Jak optycznie powiększyć kuchnie dzięki meblom?

0
Harmonijne połączenie
Linie pionowe frontów dolnej zabudowy doskonale korespondują z pasem zabudowy poziomej: szufladami i umieszczoną nad nimi szafką górną.

Czy wiedzieliście, że dzięki frontom szafek można optycznie skorygować wnętrze kuchni? Pionowe mogą podwyższyć pomieszczenie, a poziome sprawią, że będzie się wydawało bardziej przestronne.

W aranżacji wnętrz jak w modzie. Tak jak stylista dobiera ubranie do sylwetki , tak i projektant wnętrz dobiera meble, kolory i akcesoria w celu optycznej korekcji pomieszczenia. Aranżacja mieszkania to nic innego jak za pomocą mebli, dodatków i kolorów sprawić, aby wnętrze było praktyczne, funkcjonalne i ładne. Kuchnia to szczególne miejsce, w którym właśnie te cechy stawiamy na pierwszym miejscu dlatego kształt zabudowy kuchennej jest tak dobrany, aby się wydawało, że jest ona „skrojona na miarę”. Aby poprawić efekty wizualne kuchni oprócz standardowych trików, należy także dobrać odpowiedni układ linii mebli.

Zobacz: Jak wizualnie poprawić proporcje mieszkania? Kilka trików.

Co zrobić, aby mieć wyższą i bardziej przestronną kuchnię?

Jeżeli mamy małą kuchnię, nasze meble powinny mieć pionowe podziały, sprawi to, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe (zwłaszcza wtedy kiedy zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu miejsca i nasza zabudowa będzie pod sam sufit). Warto wtedy postawić na wysokie fronty pionowe, które sprawią, że kuchnia będzie nowoczesna, elegancka i „lekka”. Jak radzą projektanci w tej wersji mebli można skorzystać z opcji bezuchwytowej lub w postaci uchwytów wpuszczonych w pionowe listwy.
W wąskich pomieszczeniach lepiej jest zamontować fronty w opcji poziomej, które optycznie poszerzą wnętrze i sprawią, że stanie się bardziej przestronna.

Przeczytaj: Malarskie triki, by ukryć wady wnętrza

- Żeby przełamać niekorzystne proporcje wąskich pomieszczeń, w miejsce jednego rzędu wysokich szafek możemy wprowadzić dwa rzędy niższych, zamieniając w ten sposób układ pionowy na poziomy. To zabieg, który doda wnętrzu przestronności - tłumaczy Sylwia Kowalska-Mikutel.

Zabudowa kuchenna

Zabudowa pod sam sufit nie przytłoczy wnętrza, jeżeli zdecydujemy się na proste, pionowe fronty

KAM
Zabudowa kuchenna pod sam sufit

Modnym rozwiązaniem aranżacyjnym jest podkreślenie poziomych linii frontów poziomymi uchwytami

KAM
Tak zabudowane pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.

Uchwyt w postaci wpuszczanych listew w szafkach dolnych.

KAM
Kuchnia z wyspą

Proste, wysokie fronty szafek słupkowych z innowacyjnymi wpuszczanymi uchwytami pionowymi, to doskonałe „sąsiedztwo” dla wyspy kuchennej.

KAM

Nowoczesna kuchnia

W celu uatrakcyjnienia wnętrza bardzo modnym rozwiązaniem jest zastosowanie geometrycznych wzorów. Nie chodzi tutaj o szafki w trójkąty i kwadraty, a ustawienie w jednej zabudowie frontów o różnych rozmiarach i w różnym ułożeniu. Ten zabieg sprawi, że kuchnia będzie atrakcyjnie wizualna i miła dla jej użytkowników. W sztuce połączenie linii pionowych i poziomych jest przejawem harmonii wizualnej. Taki układ przełamie nudę aranżacyjną i dopasuje szafki do potrzeb właścicieli. To co jednak jest najważniejsze to funkcjonalność. Układ szafek w kuchni musi być praktyczny tak, aby osoba przygotowująca posiłki miała wszystko w zasięgu ręki i łatwy dostęp do naczyń rzadziej używanych.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Źródło: KAM

Polecamy Ci również

Zobacz także