Jak pomalować pokój dziecka

0
Jak pomalować pokój dziecka

Kiedy i jak pomalować pokój dziecka? Dobrym czasem na odświeżenie pokoju dziecka jest urlop. Wybieramy nowy kolor ścian, może też mebelki i dodatki. Zanim przystąpimy do prac malarskich, pamiętajmy o odpowiedniej do pokoju dziecięcego farbie i narzędziach, bo to połowa sukcesu.

Aby ściany w dziecięcym pokoju były odpowiednio pomalowane, nie wystarczy tylko dobra, hipoalergiczna zmywalna farba położona na odpowiednim podłożu. Owszem, bez tego się nie obejdzie. Cały sekret leży jednak w tym, by całość dopasować do charakteru naszej pociechy, razem z nią zaaranżować przestrzeń, a kolor wybrać nie ten, który podoba się nam, ale przede wszystkim jest ulubionym odcieniem malucha.

Farba dla alergika

To musisz zadbać o to, by ściany były jak najgładsze – na takich osadza się mniej kurzu, a ten, który już się zgromadzi łatwiej zetrzeć. Nie warto wybierać tapet ani tym bardziej tynków strukturalnych. Choć ładnie wyglądają i same w sobie nie są szkodliwe, dla alergika mogą być problemem, bo łatwiej się do nich przyczepia kurz. Sprawdzą się za to gładkie płyty gipsowo-kartonowe i gładzie gipsowe. W ostateczności można też wybrać tynki mineralne, choć trzeba wiedzieć, że mają małe ziarenka, w których też mogą gromadzić się cząsteczki kurzu.

Farba do pokoju dziecka - jaką wybrać?

Najlepiej wodną farbę dyspersyjną (zwaną też emulsyjną). Bo taka nie zawiera szkodliwych rozpuszczalników będących substancjami uczulającymi, szybko schnie, dobrze pokrywa stary kolor i długo nie traci swoich właściwości. W zależności od spoiwa farby emulsyjne mogą być akrylowe, lateksowe i winylowe. Każde sprawdzą się w pokoju dziecka.
Ich zaletą jest także to, że można nimi malować każdy rodzaj ścian, zarówno te pokryte wcześniej tynkiem, jak i betonem lub płytami gipsowo-kartonowymi.

Wybierając farbę emulsyjną, trzeba zwrócić uwagę na ilość rozpuszczalników organicznych – im jest ich więcej, tym farba jest bardziej wytrzymała, ale może być też uczulająca. Warto kupować farby przebadane i opatrzone odpowiednim znakiem – np. polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Trzeba jednak pamiętać, że nie istnieje farba bez szkodliwych substancji, dlatego ważne są proporcje i ich ilość: jedne farby mogą mieć ich więcej, drugie mniej.

Na przekór ściennym malowidłom

Dobrze, by w pokoju najmłodszych ściany były pomalowane farbą, którą łatwo umyć. Dzieci przecież uwielbiają malować po ścianach – a my, nawet przy ogromnych chęciach, nie jesteśmy w stanie uchronić się przed tego typu artystycznymi wyczynami. Poza tym w grę wchodzą jeszcze plamy zrobione resztkami jedzenia, czy błotem z brudnych rączek, których malec nie zdążył umyć po powrocie z podwórka. Na ubrudzone ściany sposobów jest tyle, ile dziecięcych charakterów. Ale przecież problem nie w tym.

Polecamy: Pomysły na ściany do zadań specjalnych!

Ważne jest to, czy ściany da się szybko i skutecznie wyczyścić z zabrudzeń. Fachowcy mówią jedno – do pokoju dziecięcego warto wybierać takie farby, które można myć wodą. Pod tym względem najlepsze będą farby lateksowe – zależnie od producenta można zmywać je na mokro od 1000 nawet do 5000 razy (powyżej 3000 mają farby uznawane za odporne na zmywanie). Im więcej dostępnych cykli – tym oczywiście lepiej.
Czasami producenci zamiast o liczbie cykli, informują o klasie odporności na ścieranie i szorowanie. Klas jest pięć. Najwyższa to klasa I, a to znaczy, że ścianę można czyścić ogólnie dostępnymi środkami. Jeśli jest to klasa II ściany myje się tylko "warunkowo", co w praktyce oznacza, że najlepiej je tylko delikatnie przecierać. Ściany pomalowane farbami z pozostałych klas nie czyści się wodą, bo stracą kolor.

Pamiętajmy także o tym, że sufity i ściany warto pomalować dwukrotnie, nawet jeśli na opakowaniu jest informacja, że wystarczy raz. Stara farba może być niewidoczna w czasie malowania, ale już po kilku dniach zacznie prześwitywać. A jeśli ściany malujemy na ciemny kolor – można pomalować je nawet trzykrotnie – wtedy odcień będzie bardziej intensywny.

Ściany w pokoju dziecka – błyszczące czy nie?

Im bardziej błyszcząca powierzchnia, tym łatwiej usunąć zabrudzenia, ale niestety więcej refleksów świetlnych. Można z tego wybrnąć: błyszczącą farbą pomalować od podłogi do wysokości dziecka, a resztę farbą matową. Minusem farb błyszczących jest to, że widać na nich wszystkie nierówności. Rozwiązaniem pośrednim są farby półmatowe.

A może ściana z fototapetą albo szablonem?

Zdjęcie to bardzo ciekawe rozwiązanie, ale warto wybrać takie, które spodoba się dziecku, a nie koniecznie nam dorosłym. Można wybrać fototapetę z mapą lub zwierzątkami, dzięki temu dziecko uczy się i poznaje świat. W tym przypadku warto zachować zasadę taką sama jak przy wyborze koloru – dajmy dziecku możliwość określenia tego, co lubi i co chciałoby mieć nad biurkiem lub łóżkiem.
Ścianę w pokoju dziecka można też ozdobić szablonami: zrobić szlaczek albo ulubione zwierzątko malucha. Farba powinna być gęsta i nałożona małym pędzelkiem.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Aleksandra Kuśmierczyk

Zdjęcia: Benjamin Moore, Dulux

Polecamy Ci również

Zobacz także