Jak oszczędzać energię?

Oszczędzanie warto rozpocząć od ustalenia właściwej, dopasowanej do naszych potrzeb taryfy zakładu energetycznego, dostarczającego nam energię.

Emeryci, młodzi rodzice i osoby chore z pewnością skorzystają z taryfy uniwersalnej, ale już dla osób pracujących i spędzających większość czasu poza domem bardziej korzystna może okazać się taryfa nocna, w której stawki za 1kWh mogą być nawet o 50% tańsze niż w przypadku opłat standardowych.

Decydując się na konkretną ofertę pamiętajmy jednak o tym, że o ile mamy możliwość jej dowolnego wyboru w trakcie zawierania umowy, o tyle w okresie trwania owej umowy, zmiana abonamentu może nastąpić dopiero po dwunastu miesiącach od jej podpisania.

Każdy z dostawców energii posiada oczywiście własne taryfikatory, wśród których występują dwie, podstawowe grupy taryfowe.

 • G11: Najpopularniejsza, taryfa uniwersalna gwarantuje stałą cenę energii elektrycznej przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Idealnie nadaje się ona dla gospodarstwach pozbawionych ogrzewania elektrycznego, w których prąd zasila tylko oświetlenie i sprzęty RTV, AGD.
 • G12: W tym przypadku energia rozliczana jest w dwóch strefach czasowych. Niższą kwotę (nawet o 50%) zapłacimy przez 10 godzin w ciągu doby (zazwyczaj obowiązuje ona pomiędzy 13.00-16.00 oraz 22.00-8.00). Przez pozostałą część dnia stawka za prąd jest jednak nieco droższa niż w taryfie G11. Rozwiązanie takie sprawdza się w przypadku, gdy należymy do posiadaczy bojlerów, elektrycznego ogrzewania. O zasadności wyboru tej taryfy może świadczyć krótkie wyliczenie: przeciętny mieszkaniec Krakowa zużywający w skali miesiąca 400 kWh będzie musiał zapłacić za prąd miesięcznie w taryfie G11: 151,26 zł netto. Zakładając zaś, że w dzień i w nocy zużywa on po 200 kWh i dokonał wyboru taryfy G12 miesięczne rachunki „stopnieją” do 126,10 zł netto.

Dla każdego coś innego
Jak oszczędzać energię? - zdjęcie 1Poza standardowymi taryfami w ofercie zakładów energetycznych występują także dodatkowe opcje, spełniające potrzeby poszczególnych grup odbiorców.

Z licznikiem przedpłatowym: taryfa ta pozwala kontrolować wydatki na energię, zarówno w przypadku posiadaczy domków letniskowych, jak też osób wynajmujących mieszkanie. Warunkiem skorzystania z tego typu oferty jest wymiana licznika zwykłego na przepływowy. Od klasycznych taryf różni ją sposób opłat: za energię płaci się „z góry”, nabywając określoną liczbę kWh, z której korzysta się do wyczerpania. Problemowe dla niektórych „nabijanie” licznika, rekompensuje niższa w porównaniu do tradycyjnych stawek cena energii oraz brak opłaty abonamentowej, bądź też konieczność zapłaty tylko części abonamentu (w zależności od operatora). Równa się to z oszczędnością od kilku do kilkunastu złotych w skali miesiąca.

Taryfy progowe: cena 1kWh, która zależna jest od ilości zużytej energii maleje wraz ze wzrostem wykorzystanego prądu. Taryfa ta, jest wyjątkowo opłacalna zwłaszcza w przypadku, kiedy posiadamy bardzo duże comiesięczne zużycie prądu.

Taryfy weekendowe: oznaczają wyższe stawki, tak jak w przypadku G12, które dodatkowo obowiązują też przez cały weekend (od 22.00 w piątek do 7.00 w poniedziałek).

Oszczędna pralka
Krokiem redukującym zużycie energii jest także oszczędne korzystanie ze sprzętu RTV - AGD. Każde, kupowane przez nas urządzenie oznaczone jest symbolem literowym: A++, A+, B, C, D, E, F i G, określającym wielkość zużycia energii elektrycznej. Najbardziej ekonomiczny sprzęt, oznaczony symbolem A++, A+ i A jest co prawda najdroższy, ale koszty jego użytkowania w szybkim czasie rekompensują cenę, jaką musimy za niego zapłacić. Jak mówi Łukasz Skupień sprzedawca w dziale AGD : – Klienci coraz częściej szukają produktów tanich w eksploatacji, są  coraz bardziej świadomi ekologicznie i istotna dla nich jest nie tylko cena ale także klasa energochłonności danego urządzenia.

Ile to kosztuje, czyli zużycie energii wybranych urządzeń RTV i AGD

Jak oszczędzać energię? - zdjęcie 2
Źródło: energia.pl

Sposób na oszczędność
Aby domowe sprzęty były ekonomiczne w użyciu, należy je eksploatować w odpowiedni sposób. Poniżej podajemy praktyczne rady, które pozwolą zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. Pieniądze, które będziemy mogli wydać na coś innego niż rachunki za prąd.

Jak oszczędzać energię? - zdjęcie 3Lodówka

 • często rozmrażaj lodówkę, nie ustawiaj jej w pobliżu źródła ciepła, ani w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych,
 • nie zostawiaj otwartych drzwiczek dłużej niż jest to konieczne (lodówka musi usunąć ciepłe powietrze z zewnątrz, które się wtedy do niej dostaje),
 • zatroszcz się by pokrywa lodu w zamrażalniku nie przekraczała 10 mm,
 • do lodówki wstawiaj tylko ochłodzone produkty,
 • jeśli wyjeżdżasz na dłużej - wyłącz ją (na rynku istnieją też chłodziarko-zamrażarki, których człony wyłączyć można indywidualnie: w trakcie wyjazdu rozmrażamy lodówkę, nie tracąc jednocześnie znajdującego się w zamrażarce pożywienia),
 • zatroszcz się o właściwy stan uszczelek.

Kuchnia elektryczna, piekarnik

 • gotuj w niewielkiej ilości wody, pod przykryciem (gotując bez pokrywki zużywasz o 30% więcej energii) i na płycie grzewczej dopasowanej wielkością (nieco większej) do garnka, na 10 minut przed końcem gotowania wyłącz płytę i piekarnik. Dostarczona energia cieplna dokończy kulinarnego dzieła,
 • nie otwieraj drzwiczek piekarnika zbyt często,
 • pamiętaj, że piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast, nie trzeba go więc włączać na kilka minut przed włożeniem do niego ciasta.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także