Jak podawać wino?

Po wino sięgamy zawsze, gdy chcemy uczcić jakąś okazję, wznieść toast czy też zaprosić gości na odświętny obiad. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze wino podane w niewłaściwy sposób może stracić na jakości i intensywności smaku. Niebagatelne znaczenie mają kieliszki, z których pijemy - ich kształt pomaga wydobyć z wina to, co najlepsze. Aby w pełni móc delektować się tym trunkiem, warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami etykiety podawania wina.

Kolejność
Kolejność podawania wina to nieodłączny element sztuki winiarskiej. Najważniejsze jest to, by podawać wino najpierw białe, a na końcu czerwone – nigdy zaś na odwrót. Dzięki temu zabiegowi pierwszy trunek będzie stanowił rodzaj aperitif, zaś wino czerwone stanie się „daniem głównym”. Ważne jest także, by wina wytrawne podawać zawsze przed winami słodkimi, młode przed starszymi, a lekkie przed cięższymi. Trzymając się tych zasad sprawimy, że między poszczególnymi trunkami nie będzie rażącej różnicy w smaku
i jakości.

kieliszkikieliszek z karafką

Z czym podawać?
Trunek z posiłkiem muszą się nawzajem uzupełniać, dlatego warto dobrać je pod odpowiedni jadłospis. Czerwone wino spożywane obok białej ryby tylko utrudni jej strawienie (duża ilość garbnika w winie). Aby uniknąć podobnych „wpadek”, warto znać chociaż główne zasady dobierania trunków do dań:

  • aperitify – wina pobudzające apetyt. Podaje się je przed posiłkiem
  • wina białe wytrawne – idealne do przekąsek
  • wina czerwone bordoskie – są doskonałym dodatkiem do pieczystego lub dziczyzny
  • wina czerwone, pełne w smaku – dobrze smakować będą z różnego rodzaju serami
  • wina słodkie – podaje się je z różnymi bakaliami, owocami czy też deserami
  • szampan – pasuje do niemalże wszystkich dań, najczęściej podawane są przed posiłkiem lub do deserów

korkociąg do winaWarto także zapamiętać, że do sałaty i potraw z octem wina się nie podaje.

Temperatura
Aby wydobyć z wina pełnię smaku, należy podawać je w odpowiedniej temperaturze. Zarówno wina czerwone jak i wermuty spożywa się w temperaturze pokojowej. Dla win białych stołowych i różowych najlepsza będzie temperatura 8-10°C. Szampan zawsze najlepiej smakuje dobrze schłodzony. Nietaktem jest natomiast dodawanie do win kostek lodu.

Sztuka podawania
Przed otwarciem butelki z trunkiem należy najpierw delikatnie przetrzeć wierzch korka ściereczką – dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się ewentualnych zanieczyszczeń. Samą butelkę najlepiej odkorkować  sprawdzonym korkociągiem (np. kelnerskim). Ważne jest, by wbić go w sam środek korka. Wyciągając korek trzeba uważać, by nie wyleciał on z hukiem; należy wyjąć go delikatnie i z wyczuciem. Na sam koniec przecieramy szyjkę butelki serwetką. Zanim przystąpimy jednak do rozlewania wina, dobrze jest uważnie przypatrzeć się korkowi - jeśli jest suchy lub zapleśniały, wino może nie nadawać się do spożycia.

 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także