Jak powiększyć pokój – trójwymiarowe dekoracje ścienne

Jeśli nasze pokoje nie są zbyt duże, łatwo możemy sprawić, że będą wydawały się większe. Z pomocą przychodzą trójwymiarowe dekoracje ścienne.

 

Trójwymiarowe dekoracje ścienne sprawiają, że nawet niewielki pomieszczenia nabierają głębi. Wbrew pozorom trójwymiarowe dekoracje ścienne nie są wynalazkiem współczesności, ale powstawały już w starożytności, pojawiały się w okresie renesansu, a rozkwit przeżyły w dobie baroku. Malowidła iluzoryczne – zwane trompe l`oeil zdobiły ściany i sufity pałaców oraz kościołów, a także meble. Najczęściej przestawiano na nich pejzaże, które dzięki odpowiedniej perspektywie dawały doskonałe złudzenie głębi i przestrzeni.

Tego rodzaju dekoracje ścienne doskonale sprawdzają się też w mieszkaniach. Szczególnie wrażenie robią dekoracje, których wzór można połączyć z naszą podłogą lub ścianą, albo wyglądają jak widok z okna. Oczywiście dekorację ściany warto dopasować do stylu wnętrza, ale łatwo znaleźć coś dla siebie. We współczesnych wnętrzach, urządzonych w klasycznym stylu z powodzeniem możemy zastosować tradycyjne pejzaże. Jednak nie musimy się do nich ograniczać, bo do wyboru mamy też motywy bardziej współczesne. Poza tym nie trzeba zatrudniać artysty malarza – wystarczy kupić odpowiednią fototapetę. Ich wybór jest przeogromny, a widok lasu, kosmosu, czy odpowiedni abstrakcyjny wzór błyskawicznie powiększy pokój.

Oczywiście jeśli ktoś ma zdolności artystyczne, może samodzielnie stworzyć obraz, który powiększy pokój. Z pomocą też mogą przyjść twórcy współczesnych murali. Iluzoryczny wzór to też doskonały patent na „poniesienie” niskiego pomieszczenia – wystarczy namalować na nim niebo, albo przykleić odpowiednią fototapetę.

Tego rodzaju dekoracje doskonale sprawdza się w salonach, sypialniach, łazienkach, kuchniach, przedpokojach, a także w pokojach dzieci.

Trójwymiarowe dekoracje ścienne, pomimo tysiącletniej tradycji, mogą być bardzo nowoczesne, a przy tym są doskonałym sposobem na optyczne powiększenie wnętrz.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: hometone.com, maslafineart.com, arcus.centerblog.net, sixdifferentways.com, trompe-l-oeil-art.com, kristinplansky.com, couturedeco.com, mythesetlegendes.fr, finehomebuilding.com,

Polecamy Ci również

Zobacz także