Jak pomysłowo wykorzystać przestrzeń pod schodami

W piętrowych domach oraz dwupoziomowych apartamentach schody są elementem niezbędnym. Przestrzeń pod schodami warto zagospodarować.

Schody zawsze zajmują dość znaczną część powierzchni użytkowej. Wszędzie tam, gdzie powierzchni tej nie jest za wiele, przestrzeń pod schodami warto rozsądnie zagospodarować.
Sposobów na zagospodarowanie miejsca pod schodami jest sporo. Decyzja o wyborze konkretnego, bywa jednak często uwarunkowana lokalizacją ciągu komunikacyjnego w domu. Powinniśmy też zdawać sobie sprawę, że przestrzeń ta nie jest pełnowartościową powierzchnią mieszkalną, w związku z czym jej zaaranżowanie nie jest sprawą prostą. Koncepcja powinna zostać starannie przemyślana, ponieważ nietrudno tu o stworzenie chaosu i sprowadzenie zakamarka do poziomu domowej rupieciarni. Aby tego uniknąć, warto zapoznać się z istniejącymi możliwościami i wybrać tę, która będzie pasowała zarówno do stylu domu, jak i indywidualnych potrzeb jego użytkowników.

Tradycyjnie – garderoba lub dodatkowy schowek pod schodami

Taki sposób zagospodarowania przestrzeni pod schodami jest wybierany najczęściej. Jeśli schody znajdują się w holu, w pobliżu wejścia do domu – miejsce pod nimi zajmują zazwyczaj kurtki i obuwie zdejmowane przez właścicieli i ich gości, po przekroczeniu progu domu. Jednak, odzież wierzchnia wisząca na odkrytych wieszakach i porozrzucane pary butów – mogą tworzyć bałagan i rozgardiasz mający wpływ na estetykę całego wnętrza. Dlatego też przestrzeń tą warto zabudować, urządzając tam szafę. Zabudowanie powierzchni pod schodami może wprawdzie optycznie pomniejszać przedpokój, czy hol, ale gwarantuje zachowanie porządku i ładu w tych wnętrzach. Ponadto, dodatkowe schowki w domu zwykle bywają cenione przez użytkowników. Jeśli nawet powierzchnia pod schodami nie jest na parterze jedyną powierzchnią służącą do przechowywania ubrań wierzchnich – zawsze może się przydać. Można tu przechowywać odzież nienoszoną sezonowo, urządzić miejsce na buty, z których nadmierną ilością boryka się niemal każda pani domu lub wykorzystać miejsce na podręczny schowek, służący do składowania rzadziej używanych sprzętów domowych. Aby nie zajmować niepotrzebnie, często ograniczonej powierzchni parteru – do zabudowy warto wykorzystać drzwi przesuwne. Będą one wygodne do otwierania i nie ograniczą użytkowania pozostałej części terytorium holu. By nazbyt nie przytłoczyć wejścia do domu – można zdecydować się na drzwi szklane. W tym przypadku szczególnie przydatne okażą się z pewnością takie, które jednocześnie będą spełniać rolę obszernego lustra.

Wygodnie – domowa spiżarnia pod schodami

W sytuacjach, kiedy schody znajdują się w pobliżu pomieszczenia kuchennego, miejsce pod nimi aż prosi się o przeznaczenie na domową spiżarnię. Wprawdzie w dzisiejszych czasach mało kto robi już przetwory na zimę, a coraz mniejsza część z nas gromadzi kupioną żywność z dużym zapasem. Bardzo często jednak kupujemy w zgrzewkach soki, wodę mineralną oraz inne produkty z dłuższym terminem przydatności do spożycia. Ze względu na ich objętość, są one kłopotliwe do przechowywania w kuchni i zastanawiamy się często, gdzie je umieścić. Miejsce pod schodami jest idealne do przechowywania w nim wyrobów spożywczych, które nie wymagają składowanie w niższych niż pokojowa temperaturach. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę, że spiżarnia urządzona pod schodami – o ile z pewnością okaże się być bardzo przydatną, o tyle nie będzie ona spiżarnią z prawdziwego zdarzenia, w której powinna panować odpowiednio obniżona temperatura. Jednak dżemy, kompoty własnej produkcji, mąki, kasze, makarony i wszystkie inne produkty, które w sklepach leżą na zwykłych regałach z powodzeniem można przetrzymywać w temperaturze pokojowej, a miejsce pod schodami będzie dla nich idealne. Jeśli mamy go do dyspozycji więcej, spiżarnię warto podzielić na dwie części. Wówczas w jednej będzie można przechowywać żywność, a drugą przeznaczyć na składzik dla rzadziej używanych sprzętów kuchennych, np. frytkownicy, sokowirówki, czy innych, które znajdują w naszych domach zastosowanie jedynie od czasu, do czasu.

Interesująca przestrzeń pod schodami – winiarnia

Jeśli jesteśmy koneserami wina, co w Polsce zdarza się coraz częściej – interesującą propozycją okaże się z pewnością zorganizowanie pod schodami domowej winiarni. Skala jej profesjonalizmu oraz rozmiary zależą oczywiście od zaangażowania i preferencji właścicieli domu, ale z pomysłu może skorzystać każdy. Wówczas na ścianie pod schodami należy zamontować półki, na których ułożymy starannie butelki z trunkiem. Wina można posegregować według gatunku, albo najlepiej – według rocznika ich produkcji. Sprawa zamknięcia lub nie przestrzeni - jest dowolna. Z pewnością winiarnia, która pozostanie otwarta zrobi wrażenie na naszych gościach, ale musimy pamiętać, że na butelkach będzie gromadził się kurz. Całkowite zamknięcie, spowoduje z kolei ukrycie posiadanej kolekcji. Dlatego też najlepiej jest zastosować jedynie subtelne przysłonięcie tak ciekawie zagospodarowanej przestrzeni, np. poprzez przeszklenie wykonane z przezroczystego szkła.

I pomysłowa przestrzeń pod schodami – kącik wypoczynkowy, czytelnia, miejsce do pracy...

... i wiele innych ciekawych rozwiązań można zastosować, kiedy schody znajdują się w głębi domu, np. w salonie. W takich przypadkach możliwości jest zdecydowanie więcej, aniżeli w przypadku schodów usytuowanych w pobliżu wejścia do budynku. Powierzchnia pod schodami nie jest wprawdzie pełnowartościowa pod względem wysokości, ale z powodzeniem zmieści się w tym miejscu wiele różnych sprzętów. Przestrzeń można zagospodarować ustawiając pod schodami fotele i stolik kawowy, przy którym będziemy odbywać rozmowy z przyjaciółką lub lokując pod schodami wygodną leżankę i półki na książki. W powyższy sposób stworzymy przytulną strefę salonu, w której przebywanie stanie się na pewno prawdziwą przyjemnością. Ponad wymienione powyżej propozycje – warto także rozważyć, urządzenie pod schodami miejsca do nauki lub pracy.

 Niewielkie biurko lub stolik komputerowy jest w stanie zmieścić się właśnie pod schodami. Ulokowane w ten sposób meble nie będą przeszkadzać i zajmować cennego miejsca, a będzie można całkiem wygodnie korzystać z nich w razie potrzeby. Jednak wykorzystując przestrzeń pod schodami powinniśmy pamiętać, że jest ona przestrzenią należącą do danego wnętrza, tj. salonu, holu czy korytarza. Z tego właśnie powodu sposób jej aranżacji powinien nawiązywać i zachowywać spójność ze stylem, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Musimy też zdawać sobie sprawę, że niewielkie przestrzenie bardzo szybko mogą stać się przytłaczające. Przy zastosowaniu nadmiernej ilości detali dekoracyjnych tracą swój urok i stają się kącikami domowego nieuporządkowania oraz chaosu. Dlatego też, jeśli nie mamy konkretnej koncepcji ich aranżacji, a pod schodami ląduje wszystko, co w danym momencie przestaje być potrzebne – przestrzeń zdecydowanie lepiej jest po prostu zabudować i zamknąć. Jednak i tu – sprawę należy dokładnie przemyśleć, ponieważ takie rozwiązanie zawsze zdecydowanie zmniejsza powierzchnię pomieszczenie, w którym znajdują się schody.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: freshnist.com, ladieshut.com, homedecorinteriordesign.com, homebuilding.thefuntimesguide.com, furnishburnish.com

Polecamy Ci również

Zobacz także