serki itd.).

Zgniatarki do puszek, butelek i kartonów

Zgniatarki do śmieci to urządzenia, które na polskim rynku pojawiły się całkiem niedawno, a już robią prawdziwą furorę. Mają różną postać i wygląd zewnętrzny. Te starszego typu nie są zbyt estetyczne, w związku z czym najczęściej przechowuje się je w szafce obok kubła na śmieci. Jednak oprócz nich, aktualnie dostępne są również lekkie zgniatarki o kompaktowej budowie i efektownej stylistyce, które z powodzeniem mogą stanąć na kuchennym blacie. Występują w kilku wariantach kolorystycznych, co ułatwia ich dopasowanie do pozostałych sprzętów kuchennych oraz ogólnego wystroju pomieszczenia.

Zgniatarka zmniejsza (do około 20%) objętość śmieci w postaci plastikowych butelek, metalowych puszek oraz kartonów z tektury. Zgniatania dokonuje się poprzez dociśnięcie tuby do jej podstawy. Jeżeli urządzenie stoi na blacie czynność ta jest bardzo prosta i nie wymaga używania siły. W zamian za jej regularne wykonywanie, uzyskujemy więcej miejsca w koszu i nie musimy opróżniać go tak często.

Poznaj: Domowe sposoby na wyczyszczenie sprzętów AGD

Kompostowanie odpadów organicznych

Kompostowanie odpadów organicznych jest doskonałym i w pełni ekologicznym sposobem na pozbycie się ich z domu. Jednak kompostownik mogą posiadać jedynie właściciele domów jednorodzinnych z dostateczną ilością wolnej przestrzeni wokół budynku. Mieszkańcy blokowisk są niestety pozbawieni tej możliwości.

Do przydomowego kompostownika mogą trafiać resztki niedojedzonych potraw, obierki z ziemniaków i innych warzyw, resztki mięs, skorupki jaj oraz tekturowe opakowania i niekolorowe gazety. Właściciele ogrodów składują tam również skoszoną trawę, gałązki z przyciętych żywopłotów, wyrwane chwasty i wiele, wiele innych szczątków organicznych. Posiadanie kompostownika znacznie ogranicza ilość koniecznych do wywiezienia na własny koszt śmieci oraz pozwala pozyskać cenny i zupełnie darmowy nawóz do roślin.

Domowa utylizacja bioodpadów

Jak zostało to już wspomniane powyżej, mieszkańcy budynków wielorodzinnych zlokalizowanych w miastach nie mają szansy korzystania z kompostowników. A śmieci organicznych w ich domach także nie brakuje. Dodatkowo, bioodpady zamknięte w czterech ścianach szybko zaczynają gnić i wydają bardzo nieprzyjemny zapach. W domach, w których regularnie się gotuje, śmieci trzeba wynosić codziennie. Nieprzestrzeganie tej reguły może skutkować wprowadzeniem się do mieszkania nieproszonych gości w postaci insektów lub nawet gryzoni.

Warto przeczytaćCzym jest upcykling i jak go wykorzystać

Świetnym rozwiązaniem problemu z odpadami organicznymi jest domowy utylizator. To urządzenie zasilane prądem, które mieli, suszy i chłodzi śmieci, zmniejszając ich objętość aż o 90%. Wymienione procesy zamieniają resztki w bezwonny proszek, który można po prostu wyrzucić lub wykorzystać do zasilania roślin doniczkowych. Urządzenie ma kompaktowe rozmiary i wagę pozwalającą przechowywać je w tradycyjnej szafce kuchennej. Wewnętrzne części można myć w zmywarce. Niestety utylizator sporo kosztuje. Trzeba za niego zapłacić ponad 2 tys. zł.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także